Per pastaruosius kelis mėnesius Rusijos propaganda ir Kremliui artimos autoritetingos analitinės platformos vis dažniau grasina panaudoti branduolinį ginklą prieš Vakarus. Viena vertus, šiais grasinimais siekiama įbauginti Vakarus, tačiau ir patys Rusijos propagandistai pradeda tikėti eskalacijos neišvengiamumu. V. Putino ir jo aplinkos iškreiptas pasaulio vaizdas ir tai, kaip Rusija gali nugalėti Vakarus, yra atitrūkęs nuo tikrovės, todėl jie kelia reikalavimus, kurių neįmanoma įvykdyti.
Prokremliško analitinio centro “Valdajaus diskusijų klubas” programų direktorius Andrejus Sušensovas lapkričio 11 d. paskelbė straipsnį, skirtą didėjančiai branduolinei įtampai Rusijos ir Vakarų konflikte. Straipsnyje A. Sušentsovas pakartojo Rusijos vadovų mėgstamą grasinimą, kas nutiktų, jei į karą prieš Ukrainą tiesiogiai įsikiš Šiaurės Atlanto sutarties organizacija (NATO).
Jis rašo: “Konfliktas pasieks visiškai naują lygį, o jo pasekmės Europai ir visam pasauliui bus nenuspėjamos” . Pastaraisiais mėnesiais
didėjanti grėsmė griebtis branduolinio ginklo pastebima ne tik Rusijos propagandoje, bet ir gana solidžiose Kremliui artimose analitinėse platformose.
Kremliaus “ekspertai” neslepia, kad tokiais grasinimais siekiama tik psichologiškai palaužti Vakarus, nes jie patys nėra pasirengę visaverčiam branduoliniam karui. Tačiau “branduolinės” retorikos įmorminimas imas ir jos naudojimo eskalavimas per
pastaruosius kelerius metus didina visaverčio karo riziką, nepriklausomai nuo Vakarų reakcijos.
Sušencovo žodžiai atrodo švelnūs, palyginti su Sergejaus Karaganovo, vieno iš Rusijos užsienio ir gynybos politikos tarybos (RCFDP) įkūrėjų, praėjusių metų pareiškimais. S. Karaganovas ragino “suduoti Lenkijai prevencinį atsakomąjį smūgį” ir taip priversti Vakarus pasiduoti.
Jam antrino ir RCFDP mokslinių tyrimų programų direktorius Dmitrijus Suslovas, pasiūlęs surengti “parodomąjį branduolinį
sprogimą”, kad įbaugintų Vakarus. Šią vasarą kalbėdamas Sankt Peterburgo tarptautinio ekonomikos forumo plenarinėje sesijoje Rusijos
prezidentas Vladimiras Putinas oficialiai pareiškė, kad nepritaria kraštutinei Karaganovo retorikai, net juokaudamas pavadino jį “baisiu žmogumi”.
Tačiau rugsėjo pabaigoje V. Putinas atskleidė iš naujo vertinantis Rusijos branduolinę doktriną. Maskva smarkiai išplečia priimtinų situacijų, kai galima panaudoti branduolinį ginklą, sąrašą, įskaitant atvejus, kai užpuola nebranduolinė valstybė “su branduolinės valstybės parama” arba kai gaunama “patikima informacija apie masinį oro ir kosminių puolamųjų ginklų paleidimą ir jų kirtimą per mūsų valstybės sieną”.
Pastaruoju metu Rusijos ekspertų bendruomenėje suintensyvėjo kalbos apie būtinybę eskaluoti branduolinę ginkluotę. Spalio pabaigoje R. Karaganovas aiškino, kad pagrindinis tokio eskalavimo tikslas – palaužti Vakarų dvasią ir priversti juos kapituliuoti. Kartu jis patikino savo kritikus Indijoje ir Kinijoje, kad visi JAV grasinimai suduoti rimtą nebranduolinį smūgį Rusijos pozicijoms Ukrainoje ir Juodosios
jūros laivynui kaip atsaką į Maskvos branduolinį smūgį yra blefas.
Lapkričio pradžioje per tarptautinio Valdajaus diskusijų klubo metinio susitikimo sesiją Karaganovas dar kartą paragino per artimiausius 20 metų didinti branduolinio atgrasymo vaidmenį tarptautiniuose santykiuose.
Atrodo, kad Rusijos branduolinis šantažas daro įtaką Vakarų politikams. Nepriklausoma žiniasklaida praneša, kad išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo aplinkoje manoma, jog būtina įšaldyti dabartinę fronto liniją ir atidėti Ukrainos įstojimą į NATO mainais į tolesnį ginklų tiekimą šaliai.
Vis dėlto mažai tikėtina, kad Vakarų nuolaidos Rusijai sumažins branduolinės eskalacijos riziką. Už branduolinio ginklo panaudojimą pasisakantys Rusijos radikalai gyvena iškreiptoje realybėje ir tiesiog nepajėgūs suprasti šių nuolaidų. Pavyzdžiui, su Rusijos gynybos ministerija glaudžiai susijusios interneto svetainės “Military Review” ekspertai skelbia sąmokslo teorijas apie tai, kaip paslaptinga “Pasaulinė vyriausybė” kontroliuoja Jungtines Valstijas, o D. Trumpas yra tik vienas iš jos šalininkų. Kiti svetainės autoriai savo skaitytojus
tikina, kad Ukraina bet kuriuo atveju sukurs branduolinę bombą, ir Rusija turi būti tam pasirengusi
Rusijos ambicijos ir reikalavimai tokie dideli, kad Vakarai niekada negalės jų įgyvendinti, net jei ir norėtų. Religiniai pamokslininkai teigia, kad tikroji pergalė įmanoma tik “priešo glėbyje”, o tam reikia visiškai sunaikinti priešininką. Karaganovas laikosi tos pačios nuomonės. Be to, destruktyvus Rusijos elgesys apima ne tik jos karą Ukrainoje, bet ir visą pasaulio tvarką.
Pavyzdžiui, kitas RCFDP narys, buvęs šnipas Andrejus Bezrukovas, pasiūlė padėti Iranui įsigyti branduolinių ginklų, nes, pasak jo, Iranas neturi agresyvių ambicijų. Vietoj to, Bezrukovo nuomone, labiausiai destabilizuojanti šalis regione yra Izraelis.
Jei Vakarai darys daugiau nuolaidų Rusijai, Maskvos ir jos sąjungininkų, tokių kaip Iranas ir Šiaurės Korėja, apetitas pertvarkyti pasaulį tik didės. Dėl iškreipto pasaulio vaizdo, kuriame gyvena V. Putinas ir jo aplinka, Maskvos reikalavimai yra atitrūkę nuo tikrovės ir jų neįmanoma įvykdyti. Šiuo atveju vienintelis Kremlių varžantis veiksnys būtų Vakarų šalių pademonstruotas pasirengimas panaudoti jėgą.
Ksenija Kirilova, Eurasia Daily Monitor