Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Finansai
  • Kriminalai
  • Gyvenimas
  • Sportas
  • Video
  • Apklausos
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Finansai
    • Kriminalai
    • Gyvenimas
    • Sportas
    • Video
    • Apklausos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Saugu tik atrodo: UV spinduliai veikia net pro debesis ir stiklą

  • 2025-07-23
  • Stasys Buškevičius
  • Sveikata

Daugeliui saulė asocijuojasi su poilsiu, įdegiu ir gera savijauta, tačiau už šio šviesaus įvaizdžio slepiasi ir nematomos grėsmės. Raudonis, perštėjimas, pūslės, pigmentinės dėmės ar net odos vėžys – tai ne tik intensyvaus deginimosi pasekmės, bet ir nepastebimo, kasdienio UV spindulių poveikio rezultatas. Pavojus slypi net ir tada, kai atrodo, jog esame „saugūs“ debesuotą dieną.

Saulės ultravioletiniai spinduliai skirstomi į tris tipus, tačiau odą veikia tik du iš jų – UVA ir UVB. „UVB spinduliai yra trumpi ir paveikia viršutinį odos sluoksnį, vadinamą epidermiu. . Jie dažniausiai sukelia nudegimus – ypač pavasarį ir vasarą. Tuo metu UVA spinduliai prasiskverbia giliau į odą, iki dermos sluoksnio. Jie sukelia oksidacinį stresą, skatina odos senėjimą, pigmentacijos sutrikimus bei gali pažeisti DNR“, – sako Lina Martinėlė, sveikatos sprendimų centro „Antėja“ dermatovenerologė.

Skirtingai nei UVB, UVA spinduliai yra intensyvūs visus metus, praeina ne tik pro debesis, bet ir pro stiklą, todėl veikia mus net ir esant apsiniaukusiam orui ar būnant patalpose šalia lango.

Trumpalaikiai ir ilgalaikiai saulės spindulių pavojai

„Nudegimai dažnai atsiranda jau po kelių valandų buvimo saulėje, ypač per intensyviausias dienos valandas, kai nenaudojama apsauga. Sunkesni nudegimai gali lemti pūslių susidarymą – tai ženklas, kad oda stipriai pažeista. Tokie pažeidimai ne tik labai skausmingi, bet ir padidina odos infekcijų riziką“, – teigia gydytoja.

Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, antibiotikai ar retinoidai, taip pat kai kurios kosmetikos priemonės, gali sukelti fotosensibilizaciją – padidėjusį odos jautrumą saulės spinduliams. Tokiu atveju pažeidimai atsiranda greičiau ir būna intensyvesni nei įprastai.

Be to, ilgas buvimas saulėje gali trikdyti organizmo termoreguliaciją – padidėja šilumos smūgio ir dehidratacijos rizika. Tai pavojingos būklės, kurios reikalauja neatidėliotino dėmesio.

Ilgainiui saulės poveikis sukelia matomus odos pakitimus. „Viena iš dažniausių pasekmių – priešlaikinis odos senėjimas, dar vadinamas fotosenėjimu. UVA spinduliai ardo kolageną ir elastiną, todėl oda praranda stangrumą, formuojasi gilios raukšlės, pigmentinės dėmės bei išryškėja kapiliarai“, – dėsto gydytoja.

UV spinduliai taip pat gali pažeisti DNR struktūrą odos ląstelėse. Genetiniai pažeidimai ilgainiui didina riziką susirgti odos vėžio formomis – bazalinių ląstelių karcinoma, plokščialąsteline karcinoma ar piktybine melanoma.

„ Saulės spinduliams jautresni šviesios odos žmonės, turintys daug apgamų, vaikai, ar tie, kurių šeimoje buvo odos vėžio atvejų.Taip pat stipresnės apsaugos reikia žmonėms, vartojantiems jautrumą didinančius vaistus, sergantiems tam tikromis ligomis ar dirbantiems ilgai lauke“, – priduria specialistė.

Kada laikas kreiptis į medikus?

Dauguma apgamų yra gerybiniai ir nekinta visą gyvenimą, tačiau kai kurie odos pakitimai gali būti ankstyvas melanomos ar kito odos vėžio požymis. Todėl svarbu žinoti pagrindinius kriterijus, kada reikėtų sunerimti ir kreiptis į dermatologą.

Tarptautinėje dermatologijoje plačiai naudojama ABCDE taisyklė padeda įvertinti, ar apgamas gali būti piktybinis. Ji apima penkis pagrindinius požymius: A (angl. asymmetry) – ar apgamas yra asimetriškas, B (border) – ar jo ribos yra netaisyklingos, C (colour) – ar spalva yra nevienoda, D (diameter) – ar diametras didesnis nei 6 mm (nors melanomos gali būti ir mažesnės), E (evolution) – ar apgamas keičiasi dydžiu, forma ar spalva. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į kraujavimą ar šlapiavimą.

Be to, naudinga prisiminti „Bjauriojo ančiuko“ (angl. Ugly Duckling Sign) taisyklę. Ji reiškia, kad įprasti apgamai paprastai yra panašūs tarpusavyje pagal spalvą ir dydį, o jei apgamas aiškiai išsiskiria iš kitų – yra tamsesnis, netolygus ar neįprastos formos – jį būtina parodyti gydytojui.

„Odos savistabą reikėtų atlikti kartą per mėnesį, ypač turintiems šviesią odą, daug apgamų ar nudegimų istoriją. Ryškiame apšvietime prieš veidrodį svarbu apžiūrėti visą kūną – veidą, kaklą, liemenį, galūnes, pėdas, nugarą ir galvos odą“, – pataria „Antėja“ gydytoja.

Jei po buvimo saulėje pastebėjote naujų apgamų, svarbu kuo greičiau kreiptis į dermatovenerologą, kuris įvertins odos pakitimus ir, jei reikia, paskirs papildomus tyrimus.

Ar įmanoma degintis sveikai?

Saugus įdegis – tai tik mitas, tikina medikė. Įdegis yra odos gynybinė reakcija į UV spindulių padarytą žalą, o ne sveikatos požymis. Jis reiškia, kad odos ląstelės jau patyrė DNR pažeidimus – tiek nuo natūralios saulės, tiek nuo dirbtinių šaltinių, pavyzdžiui, soliariumų.

„Tyrimai rodo, kad soliariumai žymiai paspartina fotosenėjimą – atsiranda pigmentinės dėmės, nelygus odos atspalvis, mažėja elastingumas. Be to, žmonėms, patyrusiems daugiau nei penkis stiprius nudegimus, melanomos rizika padidėja dvigubai, o sukauptas UV poveikis tiesiogiai siejamas su įvairiomis odos vėžio formomis“, – pabrėžia „Antėja“ gydytoja.

Soliariumai kelia dar didesnį pavojų nei natūrali saulė – jų lempose dominuoja intensyvūs UVA spinduliai, kurie giliai ir nepastebimai pažeidžia odą. Soliariumų naudojimas iki 35 metų melanomos riziką padidina net 59 proc., o Pasaulio sveikatos organizacija jų UV spinduliuotę priskiria prie pirmosios grupės kancerogenų – kaip ir tabaką ar asbestą.

Tinkama apsauga nuo saulės – būtina

Apsauginiai kremai nuo saulės – svarbiausia odos gynybos priemonė nuo žalingų UV spindulių. Kiekvieną kartą tepdamiesi apsauginiu kremu, matome skaičių – SPF 15, 30 ar 50. Tačiau ką iš tikrųjų reiškia šie skaičiai ir kiek jie apsaugo mūsų odą nuo žalos?

„SPF (saulės apsaugos faktorius) žymi, kiek efektyviai kremas apsaugo nuo spindulių, kurie sukelia nudegimus, pažeidžia odos DNR ir ilgainiui gali sukelti odos vėžį. Pavyzdžiui, SPF 30 teoriškai leidžia būti saulėje 30 kartų ilgiau nei be apsaugos, tačiau praktikoje efektyvumas priklauso nuo kremo kiekio, tolygumo ir jo sluoksnio atnaujinimo. SPF 15 sulaiko apie 93 proc., SPF 30 – 97 proc., o SPF 50 – iki 98 proc. UVB spindulių. Jautriai odai aukštesnis rodiklis ypač svarbus“, – teigia gydytoja.

Kremą būtina tepti likus 15–30 minučių iki buvimo saulėje, o vėliau – kas 2 valandas arba po maudynių, stipresnio suprakaitavimo ar nusišluostymo. Net jei kremas žymimas kaip „atsparus vandeniui“, apsauga vandenyje dažniausiai trunka 40–80 minučių. Be to, SPF apsaugo tik nuo UVB spindulių, todėl svarbu rinktis kremus su „broad spectrum“ arba „UVA“ ženklinimu.

