Sprendžiant medikų trūkumą, planuojama, kad 2023–2024 mokslo metais į valstybės finansuojamas medicinos rezidentūros studijas bus priimti 365 asmenys, į odontologijos rezidentūros studijas 12. Tokį skaičių būsimųjų medikų kaip būtiną užsakė paruošti Nacionalinės sveikatos sistemos specialistų rengimo valstybinio užsakymo formavimo komitetas (VUK).
Daugiausiai 2023–2024 mokslo metais valstybės finansuojamų vietų skirta šeimos medicinai – 80 rezidentūros studijų vietų, planuojantiems specializuotis vidaus ligų gydyme skirtos 26, skubiosios medicinos – 22 rezidentūros studijų vietos.
Taip pat buvo peržiūrėtas valstybės finansuojamų vietų skaičius endokrinologijos, klinikinės toksikologijos, neurologijos, ortopedijos ir traumatologijos, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos, radioterapinės onkologijos, skubiosios medicinos, urologijos, vaikų ligų ir vaikų onkohematologijos, veido ir žandikaulių chirurgijos, burnos chirurgijos bei vaikų odontologijos rezidentūros studijų programose.
Anot sveikatos apsaugos viceministro Aurimo Pečkausko, pastaruosius keletą metų bendras valstybės finansuojamų vietų skaičius yra stabilus ir traktuojamas kaip pakankamas, tačiau ne mažiau svarbu yra jų persiskirstymas pagal specializacijas, užsakant vietų specialistams, kuriems numatomas didžiausias trūkumas. Tokie veiksmai ilgalaikėje perspektyvoje padės padidinti reikalingų sveikatos paslaugų prieinamumą.
„Aiškesniam šios problemos sprendimui pamatus padėjo rudenį inicijuoti pokyčiai, o šiandien pradedame matyti rezultatus – sveikatos specialistų rengimas pradedamas planuoti daug tiksliau, remiantis Vyriausybės strateginės analizės centro prognozėmis ir kitais duomenimis, kas leidžia įtraukti į poreikių formavimą papildomus sveikatos priežiūros specialistus. Šis, tikslesnis planavimo modelis taikomas pirmą kartą, taip pradedant spręsti ilgalaikį medicinos personalo trūkumą“, – teigia A. Pečkauskas.
Valstybės lėšomis bus užsakyta parengti 377 gydytojus rezidentus. Taip pat VUK nustatė rekomenduotiną valstybės nefinansuojamų rezidentūros studijų vietų skaičių – medicinos rezidentūros studijoms 110, odontologijos rezidentūros studijoms 12 (detalizuotą vietų skaičių galite rasti ČIA).
Ministerija primena, kad nuo sausio 1 d. įsigalioja įstatymų pakeitimai, pagal kuriuos atlygis gydytojams rezidentams ir gydytojams odontologams rezidentams bus perskaičiuojamas ne pagal statusą, kaip buvo iki šiol, tačiau pagal rezidentūros studijų metus – po šių pakeitimų pirmaisiais rezidentūros studijų metais gydytojų rezidentų darbo užmokestis didės apie 280 eurų, o septintaisiais – apie 576 eurus.
Taip pat pakeisti reikalavimai rezidentūros bazėms, įvedant gydytojo rezidento ir gydytojo odontologo rezidento mentoriaus funkcijas, kas leis didinti profesinės praktikos vietų skaičių ir rezidentūros studijų profesinę praktiką atlikti ne vien tik universiteto ligonėse, taip sudarant sąlygas jaunųjų specialistų pritraukimui į regionus.
Praėjusiais metais buvo priimti ilgai laukti sprendimai, sudarysiantys sąlygas tinkamai įgyvendinti rezidentūros pakopinių studijų modelį, kuris bus pradėtas taikyti nuo 2023 m. rugpjūčio 1 d., ir kokybiškai paruošti būsimus gydytojus specialistus.
Pakopinės kompetencijos įgalins gydytojus rezidentus palaipsniui prisiimti atsakomybę už įgytų įgūdžių taikymą ir panaudojimą praktikoje, užtikrinant nuoseklesnį perėjimą į savarankišką gydytojo specialisto praktiką. Prailginus rezidentūros studijų trukmę, įvedus gydytojo rezidento mentoriaus funkcijas bei nustačius minimalaus profesinės praktikos atlikimo trukmės rodiklį, gydytojai rezidentai bus tikri, kad rezidentūros studijų programos metu įgijo reikiamas gydytojo darbui kompetencijas ir profesines kvalifikacijas, atitinkančias Europos medicinos specialistų draugijos (UEMS) rekomendacijas ir laikantis Europos atitinkamų rezidentūros programų rengimo reikalavimų.
Tikimasi, kad tai suteiks gydytojams rezidentams savarankiškumo, padės padidinti rezidentūros studijų kokybę, sumažinti specialistų trūkumą ir pagerinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą.
STRATA prognozuoja, kad 2030-iais metais daugiausiai trūks bendrosios praktikos slaugytojų, šeimos gydytojų, vidaus ligų gydytojų. Tačiau galima išskirti ir ateityje dar labiau didėsiantį psichikos sveikatos priežiūros specialistų poreikį, kurį lems augantis šių specialistų teikiamų paslaugų poreikis, dėl COVID-19 pandemijos sukeltų pasekmių, išliekančių pasibaigus pandemijai.
Specialistai, kurių trūkumas šiuo metu nejaučiamas, tačiau kuris atsiras ateityje – geriatrai. Pagrindinė šių specialistų trūkumo ateityje priežastis – paslaugų poreikio augimas dėl Lietuvos gyventojų senėjimo.
VUK priimti sprendimai artimiausiu metu bus pateikti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai. Vadovaujantis LR mokslo ir studijų įstatymu siūlomas valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros ir odontologijos rezidentūros studijų vietų skaičius bus įvertintas ir bus nustatomas LR Vyriausybės nutarimu bei švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu.