Internete plinta peticija, kuria reikalaujama stabdyti statybas Ąžuolyno teritorijoje. „Mes, žemiau pasirašiusieji, reiškiame savo susirūpinimą ir nepritarimą planuojamoms statyboms Sporto g. 3, Kaune, kur numatoma statyti Paslaugų paskirties pastatą su viešbučio, sporto ir gyvenamosiomis patalpomis (iš viso numatyta 18 butų) su dviejų aukštų(!) požeminiu garažu. Naujas užstatymas su disonuojančia aplinkai pastatų paskirtimi pažeis esamą Kauno Ąžuolyno parko kraštovaizdį, sunaikins teritorijos vertingąsias savybes (įskaitant istorinę teniso kortų I zoną) bei turės neigiamą poveikį šios unikalios ekosistemos aplinkai,” – teigiama preambulėje..
Teritorijos reikšmė ir vertė
Sklypas, esantis adresu Sporto g. 3, Kaune, patenka į UNESCO paveldo teritoriją, taip pat ribojasi su saugoma Miesto istorine dalimi, vad. Kauno Žaliakalnio 1-oji (kodas 31280), Natura2000 saugoma teritorija ir Kauno Ąžuolyno objektų kompleksu (kodas 44581). Kauno Ąžuolynas – tai natūrali istorinė ąžuolų augimvietė, egzistuojanti tūkstančius metų, laikoma ne tik parku, bet ir miško parku pagal LR Miškų įstatymo 16 straipsnį.
Šiuo metu planuojama užstatyti vietovė Kauno Ąžuolynui yra itin artima ne tik kaip gretimybė – istoriškai šios teritorijos yra buvusios kaip vientisa miško erdvė, o dabar žemės sklypas, adresu Sporto g. 3, Kaune, patenka į Kauno Ąžuolyno sporto statinių kompleksą (kodas 31618). Planuojamas užstatymas pažeistų ne tik urbanistinį integralumą ir turėtų neigiamą poveikį kultūriniam kraštovaizdžiui, bet ir sunaikintų teritorijos vertingąsias savybes.
Viena iš Kauno Ąžuolyno sporto statinių komplekso vertingųjų savybių – stačiakampio plano teniso kortai I. Nauja statyba šiuos kortus planuojama užstatyti: dalyje jų būtų statomas pastatas, kitoje – įrengiama veja ir pėsčiųjų takai. Nors, remiantis kultūros paveldo objekto apsaugos reglamentu, saugomo objekto vietovėje draudžiama naikinti ar kitaip žaloti nekilnojamųjų kultūros vertybių ir jų aplinkos autentiškumą bei jų vertingąsias savybes, registruotas Kultūros vertybių registre, minimos vertybės būtų sunaikintos, taip teritorija prarastų savo autentiškumą ir istorinę reikšmę, o viešasis interesas būtų pažeistas.
Prašymas
Siūlome ieškoti alternatyvių sprendimų, kurie būtų suderinami su gamtosaugos ir tvaraus miesto vystymo principais bei teritorijos vertingosiomis savybėmis. Planuojant teritoriją prašome atsižvelgti į LR Architektūros įstatymo (2017 m. birželio 8 d. Nr. XIII-425, Vilnius), III skyriaus 11 str. 1 p., architektūros kriterijus, kurių dalis nurodo, kad planuojant pastatus turi būti užtikrintas:
• urbanistinis integralumas – statinio, urbanistinio komplekso ir (ar) kraštovaizdžio objekto darna su esama urbanistine struktūra ir poveikis kultūriniam kraštovaizdžiui;
• santykis su paveldėtomis vertėmis – kultūros paveldo objektų ir kultūros paveldo vietovių saugojimas, statinio, urbanistinio komplekso ir (ar) kraštovaizdžio objekto santykis su urbanistinės vietovės ar objekto istorine urbanistine ir (ar) architektūrine raida, kraštovaizdžio vertybėmis;
• vientisa architektūrinė idėja ir estetika – nuosekliai suvokiama statinio, urbanistinio komplekso ir (ar) kraštovaizdžio objekto meninė išraiška.
Prašome numatyti tokią pastatų paskirtį, kuri atitiktų esamos saugomos teritorijos sporto statinių komplekso funkciją (ne viešbutis, ar daugiabučio paskirtis) bei išsaugoti visas vertingąsias teritorijos vertybes. Taip pat, atsižvelgiant į kultūros paveldo objekto apsaugos reglamentą, prašome, išsaugojus teniso kortus, nenumatyti statinių, kurie dėl savo aukščio, apimties ar išraiškos būdo arba formos nustelbtų nekilnojamąsias kultūros vertybes arba trukdytų jas apžvelgti.