Siekiant palengvinti sodininkų gyvenimą, inžinieriai ir amatininkai nuolat išranda įvairias laistymo sistemas. Yra daug būdų, kaip palaistyti augalus, pradedant nuo įprastinių laistytuvų ir baigiant automatinėmis laistymo sistemomis. Šiame straipsnyje pateiksime, kokios yra laistymo sistemos, kuo jos skiriasi bei kaip geriausiai laistyti sklypą.
Pirmiausia, susipažinkime su drėkinimo sistemų rūšimis, kurios vyrauja rinkoje.
Sodų drėkinimo sistemų rūšys:
Esamos drėkinimo sistemos gali būti suskirstytos į keturias kategorijas, kurios turi specifinių privalumų ir trūkumų:
- podirvio drėkinimas;
- paviršiaus laistymas, purškimas;
- lašelinis drėkinimas.
Dirvožemio drėkinimo sistema
Dirvožemio drėkinimas atliekamas naudojant drėkinimo sistemą, kuri yra po 30 cm gylyje esančiu drėgmės sluoksniu. Tokia sistema yra racionaliausia žaliųjų erdvių, pvz., medžių, vaisių krūmų, vynuogių, atžvilgiu. Ji taip pat sėkmingai naudojama šiltnamiuose, kuriuose nėra atliekamas reguliarus kasimas.
Ši drėkinimo sistema prisideda prie deguonies patekimo į šaknis ir nereikalauja nuolatinio dirvožemio purenimo. Požeminis drėkinimas yra atliekamas tose vietovėse, kuriose trūksta vandens, nes ši galimybė sumažina jo suvartojimą perpus, palyginti su paviršiumi.
Lietaus sodo laistymo sistema
Organizuojant purškimo sistemą, vanduo lašelių pavidalu palaipsniui drėkina dirvą prie augalo tam tikru kampu. Šis procesas atliekamas naudojant specialius purkštuvus, kurie tam tikrose sodo vietose yra įrengti tam tikru atstumu vienas nuo kito. Plotuose, kurie yra visiškai apaugę augmenija, pvz., veja ir gėlynais, įrengiami besisukantys purkštuvai, kurie lygiai sudrėkina aplinką.
Purškimas skatina laipsnišką, kokybišką ir gilų dirvožemio drėkinimą, kuris konstrukcijos dėka nepažeidžia dirvožemio struktūros. Nustatydami prietaisą, turite sutelkti dėmesį į lietaus intensyvumo ir dirvožemio sugebėjimo absorbuoti vandenį pusiausvyrą. Drėgmė turi būti sugeriama į dirvą tam, kad būtų išvengta balų ir purvo susidarymo.
Trūkumas gali būti tas, jog vanduo purškiamas netolygiai su stipriais vėjo smūgiais ir nepakankamu slėgiu kamieno sistemoje. Be to, vanduo gali patekti ne tik ant lysvių, bet ir ant šalia esančių takelių.
Purškimo sistema gali būti fiksuota arba nešiojama. Pirmajame variante drėkinimo vamzdžiai sukraunami ant dirvožemio arba sumontuojami į žemę iki 30–40 cm gylio. Jų galuose įmontuojami purkštukai.
Naudojant nešiojamą sistemą, yra naudojamos laistymo žarnos. Geriausi produktai yra pagaminti iš termoplastinio elastomero arba PVC. Žarnos galuose yra sumontuoti purkštuvai. Šiai sistemai patogu organizuoti automatinį laistymą, kuris bus programuojamas taip, kad jis būtų įtrauktas į tinkamiausią drėkinimo laiką – vakare. Ryte vanduo absorbuojamas, o dienos metu galima atlaisvinti dirvą tam, kad būtų užtikrintas deguonies patekimas į augalo šaknis.
Lašelinis laistymas
Lašelinis drėkinimas yra taupiausias ir racionalus drėkinimo būdas. Sistemos veikimo principas grindžiamas vandens srautu mažomis dozėmis tiesiai į augalo šaknis per lašinimo juostą, prijungtą prie drėkinimo vamzdžio.
Laistymo sistema sode, kuri priklauso nuo vandens tiekimo
Vandens srautą į drėkinimo sistemą galima atlikti vienu iš šių būdų:
- automatiniu;
- pusiau automatiniu;
- mechaniniu
Pirmasis variantas atliekamas atsižvelgiant į savininko pageidavimus ir nustatomas pagal specialią programą. Tokiu atveju paskiriamas drėkinimo pradžios laikas arba įrengiami drėkinimo jutikliai, kurių atžvilgiu bus tiekiamas vanduo.
Įrengiant automatinę sistemą sodo laistymui, kuri siurbia vandenį iš talpyklos, visada naudojamas savaiminis siurblys. Pasirinkę įrenginį, turėtumėte atkreipti dėmesį į variklio reguliavimo dažnį ir sklandaus paleidimo galimybę. Jis prijungtas prie laikmačio, kuris kontroliuoja siurblio bloko veikimą.
Taigi, rinkdamiesi laistymo sistemas, turėtumėte atkreipti dėmesį į savo lūkesčius bei norus. Jei norėtumėte palengvinti darbus sode, sodo traktoriukai yra puiki išeitis. Juos bei įvairias laistymo sistemas rasite internetinėje parduotuvėje pigu.lt.