Lapkričio pabaigoje Kauno klinikose prasidėjo pirmasis Lyderystės akademijos modulis. Lyderystės akademija – tai strateginis ligoninės projektas, skirtas ugdyti įvairių sričių ateities lyderius. Pirmoji akademijos grupė sudaryta iš šešiolikos Kauno klinikų darbuotojų, kurie dalyvaus aukščiausio lygio lektorių paskaitose, dirbtuvėse, seminaruose ir įgyvendins individualius bei grupinius pokyčių projektus.
Pabaigus aštuoniolikos mėnesių kursą, būsimieji lyderiai bus įgavę žinių ir įgūdžių, kurie padės sėkmingai suvaldyti laukiančius ateities iššūkius.
Tikimasi, kad Lyderystės akademija padės tinkamai pasirengti svarbiems ateities darbams, o akademijos absolventai bus vertingas ramstis jau esamiems lyderiams.
Pasak idėjos autoriaus, Kauno klinikų generalinio direktoriaus prof. habil. dr. Renaldo Jurkevičiaus, Lyderystės akademija yra vienas iš projektų, įtrauktų į Kauno klinikų veiklos strategiją, orientuotų į darbuotojų, vadovų ir būsimų lyderių ugdymą. „Lyderystės akademija orientuota į ateities lyderius, į kurių augimą mes norime investuoti. Neabejojame, kad ilgalaikėje perspektyvoje tai bus naudinga ne tik ligoninei ir jos bendruomenei, bet ir šalies sveikatos sistemai“, – teigia prof. habil. dr. Jurkevičius.
„Sveikatos priežiūros srityje lyderystės ir vadovavimo įgūdžiai svarbūs visiems vadovams, jie turi mokėti efektyviai dirbti komandoje, planuoti procesus, motyvuoti kitus savo komandos narius, mokėti valdyti krizes ir suprasti, kaip atsiranda rizikos. Lyderis privalo nepamiršti tobulėti, lavinti savo emocinį intelektą. Į visų šių savybių ugdymą ir orientuosimės Lyderystės akademijoje“, – priduria prof. Jurkevičius.
Idėja įkurti Lyderystės akademiją kilo pasisėmus įkvėpimo iš puikiai išvystytos Izraelio medicinos ir medicinos mokslo patirties, jų požiūrio į lyderių atpažinimą, ugdymą ir auginimą. „Į būsimus ateities lyderius turime investuoti dabar ir įvairiomis formomis. Juk jie – išskirtinės asmenybės dabar, o ateityje – įvairių sričių lyderiai ar vadovai, kurių pėdomis seks daugelis mūsų bendruomenės narių, – pastebi generalinis direktorius. – Būsimieji lyderiai taip pat bus mūsų ligoninės ambasadoriai tarptautinėje medicinos bendruomenėje.“
Į pirmąjį šio projekto kursą atrinkta šešiolika Kauno klinikų darbuotojų, kurie artimiausius aštuoniolika mėnesių dalyvaus akademijos veikloje.
„Kandidatų atranka – svarbus ir sudėtingas procesas, todėl norint jį atlikti nepriekaištingai ir siekiant išsaugoti nešališkumo principą, jis patikėtas išorinei profesionalų komandai, – sako direktorius visuomenės sveikatai, mokslui ir studijoms doc. dr. Tomas Lapinskas. – Džiaugiamės, kad sulaukėme tokio didelio susidomėjimo projektu ir iš viso gavome net 93 Kauno klinikų specialistų paraiškas. Visi paraiškas atrankoje pateikę specialistai yra kompetentingi savo srities profesionalai, dalis jų jau eina vadovo pareigas. Tai leido mums suprasti ir įvertinti, koks didelis yra profesionalaus vadovavimo ir lyderystės žinių, įgūdžių ir kompetencijų poreikis mūsų bendruomenėje.“ Į pirmąją Lyderystės akademijos grupę atrinkti tik tie dalyviai, kurie paraiškos pateikimo metu nebuvo profilinės klinikos, tarnybos, skyriaus ar kito struktūrinio ligoninės padalinio vadovo pareigų.
Lyderystės akademijos mokymų programa parengta bendradarbiaujant su sveikatos priežiūros vadybos ekspertu iš Didžiosios Britanijos Nick Downham, ir sukurta išskirtinai sveikatos priežiūros sektoriaus darbuotojams. „Kauno klinikų administracijos nariai yra pasirengę investuoti savo laiką, turimas žinias ir kitus išteklius, ugdant būsimuosius lyderius, – sako doc. T.Lapinskas. – Lyderystės akademijos programa yra aktuali šių dienų kontekstui, o jos dalyviai klausys ne tik teorinių paskaitų, bet ir dalyvausi praktinėse dirbtuvėse, kurs pilotinius pokyčių projektus, kurių metu ieškos realių problemų sprendimų.“
Direktorius doc. Tomas Lapinskas pasakoja, kad pagrindinėse Lyderystės akademijos temose, sutalpintose į 9 modulius, dalyviai sieks suprasti sveikatos sistemos kūrimosi ir dinamikos apsekus bei pažvelgs į ateities perspektyvas. „Mokymų metu stengsimės atpažinti inovacijas, jas diegti, keičiant paslaugų teikimą ar įsisenėjusius veiklos modelius, gerinant paslaugų kokybę bei efektyvumą. Dalyviai mokysis asmeninio meistriškumo ir kitų lyderystės savybių, – teigia docentas. – Svarbu pabrėžti, kad Lyderystės akademijos mokymosi principas yra horizontalus – tai reiškia, kad dalyviai, lektoriai ir moderatoriai bendradarbiaus ir mokysis vienas iš kito.“
Pirmojo Lyderystės akademijos modulio metu, vykusio lapkričio 26-27 dienomis, daugiausiai dėmesio skirta susipažinti su Lietuvos sveikatos sistemos veikimu, medicinos istorija, Kauno klinikų strateginės veiklos gairėmis.
Dalyviai teorinių ir praktinių užsiėmimų metu siekė geriau pažinti svarbiausias universiteto ligoninės suinteresuotąsias šalis ir jų nuomonę bei poveikį ligoninės procesams. Akademijos užsiėmimus veda aukščiausio lygio savo srities profesionalai, tarptautiniai lektoriai ir žinomi savo sričių ekspertai. Lyderystės akademijos mokymuose taip pat labai aktyviai dalyvaus ir Kauno klinikų direktorato nariai. Pirmųjų Lyderystės akademijos mokymų moderatoriais tapo Kauno klinikų administracijos nariai: prof. Renaldas Jurkevičius, doc. Tomas Lapinskas ir doc. Kęstutis Stašaitis.
Kauno klinikų informacija