Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Viešajame diskurse dėl Kapčiamiesčio poligono pastebima rusiškų manipuliacijų

  • 2026-01-11
  • kaunieciams.lt
  • Krašto gynyba, Politika

Vilnius, sausio 10 d. (ELTA). Viešojoje erdvėje pastebimi koordinuotos dezinformacijos kampanijos prieš planuojamą Kapčiamiesčio karinį poligoną požymiai, skelbia tyrimą atlikusi duomenų analizės bendrovė „Repsense”.

Tyrėjai su dezinformacijos stebėsenos platformos „Havel DI“ pagalba išanalizavo 3,5 tūkst. paminėjimų „Facebook“ paskyrose ir komentaruose, „Telegram“ grupėse, „TikTok“ vaizdo įrašuose ir tradicinėje žiniasklaidoje nuo 2025 m. gruodžio 15 d. iki 2026 m. sausio 7 d.

Tyrimo metu nustatyti reikšmingi sutapimai tarp Rusijos informaciniuose kanaluose propaguojamų naratyvų ir lietuviškoje socialinėje medijoje pasirodančių žinučių. Tiesa, kaip teigia „Repsense“ vadovas Mykolas Katkus, tuo pačiu metu vyksta normali bei demokratinė diskusija dėl poligono.

„Labai svarbu atskirti – vyksta ir normali demokratinė diskusija dėl karinės infrastruktūros projektų, jų vietos ir pristatymo vietos bendruomenei. Tačiau matome ir informacinės operacijos požymių, kuria siekiama išnaudoti ir sustiprinti šias abejones koordinuotomis žinutėmis socialinės žiniasklaidos platformose,” – pranešime cituojamas M. Katkus.

Pasak jo, itin svarbus faktorius išanalizuotuose duomenyse – laikas.

„Su Rusija siejamos „Telegram“ ir „TikTok“ paskyros kritišką turinį apie poligoną pradėjo skelbti dar gruodžio 17 d., tuo metu aktyvi diskusija Lietuvos medijose prasidėjo po gyventojų susitikimo su KAM atstovais, gruodžio 23–26 dienomis ir jas stengtasi nukreipti panašia linkme, kaip iš anksto skelbta rusiška informacija. Toks modelis gana tipinis iš anksto suplanuotoms informacinėms operacijoms”, – tikina „Repsense“ vadovas.

Neigiamas fonas ir pasikartojantys naratyvai

Analizėje nustatyta, kad maždaug 15,4 proc. komentarų lietuvių socialinės žiniasklaidos paskyrose buvo aiškiai neigiami (daugiau nei pusė – iš dalies neigiami), o dominuojantys naratyvai apėmė nepasitikėjimą sprendimų priėmimo procesu („sprendimai priimti už nugaros”), gamtosaugines ir sveikatos temas bei klaidinančią informaciją apie poligono būtinybę ir miškų kirtimo mastus.

Šie naratyvai atsikartojo ir Rusijos poziciją palaikančiose populiariose lietuviškose bei rusakalbėse „TikTok“ paskyrose.

Tyrėjai nustatė kelias tuo pat metu su Rusija siejamuose kanaluose ir Lietuvos socialinėje medijoje atsirandančias temas. Tiek ten, tiek ten skamba argumentai, kad kariniai poligonai yra nereikalingi ir neefektyvūs šiuolaikiniame kare, kad objektas tarnaus NATO šalių interesams Lietuvos piliečių sąskaita bei kaltinimai, kad poligonas kelia grėsmę kaimyniniam Kaliningradui. Abiejose sferose pastebimi ir perdėti teiginiai apie žalą aplinkai, sveikatai bei gyventojų perkėlimą.

„Rusijos informacinėje ekosistemoje, ypač „Telegram“ kanaluose, kuriuos seka Lietuvoje gyvenantys rusiškai kalbantys asmenys, stebėjome tiesioginius pareiškimus, kad poligonas galėtų būti naudojamas kaip placdarmas Kaliningrado puolimui. Ši tema vėliau žodis žodin atkartota lietuviškose Facebook diskusijose”, – pažymėjo M. Katkus.

Tyrime nustatyti konkretūs pavyzdžiai, kai „Facebook“ komentaruose ir „Telegram“ įrašuose rusų kanaluose buvo beveik identiški teiginiai apie poligoną, tariamai leidžiantį įgyvendinti išpuolius prieš Kaliningradą ir Baltarusiją. Įtarimų autentiškumu sukėlė ir kai kurios labai aktyviai diskusijose dalyvaujančios „TikTok“ir Facebook paskyros.

„Repsense“ pažymi, kad pernai gruodžio 15 d. paskelbtas Lietuvos sprendimas dėl Kapčiamiesčio poligono statybos yra vienas iš daugelio regione vykdomų gynybinės infrastruktūros projektų. Estija stato Baltijos gynybos liniją išilgai rytinės sienos, o Lenkija pradėjo 700 kilometrų besidriekiantį 2,5 mlrd. eurų vertės Rytų skydo gynybinį tinklą.

Nors abu šie projektai susidūrė su bandymais kurstyti įtampą socialiniuose tinkluose – ypač Estijos pasienio Narvos regione – pastebima, kad pasipriešinimas Kapčiamiesčio projektui ankstyvosiomis stadijomis išsiskiria aktyvumu ir koordinacija.

ELTA primena, kad gruodį Valstybės gynimo taryba (VGT) priėmė sprendimą steigti brigados dydžio Kapčiamiesčio poligoną Lazdijų savivaldybėje. Be to, nuspręsta, kad Tauragėje esančio poligono plotas bus dvigubai didinamas, išplečiant jo teritoriją į Jurbarko savivaldybę.

Vis tik, dėl tokio sprendimo kilo vietos bendruomenės pasipiktinimas. Tad penktadienį Krašto apsaugos ministerija (KAM) nurodė, kad poligonas būtų padalintas į dvi funkcines dalis. Į visą numatomą teritoriją patenka 90 sodybų – 13 iš jų priklausytų karinio šaudymo zonai, todėl gyventojai būtų iškeldinami. Likusių 77 sodybų savininkai galėtų nuspręst, ar pasilikti, ar išsikelti. Pastaruoju atveju, gyventojų turimą sklypą išpirktų valstybė.

Brigados dydžio poligoną norima įsteigti siekiant atliepti kariuomenės modernizaciją, augantį šauktinių skaičių, vystomą nacionalinę diviziją ir didėjančias sąjungininkų pajėgas. Apie naujojo poligono poreikį dar kovo pradžioje užsiminė kariuomenės vadas Raimundas Vaikšnoras, kuris teigė, kad tinkamiausia vieta būtų Pietų Lietuva.

Šiuo metu Lietuvos kariuomenei priklauso devyni kariniai poligonai: Pabradės, Gaižiūnų, Kazlų Rūdos, Kairių, Rokų, Pagudonės, Šilalės, Tauragės ir Rūdninkų.

loader
KAUNIEČIAMS.LT NAUJIENLAIŠKIS

Svarbiausios naujienos tiesiai į jūsų el. paštą

Aktualiausios naujienos, renginiai ir svarbiausi įvykiai – vienoje vietoje.

Daugiau naujienų:

Katelynas apie VSAT melą ir įsibrovėlių tunelius

Pareigūnai aiškinasi, kas sugadino svetimą turtą

Rusija dar intensyviau grobia Ukrainos vaikus

Žiurkės sode ir sandėliuke? Patikrinti būdai, kurie jas atbaidys natūraliai

Festivalį „ConTempo“ uždarys sudėtingas pasirodymas aštuonių metrų aukštyje ir piknikas Santakoje

„Meta Duo“ koncertas – jau šiandien!

Kas man priklauso? Visa informacija apie valstybės paramą – vienoje vietoje

Rugpjūčio 23-iąją minima Europos diena stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti bei Baltijos kelio diena

Kviečia dvyliktas kultūros ir istorijos festivalis „Radviliada“

Gong bao vištiena – vasariška klasika jūsų pietums

UKraina toliau daužo „Wildberries“ sandėlius

Kauno rajone ir Birštono savivaldybėje, įtariama, padegti garažai

Policija aiškinasi, kas siautėjo parduotuvėje

Rugpjūčio 5-osios orai Kaune: karšta ir sausa diena, vakare išsigiedrys

Rugpjūčio 5-osios horoskopas: vienam ženklui teks priimti sunkų sprendimą

Net 19 Lietuvos lengvaatlečių Eučops čempionate

Kinija smogė Lietuvos lazerių gamintojai „Ekspla“

Pamirškite baliklius: paprastas būdas, kaip papilkėjusias kojines vėl paversti akinančiai baltomis

Vievio ežero poilsio zonos maudykloje vandens kokybė patenkinama. Kitose Elektrėnų savivaldybės maudyklose vandens kokybė gera, maudytis saugu.

Ažytėnų tilto statybvietėje – akivaizdūs pokyčiai

Konkursas Kontrolės ir audito tarnybos vyriausiojo specialisto pareigoms užimti

Respublikinis tapytojų pleneras „Kėdainiai. Abipus Nevėžio 2026“

Jonavą pasiekė pirmąjį Lietuvos vardo paminėjimą liudijanti faksimilė

Graikiškas jogurtas su keptomis figomis ir medumi

Praėjusią savaitę Kauno apskrityje nustatyti 25 neblaivūs vairuotojai

Lenkijos naikintuvai virš Baltijos jūros perėmė dar vieną Rusijos žvalgybinį lėktuvą

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone šią savaitę

Rugpjūčio 4-osios orai Kaune: debesuota, bet šilta ir be lietaus

Mobilizacijos bangos Rusijoje

Rugpjūčio 4-osios horoskopas: vienam Zodiako ženklui – ypatingas perspėjimas

Kasčiūnas: dėl JAV karių Lietuvoje bus aišku rudenį

Teismui perduota byla dėl išpuolio prieš teisėją

Kaip atsikratyti augintinių plaukų: kaunietės atskleista paslaptis slypi virtuvėje

Kėdainių dvaro sodybos minaretas tapo jau aštuntuoju Kėdainių krašto muziejaus padaliniu

Kėdainių rajono savivaldybės seniūnijose sudaryti preliminarūs 2026 m. nenaudojamų, apleistų kitos paskirties žemės sklypų sąrašai

Jau rugpjūčio 1 d. lauksime visų Kėdainių miesto parke, kuriame vyks didžiausias nemokamas giminių piknikas po atviru dangumi – „Gimininės”

Žiūrovai apie Kaune prasidėjusį festivalį „ConTempo“: „Skulptūriška, netikėta, organiška“

M. K. Čiurlionio koncertų centro projekto autorius Rolandas Palekas: „Kaunas yra vienareikšmis moderniosios Lietuvos centras“

Brusketos su saulėje prinokusiais pomidorais ir bazilikais

Žeimių parapijoje paminėtas bažnyčios 120 metų jubiliejus ir Šv. Onos atlaidai

Rugpjūčio 3-osios orų prognozė Kaune: laukia giedra ir rami diena

Akcentas mokantis kalbų: kada jis trukdo ir kada visiškai ne?

Kaip pasirinkti kalbos kursus, kurie iš tiesų veikia? 5 Signalai, kad kursai bus laiko švaistymas

Rugpjūčio 3-iosios horoskopas: trims ženklams ši diena bus išskirtinė

Kelininkai toliau dirba po audros

Keptuvės plovimo gudrybės: kodėl vandens temperatūra svarbiau už kempinę

Pratybos „Kęstučio smūgis 26“

Kodėl Kaunas medžioja elektronikos inžinierius?

„Creditinfo Lietuva“: šiemet bankrutuojančių įmonių skaičius gali pasiekti 915

Rusijos agresijos prieš Ukrainą aktualijos

Rugpjūčio 2-osios orų prognozė Kaune: tarp giedro ryto ir vakaro – debesys

Per sprogimą Maskvos kavinėje žuvo mažiausiai 3 žmonės

„Visi valgė ir pasisotino“ (Mt 14, 20) XVIII eilinis sekmadienis

Rugpjūčio 2-osios horoskopas: vienam ženklui žvaigždės siunčia svarbų įspėjimą

Kauno grūdai

„Kauno grūdų“ vadovas: verslui šiandien nebepakanka būti tik mokesčių mokėtoju

„Kauno Žalgiris“ apgynė titulą

Jūsų daržo paslaptys: trys vietos, kur pomidorai ir agurkai augs kaip niekad gausiai

Nausėda prieš neteisėtus atėjūnus

Perseidų lietūs: kodėl šis reiškinys yra toks išskirtinis?

Kaip Rusija finansuoja agresiją

Kauno policija ieško dingusio žmogaus

Rugpjūčio 1-osios orai Kaune: debesuota, bet šilta ir be lietaus

Rugpjūčio 1-osios horoskopas: vienam ženklui – lemtingas sprendimas

Lietuvos kurčiosios tinklininkės – Europos čempionės

Futbolas ir regbis Kaune bus?

Kaip išrinkti dovaną vyrui, kuri nenuvils? 

„Delfi“ perka skaitmeninės reklamos tinklą „Digital Matter“: kartu pasieks daugiau nei 1,6 mln. vartotojų

Plaunate uogas vos grįžę iš parduotuvės? Sužinokite, kodėl tai didžiausia klaida

Šeštadienį Kėdainiuose rinksis giminės iš visos Lietuvos: Gimininių organizatoriai turi prašymą

 „TikTok“ mus seka nuolat?

Informacija dėl socialinių kortelių ir donacijų skyrimo 2026 metams

Vasariškos Kauno akimirkos fotografijų galerijoje (foto)

Skaruliuose paminėti Šv. Onos atlaidai

Meras V. Tamulis apžiūrėjo mieste ir rajone vykdomus darbus

Penki jaunieji Lietuvos penkiakovininkai pateko į pasaulio čempionato finalus Kaune: ryškiausiai sužibėjo Liutauras Valeika

Savaitgalį Kaune galime sulaukti lietaus ir perkūnijos (video)

Vasaros vakarienė: vietnamietiška grilyje kepta kiauliena su ryžių makaronais (Bún chả)

JAV bando sistemą „Dievų plaktukas“

Liepos 31-osios orų prognozė Kaune: kaitra ir debesuota popietė

Ringaudų Jonė – 700-asis Kauno rajono kūdikis

Prieš 35 metus sovietai įvykdė Medininkų žudynes

Lietuva pasirinko poziciją UEFA ir FIFA kare

Liepos 31-osios horoskopas: vienam ženklui teks priimti lemtingą sprendimą

Kauno verslui trūksta biurų

Pagerbti Kauno šimtukininkai ir jų mokytojai

Kurtinaitis žada rinktinėje turėsiantis žalgiriečių bei bent vieną NBA žaidėją

Futbolo kamuolys

UEFA  meta pirštinę FIFA

Šalies vadovai reiškia užuojautą dėl Prunskienės mirties

Kazio Girniaus ligoninė

Kaune tęsiama K. Griniaus ligoninės plėtra

Sukurtas degalų kainų žemėlapis

DAUMANTO LEVO TODESO PARODA: MOZĖS KLAJONĖS

Kauno rajono mokinių maitinimo patirtis sudomino Čekijos partnerius

Vasaros skonis: lenkiški mėsos kukuliai kreminiame krapų padaže

Kodėl matcha tapo populiari alternatyva kavai?

Liepos 30-osios orai Kaune: po migloto ryto laukia giedra ir šilta diena

Istorinio Kurhauzo atgimimas

Kauno policija ieško šių moterų

Kauno rajonas skaitmenizuojamas

Rusijos raketa Kryvyi Riho mieste nužudė 6 žmones

Liepos 30-osios horoskopas: trims ženklams žvaigždės siunčia svarbų perspėjimą

Lietuvos ir Kinijos santykiai – kokie jie yra iš tikrųjų?

Pokalbis apie seniausią profesionalų dramos teatrą Lietuvoje

Katelynas apie VSAT melą ir įsibrovėlių tunelius

2026-08-05

Pareigūnai aiškinasi, kas sugadino svetimą turtą

2026-08-05

Rusija dar intensyviau grobia Ukrainos vaikus

2026-08-05

Žiurkės sode ir sandėliuke? Patikrinti būdai, kurie jas atbaidys natūraliai

2026-08-05

Festivalį „ConTempo“ uždarys sudėtingas pasirodymas aštuonių metrų aukštyje ir piknikas Santakoje

2026-08-05

„Meta Duo“ koncertas – jau šiandien!

2026-08-05

Kas man priklauso? Visa informacija apie valstybės paramą – vienoje vietoje

2026-08-05

Rugpjūčio 23-iąją minima Europos diena stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti bei Baltijos kelio diena

2026-08-05

Kviečia dvyliktas kultūros ir istorijos festivalis „Radviliada“

2026-08-05

Gong bao vištiena – vasariška klasika jūsų pietums

2026-08-05

UKraina toliau daužo „Wildberries“ sandėlius

2026-08-05

Kauno rajone ir Birštono savivaldybėje, įtariama, padegti garažai

2026-08-05

Policija aiškinasi, kas siautėjo parduotuvėje

2026-08-05

Rugpjūčio 5-osios orai Kaune: karšta ir sausa diena, vakare išsigiedrys

2026-08-05

Rugpjūčio 5-osios horoskopas: vienam ženklui teks priimti sunkų sprendimą

2026-08-05

Net 19 Lietuvos lengvaatlečių Eučops čempionate

2026-08-04

Kinija smogė Lietuvos lazerių gamintojai „Ekspla“

2026-08-04

Pamirškite baliklius: paprastas būdas, kaip papilkėjusias kojines vėl paversti akinančiai baltomis

2026-08-04

Vievio ežero poilsio zonos maudykloje vandens kokybė patenkinama. Kitose Elektrėnų savivaldybės maudyklose vandens kokybė gera, maudytis saugu.

2026-08-04

Ažytėnų tilto statybvietėje – akivaizdūs pokyčiai

2026-08-04

Konkursas Kontrolės ir audito tarnybos vyriausiojo specialisto pareigoms užimti

2026-08-04

Respublikinis tapytojų pleneras „Kėdainiai. Abipus Nevėžio 2026“

2026-08-04

Jonavą pasiekė pirmąjį Lietuvos vardo paminėjimą liudijanti faksimilė

2026-08-04

Graikiškas jogurtas su keptomis figomis ir medumi

2026-08-04

Praėjusią savaitę Kauno apskrityje nustatyti 25 neblaivūs vairuotojai

2026-08-04

Lenkijos naikintuvai virš Baltijos jūros perėmė dar vieną Rusijos žvalgybinį lėktuvą

2026-08-04

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone šią savaitę

2026-08-04

Rugpjūčio 4-osios orai Kaune: debesuota, bet šilta ir be lietaus

2026-08-04

Mobilizacijos bangos Rusijoje

2026-08-04

Rugpjūčio 4-osios horoskopas: vienam Zodiako ženklui – ypatingas perspėjimas

2026-08-04

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
Įmonės adresas: Betygalos g. 4A, Kaunas
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos