Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Finansai
  • Kriminalai
  • Gyvenimas
  • Sportas
  • Video
  • Apklausos
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Finansai
    • Kriminalai
    • Gyvenimas
    • Sportas
    • Video
    • Apklausos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Bubių pastatą–vaiduoklį okupavo derviniai

  • 2020-08-19
  • Kaunieciams.lt
  • Kauno rajonas

Tadas Vosylius pirmasis Lietuvoje prieš 14 metų pradėjo kurti lietos dervos skulptūras. Visuomenei jas rodė tik kartą – prieš ketverius metus Klaipėdoje. Darbų, kuriuos neabejotinai priimtų garsiausios pasaulio parodų galerijos, paroda praėjusį trečiadienį atidaryta Batniavos seniūnijos centre Bubiuose.

Apleistoje erdvėje kūriniai suskambėjo

Netradiciniai ne tik eksponatai, pavadinimas – „T.V. Vol.2: Paminklai/Monuments“ – bet ir parodos erdvė: T.Vosyliaus derviniai porai mėnesių apsigyveno apleistame pastate be elektros, lentomis užkaltais langais. Menininko nuomone, tai tik pasitarnauja paminklams išryškinti, emocijai sustiprinti: derviniai užkelti ant primityvių medinių postamentų, apšviesti nešiojamais prožektoriais, vienas kitas ilgesingai pro lango lentų plyšelius žvelgia į lauką. Kai kurie paminklai, anot T.Vosyliaus, nesuskambėjo Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre, savo esybę, tekstus ir potekstes atskleidė tik čia, pastate – vaiduoklyje.

Kaip tėčiui vaikai, taip ir menininkui turėtų būti mylimi visi jo darbai. Vis dėlto T.Vosyliaus mėgstamiausias yra „Skaitytojas“. Beje, „Skaitytojas“ jis galbūt tik šią, pokalbio akimirką, nes kaip tikina autorius, kiekvienam darbui jis turi po penkis-šešis pavadinimus. Tačiau nė vienas parodoje nėra nurodytas – žiūrovams palikta teisė patiems jį sugalvoti.

„Šie veikėjai – viena iš įdomiausių mano temų, gimusi iš pomėgio stebėti žmones, jų būsenas, emocijas perteikti per formas. Nesakau, kad visi jie – pavykę, bet kai kurie išties pavykę. Prie jų galima daug filosofuoti. Visi jie turi savo istorijas, – sakė parodos autorius. – Ir nebūtinai yra tai, ką matote. Kai kurie paminklai turi kelis veidus, kelerias poras akių – priklausomai nuo to, iš kurio kampo pažiūrėsi. Parodą verta aplankyti kelis kartus: skirtingu paros metu, kartą išlipus iš lovos kaire, o kitąkart – dešine koja ir kaskart įžvelgsi vis kitą prasmę“.

Dirbdamas su derva nekaifuoja

Dervą T.Vosylius atrado besirengdamas vienai parodai, kurios pagrindinė idėja buvo parodyti skirtingas menininkų naudojamas kūrybos medžiagas. Iš pradžių neprisiekė amžinos draugystės su ja, ne kartą ketino ir iš viso atsisakyti, bet ši medžiaga jo nepaleidžia.

„Kartais medžiaga į kūrybą ateina netyčia. Derva emocijai perteikti yra labai gera priemonė, pirmiausiai dėl spalvos. Balta per daug tyra, net šventa, ant jos viskas matosi, baltoje nieko nepaslėpsi. O juodoje glūdi visos spalvos, ji turi daug emocijų. Dervos žvilgėjimas dar prideda prabangos“, – pasakojo menininkas.

Pasirodo, kartais neužtenka juodos spalvos elegancijos, kūrybos procese derviniai neretai ką nors pasiskolina iš aplinkos: seną kibiriuką ar net autoriaus sportbačius.

