Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Finansai
  • Kriminalai
  • Gyvenimas
  • Sportas
  • Video
  • Apklausos
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Finansai
    • Kriminalai
    • Gyvenimas
    • Sportas
    • Video
    • Apklausos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

KTU mokslininkų ir verslo išradimas žada  sumažinti nugaros skausmus

  • 2022-02-22
  • kaunieciams.lt
  • Miestas, Mokslas, Naujienos

Jau netolimoje ateityje sėdimą darbą dirbantys žmonės galės pasinaudoti lietuvių kuriama naujove ir užkirsti kelią dažnai varginančiam nugaros skausmui  – jungtinė Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų ir įmonės „Abili“ komanda sukūrė aktyvios biuro kėdės prototipą, kuris aktyvina giliuosius raumenis bei gerina liemens stabilizaciją. 2021 metų Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) organizuotame konkurse „Wanted: Life Sciences Innovator“ šis projektas laimėjo antrąją vietą.

Jungtinė mokslininkų komanda „Hominiseat“

Moksliniai tyrimai rodo, jog daugelis žmonių beveik 80 procentų darbo dienos praleidžia sėdėdami, o bent pusę šio laiko – toje pačioje kūno pozicijoje. Ilgalaikė ir nekintanti sėdėjimo padėtis yra siejama su apatinės nugaros dalies skausmu dėl sutrikusio skeleto – raumenų motorikos valdymo mechanizmo.

Sėdimą darbą dirbantiems asmenims dažnai siūloma įprastas darbo kėdes pakeisti įvairiais nestabiliais paviršiais, tokiais kaip gimnastikos kamuoliai, pusiausvyros pagalvėlės. Šie produktai dėl savo judesio amplitudės aktyvina giliuosius raumenis, tačiau nėra individualiai pritaikomi pagal vartotojo poreikius.

Jungtinė mokslininkų komanda „Hominiseat“, kuria individualizuotą sėdėjimo prietaisą, kurio valdymas grįstas liemens raumenų aktyvumu. Moksliniai eksperimentai, kurių metu buvo tiriami sėdimą darbą dirbantys asmenys analizuojant jų raumenų ir smegenų veiklas bei kūno judesius, patvirtino kėdės pritaikomumą darbo aplinkoje siekiant išvengti skeleto – raumenų sistemos susirgimų, kurias sukelia ilgalaikis sėdėjimas.

Ilgalaikis sėdėjimas žalingas sveikatai

„Hominiseat“ narė, kineziterapeutė, KTU Mechatronikos instituto Biomechanikos laboratorijos mokslo darbuotoja Ieva Aleknaitė-Dambrauskienė teigia, jog didelė dalis sėdimą darbą dirbančių žmonių skundžiasi apatinės nugaros dalies skausmais. Dažnai šie asmenys dirba sėdimą darbą, namuose taip pat ilsisi sėdėdami.

„Pats sėdėjimas nėra blogai, tačiau ilgalaikis buvimas vienoje pozoje, kuri labai mažai keičiama visos dienos metu, ilgainiui sukelia nugaros skausmus. Ši problema egzistuoja ne tik Lietuvoje – statistika rodo, jog apie 37 proc. europiečių dirba sėdimą darbą, o Jungtinėse Amerikos valstijose šis skaičius dar didesnis“, – teigia KTU mokslininkė.

Sėdėjimas ant įprastų neergonomiškų kėdžių, kurios vyrauja biuruose ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

„Sėdint ant įprastos biuro kėdės prastėja kognityvinės funkcijos, dėl kurių sumažėja darbo našumas“, – teigia mokslininkė.

Darbuotojams, jaučiantiems nugaros skausmus dėl ydingos laikysenos, sunku susikaupti, priimti sprendimus, įsisavinti tekstinę informaciją. Pasak KTU mokslo darbuotojos, „Hominiseat“ sukurta raumenis stimuliuojanti kėdė neleidžia netaisyklingai sėdėti, mat signalas siunčiamas į galvos smegenis nerviniais impulsais ir nuolat aktyvuoja už pusiausvyrą atsakingus centrus.

Tokia biuro kėdė – išskirtinė

Lyginant su kitomis ergonomiškomis kėdėmis, šis išradimas keis vartotojo laikyseną stimuliuojant giliuosius liemens raumenis. Kitų rinkoje esančių biuro kėdžių sėdimoji dalis gali judėti laisvai aplink savo ašį, naudojamos sėdimosios dalies nestabilumo lygis nėra reguliuojamas, taip pat nėra galimybės padidinti ar sumažinti svyravimo dydį. Jungtinės mokslininkų komandos projektuojama kėdė šias funkcijas turės, tad ergonomiška sėdynė saugų nestabilumo lygį gebės pritaikyti prie kiekvieno asmens poreikių.

„Nors jau galime rinkoje matyti darbo vietai skirtas kėdes, kurios veikia panašiu principu kaip mūsų sėdėjimo įrenginys, tačiau tokio produkto pasaulyje dar nėra“, – teigia I. Aleknaitė-Dambrauskienė.

Ergonomiška biuro kėdė, pristatyta ir KTU organizuojamoje virtualioje parodoje „Technorama 2021“, vystoma įtraukiant naujausias technologijas. Belaidis jutiklis fiksuoja juosmens raumenų veiklą, o atsižvelgiant į šiuos parametrus sėdynė reguliuoja vartotojo laikyseną. Pasak „Hominiseat“ komandos, duomenys apie vartotojo raumenų aktyvumą, kūno asimetriją galėtų būti naudojami pritaikant sėdėjimo įtaisą ir kaip treniruoklį, tačiau tai paaiškės po prototipo gamybos ir jo išbandymo realiomis sąlygomis.

Planuojama, jog įtaisas galėtų veikti ir kaip pasyvus, ir kaip aktyvus įrenginys: vartotojas gebėtų koreguoti sėdynės judesius pats ir išradimas galėtų judėti stimuliuodamas žmogaus giliuosius liemens raumenis. Giliųjų liemens raumenų aktyvavimas pasirinktas neatsitiktinai – mokslininkai tikina, jog darbas sėdimoje padėtyje labiausiai veikia šią raumenų grupę: atrofuojasi stuburą stabilizuojantys raumenys, sutrinka tarpslankstelinių diskų mityba.

„Gilieji liemens raumenys atlieka stabilizacinę funkciją, padeda išlaikyti optimalią laikyseną, tuomet jėgos tenkančios stuburui ir pasyvioms struktūroms nėra tokios didelės“, –  pabrėžia kineziterapeutė.

Mokslininkė akcentuoja, jog sutrikus vienai giliųjų raumenų grupės veiklai darbą perima kitos struktūros, tokios kaip paviršiniai nugaros raumenys. Tuomet atsiranda nuolatinė įtampa, o vėliau – nugaros skausmai ir kitos patologijos.

Prototipas ruošiamas gamybai

Jei ši inovacija būtų prieinama plačiajai visuomenei, asmenys, dirbantys sėdimą darbą ar praleidžiantys didelę dienos dalį statinėje padėtyje, rečiau justų neigiamą netaisyklingos laikysenos poveikį.

„Nauda vartotojui būtų didžiulė –  žmogui, dirbančiam sėdimą darbą, sumažėtų nugaros skausmai, jis būtų aktyvesnis visos dienos metu, o tai lemtų didesnį darbo produktyvumą ir aukštesnius rezultatus“, – įsitikinusi I. Aleknaitė-Dambrauskienė.

Mokslininkė nurodo, jog sėdėjimo įrenginys galėtų būti masiškai gaminamas ir Lietuvoje, tačiau svetur rinkos paklausa turėtų būti dar didesnė. Nors šalyje yra užtektinai žaliavų ir darbo jėgos plačiam projekto įgyvendinimui, užsienyje skiriama daugiau dėmesio darbuotojo sveikatai bei kokybiškoms darbo priemonėms. Ergonomiškos kėdės projekto prototipas jau ruošiamas gamybai, todėl kitas žingsnis – testavimas.

Laimėjus antrąją vietą Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) konkurse „Wanted: Life Sciences Innovator“, KTU atstovų komanda „Hominiseat“ pasipildė dar vienu asmeniu. Šiuo metu prie ergonomiškos kėdės projekto dirba sveikatos, dizaino, elektronikos ir biomechanikos sričių specialistai, įmonės „Abili“ darbuotojai.

„Mūsų komanda įvairialypė, nes kuriant tokį produktą yra reikalingos įvairios žinios, patirtys, nes tik taip galime pasiekti reikiamus rezultatus. Kiekvienas specialistas turi savo užduotis, kurias jis geriausiai išmano, o betarpiškas bendravimas ir idėjų išgryninimas leidžia maksimaliai susitelkti savo srityje ir padaryti mažiau klaidų“, – teigia I. Aleknaitė-Dambrauskienė.

2021 metų pabaigoje projektui buvo suteiktas Europos Sąjungos finansavimas pagal Techninės paramos priemonės (TPP) programą.

KTU info.

biuro kėdės

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

Žinomi žmonės karinių pramogų poligone – mūšio taktikos mokėsi ir moterys

V. Gapšys į laisvę siekia išeiti skundais

2030-ieji bus Vytauto Didžiojo metai

Valstybės vadovai sveikina Mindaugo karūnavimo dienos proga

„Štai aš siunčiu jus“ (Lk 10, 3) 14 eilinis sekmadienis

Seimo narys siūlo pasirūpinti sukčių aukomis

Ieškomi geriausi Lietuvos STEAM mokytojai – prasidėjo „Ateities kūrėjų 2025“ apdovanojimai

Baltarusų šnipas inicijuoja mainus: nori būti iškeistas į įkalintus lietuvius

Valstybės dienos renginiai Kaune

Ką manote apie naująją Rotušės aikštės dangą? Išsakykite savo nuomonę apklausoje

Sukčiai nesnaudžia: atranda vis naujas žmonių mulkinimo schemas

Jau greitai dirbtinis intelektas pats norės kalbėtis su jumis

D. Trumpas žada surengti mišrių kovos menų turnyrą prie Baltųjų rūmų

Skaitmeninis šlamštas telefone: štai kaip sumažinti netvarką

Uogų sezonas: kas stiprina organizmą, o kas – sukelia audrą pilve?

Vykstančių į Lenkiją laukia sustiprintos patikros: kontrolė bus vykdoma 13-oje vietų

Mirė Q. Tarantino filmų žvaigždė, aktorius M. Madsenas

Astronomai Saulės sistemoje aptiko dideliu greičiu skriejančią kometą

Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriui – nemalonumai: tarnybinis patikrinimas gali būti tik pradžia

Siūlo bausti P. Gražulį 10 tūkst. eurų bauda

Lietuva vertins branduolinės energetikos plėtros galimybes – Ignalinos atominė elektrinė prisidės ekspertiškai

Lietuvos zoologijos sodui – 87-eri: kartu su gamta, bendruomene ir ateities planais

Tomas Čyvas

Nuo Vilniaus iki pat Manilos nieko naujo (video)

Sklinda nevilties šauksmas: šuniukus gelbėjančiai įstaigai pačiai reikia gerų žmonių pagalbos

Premjerui G. Paluckui neramios dienos: prieš jį ir valdančiuosius rengiamas protestas

IX forto pėdsakas Miuncheno „Bayern“ istorijoje: Oto Alberto Byro šeimos likimas

Vasariška sporto fiesta Birštone: danguje varžysis karšto oro balionų oreiviai, žemėje – galiūnai

Ką daryti, jei stogo santvaros pradėjo girgždėti?

Ar „ChatGPT“ gali padėti SEO optimizacijai?

Sportas ir klimato realybė: kaip aplinkos pokyčiai formuoja naują sportinę kasdienybę

Indijos pilietis Kaune stos prieš teismą dėl galimo kanapių platinimo nepilnametėms

Kauno zoologijos sode nulūžusi šaka nukrito ant ledų pardavėjos

V. Matijošaičio sužalotas pėsčiasis išleistas gydytis, policija pradeda administracinę teiseną

Planas vasarai: gražiausi Europos miesteliai, kurie atrodo lyg iš pasakos

Laikas pasilepinti: vasariški kavos receptai

Kauno meras V. Matijošaitis partrenkė per pėsčiųjų perėją ėjusį vyrą

Po gaisro „Kauno švara“ tęsia veiklą

Kaune sprogo granata: atliekamas ikiteisminis tyrimas

Lietuvos sparčiai auga skaitmeninis verslas: lenkiame ES vidurkį

Liepos 1 d. – ekskursija, ženklinanti Antanui Poškai ir Matui Šalčiui skirtos kelionės pradžią Kaune

Tomas Čyvas

Nusipirkai automobilį? Neskubėk džiaugtis

Kaune iš vyro plėšikas atėmė 30 tūkst. eurų

Švedijos karalienės slaugos konkursą laimėjusi Jurgita: turime keisti požiūrį į pacientą

Kuri sporto šaka gali padėti prailginti gyvenimo trukmę?

Dirbtinis intelektas jau sėdi prie personalo atrankų stalo

„Čekutininkams“ palankios BK pataisos Seime įveikė svarstymo stadiją

Plėšimu ir neatsargiu gyvybės atėmimu kaltinamas I. Molotkovas: labai gailiuosi

Atvira ar įstiklinta? Kaip išsirinkti tinkamiausią verandos tipą savo namams

Vaikas ant keturračio: kaip jį išmokyti važiuoti ir užtikrinti saugumą?

Seimas linkęs leisti savivaldybėms rinkti rinkliavą už eismo ribojimus

Pareigūnų piketas: policininkai kvietė G. Palucką į ekipažą

A. Kandrotas-Celofanas paleistas į laisvę

Teismas sujungė nuomonės formuotojos S. Lipnės įmonės ir buvusios darbuotojos bylas

A. Klišonis: savivalda gali priimti tikslesnius sprendimus nei desovietizacijos komisija

Liberalai siūlo kandidatus pirmininko rinkimams: daugiausiai palaikymo sulaukia V. Čmilytė-Nielsen

„Western Union“ pastatą sprogdinęs jaunuolis nuteistas už J. Juškaitės ir B. Sabatauskaitės niekinimą

Aukščiausio lygio sportininkus parengusiems treneriams siūloma mokėti rentas

Būti žmogumi ir internete: kaip mokytis skaitmeninio pilietiškumo

Vaikų žaidimų aikštelės: kokie pavojai jose slypi?

Lenkija rengia meno vertybių išvežimo planus, jei Rusija užpultų

Laukia dar vienas protestas: pareigūnai reikalaus didesnių algų

Šauliai su Vokietijos brigados medikais dalyvavo pratybose „Elektrėnų skydas 2025“.

Vis dar nepasimoko: Kauno autoserviso vadovas ir darbuotojas nuteisti dėl atlyginimų išmokėjimo „vokeliuose“

Joninių renginiai Kaune

Skaitmeninio matomumo didinimas: ar verta rinktis marketingo agentūrą?

Prienų rajone nukrito sklandytuvas, du vyrai gydomi ligoninėje

Nuo pirmadienio vairuotojai susidurs su laikinais sunkumais: bus draudžiamas eismas Sargėnų estakada

JAV jungiasi į karą: sudavė triuškinantį smūgį Irano branduolinei infrastruktūrai

Kauno regiono forumas atskleidė ES investicijų galią

Pagaliau susiprotėjo: pasienyje dingus Rusijos piliečiui, sprendžiama, kaip sustiprinti tranzitinių traukinių kontrolę

Policija per Jonines rengs reidus ir tikrins vairuotojų blaivumą

Kaune pradedamos dar vieno tilto statybos: jungtis tarp Senamiesčio ir Vilijampolės pasitarnaus pėstiesiems ir dviratininkams

Dėl kapitalinio remonto laikinai keisis eismas Birželio 23-iosios gatvėje

Kad švenčių neaptemdytų nelaimė: ekspertų įžvalgos apie pavojingus dūmus

„AquaSpot“ vakarėlyje prie Kauno marių – garsenybės, dievinančios vandens bei saulės pramogas

Seimo narys K. Podolskis teigia nežinąs kaip jo kuro čekiai atsirado pas merą P. Isodą

Skrydis aplink Lietuvą: oreiviai kyla į pažintinę aviacijos kelionę

Ypatinga Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių vertybė – brg. gen. Kaziui Skučui dovanota dėžutė cigarams

Joninės su LRT: nuo šventinio koncerto Nidoje iki specialios filmų programos

Nepastebimas pavojus iškylos metu: kada padažai ir prieskoniai gali pakenkti sveikatai

Seimas nepritarė Laisvės gynėjų dienos įtraukimui į švenčių sąrašą

Buvusį Seimo narį T. V. Raskevičių „į laužą“ komentaru siuntęs vyras lieka išteisintas

Tomas Čyvas

STT, čekiukai ir niekdara

Vilties šventei artėjant

Pabėgimas į gamtą: ką pasiimti, kad žvejyba taptų malonumu, o ne iššūkiu?

Kauno teismas ėmėsi pacienčių slaptu filmavimu kaltinamo ginekologo V. Abraičio bylos

Etikos sargų prašys išsiaiškinti, kiek BK pataisas inicijavusių Seimo narių gali turėti interesų konfliktą

Kur rasti stilingų rūbų už prieinamą kainą?

Nosies korekcija vasarą: ar tai – geras metas operacijai?

Apie „Žalgirio“ sunkumus kalbėjęs L.Kleiza: Trinchieri rotacijas yra sunku suprasti

Saulė ir sveikata: kaip suderinti malonumą su saugumu

„Teka loftai“ – šiuolaikiška erdvė jūsų gyvenimui ar verslui

VRM ministras: rudenį bus skelbiamas antras etapas priedangoms savivaldybėse finansuoti

Ieškomas iš tranzitinio traukinio pabėgęs Rusijos pilietis

Pradėtas tyrimas dėl chuliganiškai besielgusio vairuotojo

COVID-19 testų byloje liudijęs S. Skvernelis: nesuprantu, ką L. Jaruševičienė veikia teisme

Kaip apsaugoti dvirates transporto priemones nuo ilgapirščių?

Norintiems pradėti verslą? Jums reikia žinoti 3 būtinus žingsnius

Kauno miesto savivaldybė apjungs dalį seniūnijų

Teismas atmetė kalinčio R. Kurlianskio ieškinį STT pareigūnui

Dėl L. Kasčiūno ir G. Liaudansko pasisakymų tyrimas nebus pradėtas

Kauno policijos reidai: 903 greičio viršijimo atvejai ir 7 neblaivūs vairuotojai

Žinomi žmonės karinių pramogų poligone – mūšio taktikos mokėsi ir moterys

2025-07-06

V. Gapšys į laisvę siekia išeiti skundais

2025-07-06

2030-ieji bus Vytauto Didžiojo metai

2025-07-06

Valstybės vadovai sveikina Mindaugo karūnavimo dienos proga

2025-07-06

„Štai aš siunčiu jus“ (Lk 10, 3) 14 eilinis sekmadienis

2025-07-05

Seimo narys siūlo pasirūpinti sukčių aukomis

2025-07-05

Ieškomi geriausi Lietuvos STEAM mokytojai – prasidėjo „Ateities kūrėjų 2025“ apdovanojimai

2025-07-05

Baltarusų šnipas inicijuoja mainus: nori būti iškeistas į įkalintus lietuvius

2025-07-05

Valstybės dienos renginiai Kaune

2025-07-05

Ką manote apie naująją Rotušės aikštės dangą? Išsakykite savo nuomonę apklausoje

2025-07-05

Sukčiai nesnaudžia: atranda vis naujas žmonių mulkinimo schemas

2025-07-04

Jau greitai dirbtinis intelektas pats norės kalbėtis su jumis

2025-07-04

D. Trumpas žada surengti mišrių kovos menų turnyrą prie Baltųjų rūmų

2025-07-04

Skaitmeninis šlamštas telefone: štai kaip sumažinti netvarką

2025-07-04

Uogų sezonas: kas stiprina organizmą, o kas – sukelia audrą pilve?

2025-07-04

Vykstančių į Lenkiją laukia sustiprintos patikros: kontrolė bus vykdoma 13-oje vietų

2025-07-04

Mirė Q. Tarantino filmų žvaigždė, aktorius M. Madsenas

2025-07-03

Astronomai Saulės sistemoje aptiko dideliu greičiu skriejančią kometą

2025-07-03

Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriui – nemalonumai: tarnybinis patikrinimas gali būti tik pradžia

2025-07-03

Siūlo bausti P. Gražulį 10 tūkst. eurų bauda

2025-07-03

Lietuva vertins branduolinės energetikos plėtros galimybes – Ignalinos atominė elektrinė prisidės ekspertiškai

2025-07-02

Lietuvos zoologijos sodui – 87-eri: kartu su gamta, bendruomene ir ateities planais

2025-07-02
Tomas Čyvas

Nuo Vilniaus iki pat Manilos nieko naujo (video)

2025-07-02

Sklinda nevilties šauksmas: šuniukus gelbėjančiai įstaigai pačiai reikia gerų žmonių pagalbos

2025-07-02

Premjerui G. Paluckui neramios dienos: prieš jį ir valdančiuosius rengiamas protestas

2025-07-02

IX forto pėdsakas Miuncheno „Bayern“ istorijoje: Oto Alberto Byro šeimos likimas

2025-07-01

Vasariška sporto fiesta Birštone: danguje varžysis karšto oro balionų oreiviai, žemėje – galiūnai

2025-07-01

Ką daryti, jei stogo santvaros pradėjo girgždėti?

2025-07-01

Ar „ChatGPT“ gali padėti SEO optimizacijai?

2025-07-01

Sportas ir klimato realybė: kaip aplinkos pokyčiai formuoja naują sportinę kasdienybę

2025-07-01

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2025 Kauniečiams kasdienės naujienos