Svarbu nepamiršti, kad kremas nuo saulės nėra vienintelė apsaugos priemonė. Natūralūs barjerai – plati skrybėlė, lengvi drabužiai, akiniai su UV filtru ir šešėlis – taip pat labai svarbūs, pabrėžia gydytoja. Kadangi UVA spinduliai veikia net debesuotą dieną ir pro langus, saulės apsauga turėtų tapti kasdieniu įpročiu, o ne tik sezoniniu sprendimu.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

Prašoma uždaryti S. Cichanouskajos atstovybę

Geriausiai pasirodę abiturientai ir jų mokytojai iškilmingai apdovanoti rotušėje

Kelininkai Karaliaus Mindaugo prospekte plušės naktimis

Saugu tik atrodo: UV spinduliai veikia net pro debesis ir stiklą

Aukštieji Šančiai – nemylimas Kauno „vaikas“

R. Popovienė nenori net diskutuoti apie rusiškų mokyklų uždarymą

Kur Kaune bei Vilniuje superka metalo ir kitas atliekas

Ministerija diskutuos dėl rusų kalbos atsisakymo Lietuvos mokyklose

Gynybos inovacijos Lietuvoje: potencialas yra, sistemos – ne

Lietuvos oro gynyba. I dalis – Priešlėktuvinės apsaugos rinktinė

Pacientes slapta filmavusiam ginekologui nepavyksta grįžti į darbą

Iniciatyva „Nenuleiskim kartelės“ ragins valdžią nekeisti tvarkos dėl matematikos egzamino

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone liepos 22-27 d.

Ukraina ir Afganistanas – kiek logiškos paralelės

Kaune siautėjo plėšikas

Žiniasklaida: G. Palucko Vilniuje pirktame sklype neteisėtai privatizuotas valstybei priklausantis miškas

Robotikos stovykla „Harmony Park“ subūrė ukrainiečių ir lietuvių jaunimą

Sparčiai auga gaisrų rizika dėl netinkamo ličio jonų baterijų naudojimo

Rusų provokacijos tęsiasi: NATO naikintuvai kilo atpažinti orlaivių

Kauno tarybos Etikos komisija galimai seksistiniuose V. Matijošaičio pasisakymuose nieko blogo nemato

G. Paluckui gali tekt pakratyt piniginę: prašys sumokėti palūkanas už vėlavimą

Jungtinėje Karalystėje po vaiko mirties ėmėsi kovoti su dezinformacija apie skiepus

Lietuviams nepavyko tapti čempionais – 20-mečiai parveža sidabrą (video)

Ukraina užkariauja oro erdvę naudodama modernizuotą amuniciją

Prokuroras mano, kad iš traukinio pabėgusio ruso Lietuvoje nėra

Mūsų disko metiko dar vienas auksas

Voveraičių sezonas: skonis, nauda ir paruošimo paslaptys

„Marija išsirinko geriausiąją dalį“ (Lk 10, 42) – 16 eilinis sekmadienis

Prezidentūra: vienos stebuklingos priemonės, kuri padėtų išspręsti narkotikų problemą, nėra

Netesėtas R. Popovienės pažadas: sprendimų dėl gabiausių abiturientų teks palaukti

Dėl diukerio statybos – laikini eismo pakeitimai Karaliaus Mindaugo pr. ir Birštono g. sankryžoje

Kauno mariose treniruosis kariai

Savaitgalį lietus iš šalies nesitrauks, vietomis griaudės perkūnija

Skelbiama, kad Rimas Kurtinaitis jau atrinko kandidatus Europos pirmenybėms

Ar „stebuklingi grybai“ taps ilgai ieškotu jaunystės eliksyru?

Ar darbdavys gali jus trukdyti po darbo? Greitai taisyklės gali keistis

Statybų arba atnaujinimo darbai pakaunėje verda daugiau nei dvidešimtyje objektų

Tomas Čyvas

Pavilionis ar Budbergytė?

Vidurvasario tradicija grįžta: Nemuno pakrantėse – atviri tapybos plenerai visiems

VDU atidaryta Rusnės Kuliešiūtės fotografijų paroda „Dviese“: kvietimas į tylų dialogą su savimi ir pasauliu

Netesėtas R. Popovienės pažadas: sprendimai dėl gabiausių abiturientų dar nepriimti

Stasys Buškevičius

Kodėl žmonės leidžia milijardus kosmoso tyrimams? Atsakymas skeptikams

DI keičia IT profesijas 66 proc. greičiau – ką tai reiškia studentams?