„Kartą esu daręs įvairių darbų parodą, tai išgirdau nuomonę, kad čia – ne vieno autoriaus darbai. Labai mėgstu metalą. Patinka ir derva, bet nėra taip, kad su ja dirbčiau ir kaifuočiau, o betono man labai įdomios galimybės, tai puiki medžiaga kaip pagrindas, būtent betoną naudosiu dabar kuriamam autobusui. Šią naktį dariau paminklą lietuvių kalbai. Jo pagrindas bus iš nerūdijančio plieno, ažūrinis su žodžiais, kuriuose yra raidė Ė. Juk tokią raidę turi lietuvių kalba“, – kūrybai naudojamas medžiagas vardijo pašnekovas.

Vis dėlto menininko gyvenime nėra betono, metalo ar dervos etapo, kai kelias savaites ar mėnesius kurtų iš kurios nors vienos medžiagos. „Medžiaga nieko nereiškia, pirmiausia yra idėja, tai, ką aš noriu padaryti. Man svarbu siluetas, o ne smulkios detalės, bendras tūris, emocija. Bet kuris darbas ilgai žiūrint, atsibosta, o emocija lieka“, – sakė T.Vosylius.

Žiūrovas – irgi eksponatas

Paklaustas, kiek darbų eksponuojama parodoje, menininkas šyptelėjo: „žiūrovas irgi eksponatas“. Ir suskaičiavo: dvidešimt viena skulptūra viduje ir „Rūpintojėlis“, įsitaisęs ant pastato stogo. Ir tik vėliau, rašant tekstą, kirbtelėjo mintis, ką T.Vosylius galėjo turėti mintyje.

„Nesėdžiu prie popieriaus lapo susikaupęs, susiraukęs ir bandau ką nors išstenėti. Idėjos gimsta pabendravus su žmonėmis. Be to, mėgstu pasislėpti minioje, stebėti žmones, sugerti jų emocijas ir jas įvilkti į kokią nors formą“, – sakė jis prieš pat parodos atidarymą. Ką gali žinoti, gal vienas kitas jos lankytojas taps naujo darbo įkvėpėju.

Dosniai atiduoda duoklę

Tiek menininkas, tiek Batniavos seniūnas Šarūnas Pikelis turi ir daugiau sumanymų dėl pastato‑vaiduoklio. Jį ketinama atgaivinti, rengti ne tik parodas, bet ir edukacijas.

Bubiuose kuriantis T.Vosylius dosniai atiduoda duoklę šiam kraštui: aikštę prie seniūnijos puošia paminklinė kolona, skirta atkurtos Lietuvos šimtmečiui, turizmo objektus ženklina originalūs stulpai, riedančius dviračių taku gąsdina šernas, jau tapęs socialinių tinklų žvaigžde. Iš seniūnijos ribų tikrai neišriedės ir šiuo metu kuriamas autobusas, generuojamos idėjos dervos skulptūrų parkui prie upelio.

Teksto autorius Vilma Kasperavičienė, „Kauno diena“

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

Traukiantis premjerui atsistatydino visas Ministrų kabinetas

Žodžių galia ir klientų pasitikėjimas – draudimo ekspertės kelias

Darbymetis Romainiuose: darželio statyba – arti pusiaukelės, čia pat projektuojama mokykla

Įtariamasis paauglio nužudymu uždarytas į areštinę

Kaune neblaivus vyras žmonėms grasino pistoletu

Nemune paskendo vyras

Ir vėl auksas! Rūtos Meilutytės triumfas pasaulio čempionate

R. Pocius: VSD turėtų pasidomėti A. Bilotaitės ir LKT vadovo M. Kairio ryšiais

Ukraina ginasi, Rusija toliau puola

Nauja erdvė vaikų ugdymui: atgaivinimas istorinis Vytauto parko Kurhauzas

„Saugokitės bet kokio godumo“ (Lk 12, 15) 18 eilinis sekmadienis

Sostinės arkikatedros požemių radiniai įrašyti į Kultūros vertybių registrą

Tomas Čyvas

Premjerai keičiasi, o problema lieka?

Policija rugpjūtį tikrins dviratininkų blaivumą, vykdys greičio kontrolę

Į Tarptautinę kosminę stotį pakilo keturi astronautai

Skelbiamas Kauno valstybinio muzikinio teatro vadovo konkursas

Rastas į Lietuvos teritoriją įskridęs dronas

E. Paulavičiaus advokatas: D. Šakalienė, atleisdama pulkininką iš pareigų, piktnaudžiauja įgaliojimais

Garsi bendrovė ir toliau rems MKL 3×3 krepšinį

VSAT: vykti į Lenkiją rekomenduojama per Lazdijus ir kitus alternatyvius kelius

„ConTempo“ festivalis grįžta į Kauno rajoną

Kauno Taikos prospekte kuriasi naujas prekybos parkas: tarp pirmųjų parduotuvių – „Lidl“

Iš kur nuomotis automobilį Kauno oro uoste?

Kaune vyras pro buto langą šaudė iš pneumatinio pistoleto

Kauno viešajame transporte jau galima atsiskaityti bekontaktėmis kortelėmis

Kauno rajono gyventojas kaltinamas išprievartavęs nepilnametę

FNTT atlieka tyrimą dėl G. Palucko brolienės įmonės veiklos, sulaikytas jos direktorius

Dėl viaduko statybos Kaune pusei paros uždarys atkarpą A1 magistralėje: numatytos laikinos apylankos

Politologė apie pamainą G. Paluckui: I. Ruginienė būtų logiškas pasirinkimas

Gintautas Paluckas atsistatydina iš premjero pareigų

Ministerija įpareigojo ligonines užtikrinti artimųjų atsisveikinimą su mirštančiuoju

Kristijonas Bartoševičius

K. Bartoševičius į kalėjimą nenori: apskundė teismo nuosprendį

Kaune, bare, neblaivus vyras grasino žaisliniu pistoletu

LKT vadovui M. Kairiui suteiktas pranešėjo statusas, jo pateikta informacija perduota STT

Saulius Skvernelis: demokratai išeis iš koalicijos, jeigu Gintautas Paluckas liks premjeru

Tyrimas: mokykloje pakankamai žinių apie finansus įgyja mažiau nei penktadalis lietuvių

Lietuvos jaunimo bokso rinktinė varžysis pajėgiame „Brandenburg Cup“ turnyre

Rusijai nemažinant GPS signalų ir mobiliojo ryšio trukdžių, ryšiui užtikrinti ėmėsi atsako

Žemės drebėjimo prie Kamčiatkos sukeltas cunamis: pavojaus sirenos Kalifornijoje, masinė evakuacija Japonijoje, žala Rusijoje

Kauno rajone rastas medyje užstrigęs balionas, kuriuo gabenta kontrabanda

Kaune iš namo galimai pavogti 14,5 tūkst. eurų

Buvęs G. Nausėdos patarėjas A. Zabarauskas apie prezidento leksiką: nusileido iki „Nemuno aušros“ lygio

O. Leiputė: gyvūnų gerovės neužtikrinsime, jeigu bijosime „nuskriausti” gyvūnų kankintojus

Seime aiškinsis įtartinus Vilniaus ir Kauno žemės grąžinimo atvejus

PAGD pradėjo patikrinimą galimai moterį išprievartavusio ugniagesio atžvilgiu, jam gresia atleidimas iš darbo

Pėsčiąjį automobiliu sužalojusiam V. Matijošaičiui pareikšti įtarimai

Uodų įkandimai: nepurškite repelento ant veido ir neignoruokite alerginės reakcijos simptomų

Sumenkus saulės ir vėjo energijos gamybai praėjusią savaitę elektra brango 7 proc.

Stanislovas Buškevičius. Kovai prieš dronus – grybautojų daliniai

Lietuvė – pasaulio čempionato finale

Nei į darbą, nei į sodą – remontuoti tenka „Škodą“ (papildyta)

Pagarsėjusiam mergaičių tvirkintojui skirta laisvės atėmimo bausmė

Žiniasklaida: V. Landsbergis atsidūrė ligoninėje

Šaolino vienuolyną purto tyrimas dėl lėšų pasisavinimo

SAM: Ukrainos karo medikas vedė mokymus Lietuvos specialistams

Vengrija prisideda prie nykstančių europinių žalvarnių populiacijos atkūrimo Lietuvoje

Crowdfunding investicijos į NT – pavojai ir potencialas

VRM: perspėjimo apie droną pranešimas buvo suderintas su kitomis institucijomis

Šri Lanka – ne Indija! Tai visai kitas pasaulis

Taip ir neradus iš traukinio iššokusio ruso, rengiamas integruotas Kaliningrado tranzito kontrolės algoritmas

Į Lietuvą iš Baltarusijos įskrido bepilotis orlaivis

Lietuvos vaikinų rinktinė iškovojo Europos jaunimo olimpinio festivalio 3×3 krepšinio auksą

Siūlys metams atidėti naujo cukraus mokesčio įsigaliojimą

Land Art festivalis Girionyse: klajonės po dykumas ir pasaulio muzika

„Prašykite ir jums bus duota“ (Mt 11, 9), – 17 eilinis sekmadienis

Grįžimas į biurus: kas iš tiesų veikia – nemokama kava, patogios kėdės ar atlyginimas?

Siūlo leisti patiems kelių valdytojams spręsti dėl žaliųjų rodyklių įrengimo

Virš Lietuvos užduotis vykdė iš JAV lėktuvnešio Viduržemio jūroje pakilę naikintuvai

Pažinčių programėlės: meilės medžioklė ar streso šaltinis?

Garliavoje iškils nauja kultūrinė erdvė

Socialdemokratai kirto L. Kasčiūnui: priminė ekstremistinę praeitį ir ryšius su MG Baltic

„Creditinfo“: klientų Lietuvoje duomenys yra saugūs

Sukaktis: prieš 90 m. Kaune įvyko pirmasis Pasaulio lietuvių kongresas

Ukrainą remiančias sporto organizacijas pasieks 100 tūkst. eurų parama

NT investicijoms susiklostė retas derinys sąlygų – trys faktoriai, keičiantys situaciją

Atsisveikinkite su pinigine: kasdienybę užkariauja nauja mada, prie kurios prisitaiko net skeptikai

Plauksite baidarėmis šį savaitgalį? Ekspertė primena, kaip apsaugoti įrenginius

Minima skendimo prevencijos diena: vasarą įvyksta daugiausia tragedijų vandenyje

A. Valotka apgailestauja dėl savo siūlymo uždaryti rusiškas ir lenkiškas mokyklas

LSU profesorius: tarnyba kariuomenėje gerina širdies-kvėpavimo sistemos ir raumenų ištvermę

Rusija įrenginėja elektroninės kovos sistemas prie NATO sienų

Interneto trikdžiai dėl Starlink gedimo: pranešama apie visuotinius sutrikimus

Pavežėjas greit tampa įtariamuoju? (video)

Kodėl buvusios Viking žoliapjovės dabar žymimos „Stihl“ ženklu?

Kauno rajone tęsiama A. Smetonos giminės linija

Tyrimas: jau 7 000 žingsnių per dieną teigiamai veikia sveikatą

Nekontroliuojamas dirbtinio intelekto naudojimas – tiksinti bomba įmonių duomenims

Pristatyti naujai įsigyti VSAT sraigtasparniai ir bepiločių orlaivių sistema

Lietuvos vyrų rinktinė stovyklaus Stambule ir sužais rungtynes su Turkijos nacionaline komanda

Dirbtinis intelektas padeda lotynų kalbos mokslininkams iššifruoti senovės romėnų tekstus

