Liepos 24-25 dienomis virš Kazlų Rūdos ir Pajuosčio poligonų skraidė Jungtinių Amerikos Valstijų naikintuvai F18 „Super Hornets“, Jungtinės Karalystės bei Suomijos naikintuvai F-18 ir „Eurofighter Typhoon“, kurie vykdė NATO padidinto budrumo operacijos “Neptūno kirtis 25-2” (angl. Neptune Strike) užduotis. Šių orlaivių atakų valdymą nuo žemės atliko Lietuvos kariuomenės jungtinės paramos ugnimi valdymo specialistai iš Specialiųjų operacijų ir Sausumos pajėgų su Italijos ir Ispanijos specialistais.
Nuo Viduržemio jūroje dislokuoto JAV lėktuvnešio USS „Gerald R. Ford“ kylantys F-18 „Super Hornets“ naikintuvai, prasidėjus padidinto budrumo operacijos “Neptūno kirtis 25-2“ antram etapui, treniravosi vykdyti tolimo nuotolio antskrydžius NATO operacijų zonose, įskaitant Baltijos ir Juodosios jūrų regionus. Šios operacijos tikslas – demonstruoti Aljanso vienybę, kovinius pajėgumus ir ryžtą ginti savo teritoriją.
Antrame NATO atgrasymo operacijos etape buvo veikiama jūroje, sausumoje ir ore, dalyvo 13 sąjungininkų valstybių: Kroatija, Suomija, Prancūzija, Graikija, Italija, Lietuva, Lenkija, Rumunija, Ispanija, Slovakija, Jungtinė Karalystė ir Jungtinės Valstijos. Birželio pabaigoje, vykstant pirmajam „Neptūno kirtis 25-2“ operacijos etapui, vykdyti tolimo nuotolio antskrydžiai iš centrinės Viduržemio jūros dalies į poligonus Kroatijoje, Slovakijoje ir Rumunijoje.
„Neptūno kirtis“ yra viena iš svarbiausių NATO padidinto budrumo operacijų, apimančių kelias operacines zonas Europoje. Operacijos metu NATO jūrų smogiamųjų ir paramos pajėgų štabas (angl. NATO Striking and Support Forces, STRIKFORNATO) perima kelių lėktuvnešių ir ekspedicinių kovinių grupių operacinį valdymą, siekiant įgyvendinti atgrasymo ir NATO kolektyvinės gynybos užduotis.
Nuotr. aut. srž. sp. Karolis Kavolėlis.