Vilijampolės transporto mazgas: nauja jungtis užtikrins sklandesnį eismą

Svečiai iš Charkivo dainomis išreiškė padėką Kaunui

Kauno kogeneracinė jėgainė skiria 100 tūkst. Eur bendruomenių projektams

Poezijos šventė ir tarptautinio almanacho „Lyg žvaigždė tavo ašara švies, nuaudus žemei margąjį rūbą“ sutiktuvės Kaune

Tomas Čyvas

Žalgirio mūšis ir Lietuvos sporto žalgirizacija

Kristijonas Bartoševičius

Prokuratūra apskundė teismo nuosprendį K. Bartoševičiui: prašo eksparlamentarui skirti 10 metų laisvės atėmimo bausmę

Dėl moters nužudymo teisiamas policininkas: jei ji nebūtų puolus su peiliu, šūvių nebūtų

Lietuvos pasieniečiai vyksta į pagalbą kolegoms latviams

Sensacinga žinia: Katedros požemiuose gali būti Vytauto Didžiojo palaikai

NEW NORMAL CLUB drabužiai: pasauliui skirtas prekės ženklas užgimė Kaune

Garsiausios Lietuvos kovotojos ir žvalgės: istoriniai pokalbiai „NEPAGRAŽINTA”

Kaune rinkosi Rytų kovos menų entuziastai iš Baltijos šalių

Vytauto Didžiojo karo muziejuje – naujos Arūno Kumpio knygos „Dronų karas” pristatymas

Skaitmeninė detoksikacija atostogų metu – nauda emocinei ir fizinei sveikatai

Socialdemokratas siūlo inicijuoti bedūmės klasės konkursą

Kaune, lifte, užstrigo trys suaugę žmonės ir kūdikis

Lietuvos žydai Nepriklausomybės kovose

LRT

Atlikus LRT auditą dėl nešališkumo, pateiktos rekomendacijos

R. Popovienė nesvarsto apie atsistatydinimą: mano, kad išgelbėjo labai daug jaunimo

Avarija „Achemoje“: išsiliejo azoto rūgštis, yra nukentėjusiųjų

Kaune pro buto langą šaudė stipriai apgirtęs vyras

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus švenčia 106-ąjį gimtadienį!

Lietuvos advokatų taryba: abiturientai turi pagrindą kreiptis į teismą dėl egzaminų rezultatų

Ką veikti Kauno rajone? Liepos 14-19 dienos renginių sąrašas

V. Janulevičius. Trumpo muitai ir Europos kryžkelė: kas gresia Lietuvai?

Sulaikytas bankomatų sprogdinimu įtariamas Moldavijos pilietis

I. Šimonytė pašiepė švietimo ministrę: suprantu, kad matematika nėra jūsų stiprioji pusė

STT verdiktas: teisės aktai neužtikrina įmonių valdybų sudarymo skaidrumo

Šiąnakt „Bitė“ vykdys mobiliųjų paslaugų valdymo sistemos atnaujinimo darbus: ryšys veiks įprastai

Lietuvos studentų krepšinio rinktinė pasirengusi kautis dėl medalių

Per pirmąjį šių metų pusmetį kilo 21,5 proc. daugiau gaisrų nei pernai

Nuo rugpjūčio nemokamai elektromobilius parkuos tik kauniečiai: svečiams teks susimokėti

Kolumbariumo Leipalingyje statybos prasidės 2026 m. pavasarį, siūlo ten laidoti ir kitus partizanus

Donatas Latkauskas. Kauno švietimo paradoksas: kai gyveni prie mokyklos, bet į ją nepatenki

Atsargos majoras D. Antanaitis: „Nežinote, ką veikti toliau? Rinkitės karininko kelią!“

Seimo narys V. Gailius: Kaune galima viskas, jei esi „savas“

Tik šiandien! Ekskursija be registracijos „Lituanica” skrydžiui atminti

Kauno apskrityje rusakalbiai sukčiai iš vyro išviliojo beveik 80 tūkst. eurų

Per bulių bėgimą žuvo žiūrovas

Tomas Čyvas

Lietuvių kalbos darkymas – kenksmingas politikų ritualas. Video komentaras

Konservatoriai sieks užtikrinti atlygį vizualiųjų menų kūrėjams

Ar šiemet jau buvote Karo muziejaus kariljono bokšte?

Paaugliai leidžia laisvalaikį prižiūrimi legendinio policijos pareigūno

Šaltibarščiai – tik vasarą, bet burokėlius žmonės perka ištisus metus

Birželis parodė, kad gyventojų išlaidos laisvalaikiui ir atostogoms išaugo 10 proc.

Lietuvos užimtumo rodikliai viršijo ES vidurkį

Kai saulė palieka ne įdegį, o bėrimą: kas iš tiesų yra alergija saulei?

Nuteistas vaikų prievartautojas kaltu nesijaučia

Policija: šaudynes Alytaus rajone sukėlė Latvijoje už dvigubą žmogžudystę ieškotas vyras

„Čekiukų“ byloje nuteistas buvęs parlamentaras A. Vyšniauskas

Pagalvės mokesčio Kaune neišvengs trumpalaike nuoma užsiimantys asmenys

Laikinąją apsaugą turintiems užsieniečiams mokytis lietuviškai nereikės

Sėdimas darbas – tylus šio amžiaus sveikatos iššūkis: kaip jį įveikti?

E. Musko pokalbių robotas socialinėje žiniasklaidoje šlovino A. Hitlerį

Prie Vyriausybės protestuoja abiturientai: esame naudojami kaip žiurkės

S. Skvernelis apie vis dažnesnį rusų kalbos vartojimą Vilniuje: mastas yra pakankamai didelis

Rusakalbiai sukčiai iš šalies gyventojų išviliojo 37,7 tūkst. eurų

Kauno klinikose mirė, įtariama, dėl apsinuodijimo narkotikais paguldytas nepilnametis

Dirbtinis intelektas ir ateities įgūdžiai – jaunimo kūrybiškumo skatinimas

Prašoma uždaryti S. Cichanouskajos atstovybę

2025-07-23

Geriausiai pasirodę abiturientai ir jų mokytojai iškilmingai apdovanoti rotušėje

2025-07-23

Kelininkai Karaliaus Mindaugo prospekte plušės naktimis

2025-07-23

Saugu tik atrodo: UV spinduliai veikia net pro debesis ir stiklą

2025-07-23

Aukštieji Šančiai – nemylimas Kauno „vaikas“

2025-07-23

R. Popovienė nenori net diskutuoti apie rusiškų mokyklų uždarymą

2025-07-23

Kur Kaune bei Vilniuje superka metalo ir kitas atliekas

2025-07-23

Ministerija diskutuos dėl rusų kalbos atsisakymo Lietuvos mokyklose

2025-07-23

Gynybos inovacijos Lietuvoje: potencialas yra, sistemos – ne

2025-07-22

Lietuvos oro gynyba. I dalis – Priešlėktuvinės apsaugos rinktinė

2025-07-22

Pacientes slapta filmavusiam ginekologui nepavyksta grįžti į darbą

2025-07-22

Iniciatyva „Nenuleiskim kartelės“ ragins valdžią nekeisti tvarkos dėl matematikos egzamino

2025-07-22

Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone liepos 22-27 d.

2025-07-22

Ukraina ir Afganistanas – kiek logiškos paralelės

2025-07-22

Kaune siautėjo plėšikas

2025-07-22

Žiniasklaida: G. Palucko Vilniuje pirktame sklype neteisėtai privatizuotas valstybei priklausantis miškas

2025-07-21

Robotikos stovykla „Harmony Park“ subūrė ukrainiečių ir lietuvių jaunimą

2025-07-21

Sparčiai auga gaisrų rizika dėl netinkamo ličio jonų baterijų naudojimo

2025-07-21

Rusų provokacijos tęsiasi: NATO naikintuvai kilo atpažinti orlaivių

2025-07-21

Kauno tarybos Etikos komisija galimai seksistiniuose V. Matijošaičio pasisakymuose nieko blogo nemato

2025-07-21

G. Paluckui gali tekt pakratyt piniginę: prašys sumokėti palūkanas už vėlavimą

2025-07-21

Jungtinėje Karalystėje po vaiko mirties ėmėsi kovoti su dezinformacija apie skiepus

2025-07-21

Lietuviams nepavyko tapti čempionais – 20-mečiai parveža sidabrą (video)

2025-07-21

Ukraina užkariauja oro erdvę naudodama modernizuotą amuniciją

2025-07-20

Prokuroras mano, kad iš traukinio pabėgusio ruso Lietuvoje nėra

2025-07-20

Mūsų disko metiko dar vienas auksas

2025-07-20

Voveraičių sezonas: skonis, nauda ir paruošimo paslaptys

2025-07-20

„Marija išsirinko geriausiąją dalį“ (Lk 10, 42) – 16 eilinis sekmadienis

2025-07-20

Prezidentūra: vienos stebuklingos priemonės, kuri padėtų išspręsti narkotikų problemą, nėra

2025-07-19

Netesėtas R. Popovienės pažadas: sprendimų dėl gabiausių abiturientų teks palaukti

2025-07-19

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2025 Kauniečiams kasdienės naujienos