Prašoma uždaryti S. Cichanouskajos atstovybę

Geriausiai pasirodę abiturientai ir jų mokytojai iškilmingai apdovanoti rotušėje

Kelininkai Karaliaus Mindaugo prospekte plušės naktimis

Saugu tik atrodo: UV spinduliai veikia net pro debesis ir stiklą

Aukštieji Šančiai – nemylimas Kauno „vaikas“

R. Popovienė nenori net diskutuoti apie rusiškų mokyklų uždarymą

Kur Kaune bei Vilniuje superka metalo ir kitas atliekas

Ministerija diskutuos dėl rusų kalbos atsisakymo Lietuvos mokyklose

Gynybos inovacijos Lietuvoje: potencialas yra, sistemos – ne

Lietuvos oro gynyba. I dalis – Priešlėktuvinės apsaugos rinktinė

Pacientes slapta filmavusiam ginekologui nepavyksta grįžti į darbą

Iniciatyva „Nenuleiskim kartelės“ ragins valdžią nekeisti tvarkos dėl matematikos egzamino

Traukiantis premjerui atsistatydino visas Ministrų kabinetas

2025-08-04

Žodžių galia ir klientų pasitikėjimas – draudimo ekspertės kelias

2025-08-04

Darbymetis Romainiuose: darželio statyba – arti pusiaukelės, čia pat projektuojama mokykla

2025-08-04

Įtariamasis paauglio nužudymu uždarytas į areštinę

2025-08-04

Kaune neblaivus vyras žmonėms grasino pistoletu

2025-08-04

Nemune paskendo vyras

2025-08-04

Ir vėl auksas! Rūtos Meilutytės triumfas pasaulio čempionate

2025-08-03

R. Pocius: VSD turėtų pasidomėti A. Bilotaitės ir LKT vadovo M. Kairio ryšiais

2025-08-03

Ukraina ginasi, Rusija toliau puola

2025-08-03

Nauja erdvė vaikų ugdymui: atgaivinimas istorinis Vytauto parko Kurhauzas

2025-08-03

„Saugokitės bet kokio godumo“ (Lk 12, 15) 18 eilinis sekmadienis

2025-08-03

Sostinės arkikatedros požemių radiniai įrašyti į Kultūros vertybių registrą

2025-08-02
Tomas Čyvas

Premjerai keičiasi, o problema lieka?

2025-08-02

Policija rugpjūtį tikrins dviratininkų blaivumą, vykdys greičio kontrolę

2025-08-02

Į Tarptautinę kosminę stotį pakilo keturi astronautai

2025-08-01

Skelbiamas Kauno valstybinio muzikinio teatro vadovo konkursas

2025-08-01

Rastas į Lietuvos teritoriją įskridęs dronas

2025-08-01

E. Paulavičiaus advokatas: D. Šakalienė, atleisdama pulkininką iš pareigų, piktnaudžiauja įgaliojimais

2025-08-01

Garsi bendrovė ir toliau rems MKL 3×3 krepšinį

2025-08-01

VSAT: vykti į Lenkiją rekomenduojama per Lazdijus ir kitus alternatyvius kelius

2025-08-01

„ConTempo“ festivalis grįžta į Kauno rajoną

2025-08-01

Kauno Taikos prospekte kuriasi naujas prekybos parkas: tarp pirmųjų parduotuvių – „Lidl“

2025-08-01

Iš kur nuomotis automobilį Kauno oro uoste?

2025-08-01

Kaune vyras pro buto langą šaudė iš pneumatinio pistoleto

2025-08-01

Kauno viešajame transporte jau galima atsiskaityti bekontaktėmis kortelėmis

2025-08-01

Kauno rajono gyventojas kaltinamas išprievartavęs nepilnametę

2025-07-31

FNTT atlieka tyrimą dėl G. Palucko brolienės įmonės veiklos, sulaikytas jos direktorius

2025-07-31

Dėl viaduko statybos Kaune pusei paros uždarys atkarpą A1 magistralėje: numatytos laikinos apylankos

2025-07-31

Politologė apie pamainą G. Paluckui: I. Ruginienė būtų logiškas pasirinkimas

2025-07-31

Gintautas Paluckas atsistatydina iš premjero pareigų

2025-07-31

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2025 Kauniečiams kasdienės naujienos