[youtube_embed]https://youtu.be/Finia9HgkCE[/youtube_embed]
Neretai esame įpratę matyti tradicinius cirko pasirodymus su klounais bei akrobatais, nė nesusimąstydami, šie pasirodymai gali būti įterpiami į rimtą istoriją ar problemas pasakojantį spektaklį. Kauniečius jau kelintus metus žavinti „Cirkuliacija“ – tai edukacinis šiuolaikinio cirko festivalis, kasmet pritraukiantis vis didesnę ir įvairesnę publiką.
„Radijas TAU“ studijoje vedėjo Luko Alsio kalbintas festivalio organizatorius Gildas Aleksa prasitaria, kad tai – vis dar nepažinta kultūros sritis. Tiesa, dėl unikalios programos šiemet tikimasi susilaukti didelio susidomėjimo. Kaip teigia organizatoriai, festivalio tikslas – supažindinti kuo daugiau žmonių su šiuolaikiniu cirku: jo raiškos subtilumu ir išskirtinumu, socialinėmis ir edukacinėmis jo galimybėmis.
Šiuolaikinis cirkas nagrinėja socialines problemas
Tiesa, gyventojai neretai nė nežino, kas tai, tačiau G. Aleksa tvirtina, jog nenuostabu, mat „šiuolaikinis cirkas – jauniausias scenos menas. Tai yra spektakliai, pasirodymai, kurių sudedamosios dalys yra cirko disciplinos.“ Organizatorius tikina, kad tai nėra tas pats, kas tradicinis cirkas: „Retsykiais būna labai sunku atskirti, kur ten tas cirkas, bet jis egzistuoja, bet tai, iš esmės, yra iš cirko padaryti spektakliai. Jie nagrinėja socialines temas, jie būna estetiški, jie būna provokatyvūs ir pan., bet jie vis tiek yra kultūros renginys.“
Tiesa, Lietuvoje yra vos keli šiuolaikinio cirko profesionalai, todėl idėja plėsti šią meno kryptį išties intriguojanti. Pasak G. Aleksos, idėja kurti šiuolaikinį cirką Kaune kilo dėl jo profesijos: „Idėja kilo labai asmeniškai ir būtent dėl mano profesijos. Aš, kaip režisierius, norėjau pastatyti šiuolaikinio cirko spektaklį ir, kaip visada, atrandi, kad tu, kaip režisierius, be atlikėjų nieko negali. Tada atradau, kad jų nelabai yra, todėl „Cirkuliaciją“ mes pradėjom labai mažu formatu.“
Iš pradžių bandę kviesti garsių lektorių, kurie įkvėptų menininkus įterpti cirką į jų pasirodymus, „Cirkuliacijos“ organizatorius nė nepastebėjo, kaip jų festivalis išaugo. „Festivalis išaugo ir pamačiau, kad aš nebeturiu tos svajonės pastatyti šiuolaikinį cirką, aš jau noriu, kad kuo daugiau žmonių pamatytų, kaip tai yra nuostabu ir kaip tai gali pakeisti žmones.“ – teigia „Cirkuliacijos“ organizatorius.
Dainavos gyventojai nori įsileisti į savo kiemą
Kauno Dainavos mikrorajone įsikūręs „Cirkuliacijos“ miestelis iš ties žavi pakitusia ir kaip reikiant išaugusia programa. „Šiemet yra labai daug renginių ir mokamų spektaklių yra tik 5. Iš viso renginių bus virš 40, bet jie visi yra verti labai labai didžiulio dėmesio. Jau kitos šalys, kiti miestai bei kiti festivaliai šiek tiek su pavydu žiūri į mūsų programą, nes pavyko sugaudyti labai gerus ir žinomus atlikėjus.“ – pasakoja G. Aleksa.
Jau nuo šeštadienio prasidėsiantys didieji renginiai žada nepaprastų potyrių. Spektakliuose bus naudojamos iki šiol Lietuvoje neregėtos technologijos, kiekvienas spektaklis pasakos tam tikrą istoriją, o kai kurios leis pasijausti lyg būtumėte kelionėje į kosmosą. Tiesa, bus ir komiškų, sociumą pajuokiančių istorijų: „14 dieną kviečiu visus žmones, kurie dirba ofise. Bus rodomas labai gražus, poetiškas, juokingas spektaklis apie šiuolaikinį Sizifą – apie tą rutiną ofisą, kurią mes turime kasdien.“ – ragina „Cirkuliacijos“ organizatorius G. Aleksa.
Tiesa, bus ir kiek kasdieniškesnių veiklų: „Turėsime netgi ekskursiją apie šiek tiek nutylėtą Dainavos istoriją.“ – pasakoja G. Aleksa. Prakalbus apie Dainavos mikrorajono gyventojus, organizatorius tikina, jog kauniečiai yra be galo atviri ir noriai priima kultūrą į savo kiemą. „Patys žmonės labai nori, kad šiame pastate būtų kultūros vieta, o ne kokie nauji kotedžai. Dainava – gana aktyvūs kaimynai, jie tik neturi kultūrinės terpės, kur galėtų išreikšti savo draugiškumą. Tikimės, kad festivalio metu susipažinsite ne tik su įspūdingais atlikėjais, bet ir labai gražiais žmonėmis.“ – sako G. Aleksa
Ketvirtadienį prasidėjusio festivalio akimirkos: