[youtube_embed]https://www.youtube.com/watch?v=GmXWyR_Npo4&feature=youtu.be[/youtube_embed]
Birželio 14-oji – itin reikšminga Lietuvai data. Gedulo ir vilties dieną kasmet degame žvakes už tuos, kurie prieš daugelį metų buvo ištremti į Sibirą, neretai be kelionės atgal.
Vytauto Didžiojo karo muziejaus kiemelyje įvyko jautrus minėjimas „Ištark, išgirsk, išsaugok“, skirtas pagerbti daugiau nei 100 000 tremtinių ir politinių kalinių. Susirinkę šventės žiūrovai stojo į gyvą eilę ir vienas po kito skaitė vardus ir likimus tų, kurie patyrė masinius trėmimus, taip siekiant kurti ateitį ir saugoti ne tik istoriją, bet ir kiekvieną likimą.
Prie minėjimo prisidėjo ir Kauno miesto savivaldybės meras Visvaldas Matijošaitis, kartu skaitęs tremtinių vardus bei likimus.
Iki pat sutemų vykęs minėjimas pritraukė nemažai kauniečių bei miesto svečių. Žmonės noriai dalyvavo iniciatyvoje ir prisidėjo prie gražios šio minėjimo idėjos.
Projekto „Misija Sibiras“ organizuojama akcija šiemet aprėpė net 10 Lietuvos miestų: Vilnių, Kauną, Klaipėdą, Šiaulius, Panevėžį, Alytų, Telšius, Kėdainius, Raseinius bei Šakius.
Akcijos istorija
2016-aisiais, minint 75-ąsias masinių trėmimų pradžios metines, projektas „Misija Sibiras“ pirmą kartą įgyvendino tremtinių ir politinių kalinių atminimo ir pagerbimo akciją „Ištark, išgirsk, išsaugok“, kurios metu buvo perskaityta 22 000 vardų, pavardžių ir likimų.
2017-ais metais akcija tęsėsi toliau, ir istorijos tiltais sujungė Vilnių, Kauną bei Klaipėdą. Buvo skaitomi ankstesnėje akcijoje dar neminėti vardai, visuose trijuose miestuose buvo perskaityta po 20 000 vardų, tad iš viso per parą visoje Lietuvoje nuskambėjo 60 000 tremtinių ir politinių kalinių vardų, pavardžių ir likimų.
2018-ais akcija išaugo net į 10 didžiųjų Lietuvos miestų: Vilnių, Kauną, Klaipėdą, Šiaulius, Panevėžį, Alytų, Marijampolę, Mažeikius, Uteną, Jonavą. Akcijos metu buvo įgarsinti 105 000 vardų ir likimų, o prie akcijos tiesiogiai prisijungė daugiau nei 1 000 Lietuvos gyventojų.
Nuo pat akcijos pradžios prie jos įgyvendinimo aktyviai prisijungė jaunimo organizacijos: Lietuvos skautija, Lietuvos šaulių sąjunga bei Ateitininkų federacija.