Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Perkaitimas – ne vienintelis pavojus augintiniui vasarą

  • 2019-07-13
  • Kaunieciams.lt
  • Naujienos

Atėjus vasaros sezonui, veterinarijos klinikos sulaukia ne tik perkaitusių augintinių. Padidėja ir gyvybei pavojingų traumų bei alerginių reakcijų. Be to, kaitri vasara palanki įvairių kraujasiurbių dauginimuisi ir aktyvumui, o tai gali sukelti papildomų sveiktos bėdų keturkojams.

Kokie svarbiausi pavojai tyko naminių gyvūnų šilčiausiu metų laiku ir kaip apsaugoti juos nuo dažniausiai pasitaikančių nelaimių, įžvalgomis dalijasi biologijos mokslų doktorantas, veterinarijos gydytojas, Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų bei Lietuvos aferezių ir klinikinės toksikologijos asociacijų narys Vytautas Sabūnas.

Perkaitusį gyvūną reikia kuo skubiau atvėsinti

Perkaitimas karštomis vasaros dienomis dažniausiai ištinka vyresnio amžiaus, antsvorio turinčius augintinius. Karščiui itin neatsparūs trumpasnukiai šunys, pavyzdžiui, prancūzų ir anglų buldogai, mopsai. „Termometro stulpeliui artėjant prie 30 laipsnių šilumos, šunų fizinė veikla turėtų būti apribota, atsisakyta intensyvių treniruočių ir pagalių ar kamuoliukų gaudymo parke. Jeigu šuo nebus priverstinai skatinamas judėti, net karštą dieną jis galės sureguliuoti savo temperatūrą pats, pavyzdžiui, atsiguls pavėsyje. Tačiau jei augintinį skatinsime žaisti arba lakstyti, jo termoreguliacijai iškils pavojus. Šeimininkams, mėgstantiems bėgioti arba važinėtis dviračiu su šunimi, patarčiau karštomis vasaros dienomis sumažinti bendrų treniruočių skaičių“, – pabrėžia Vytautas Sabūnas.

Perkaitusių šunų mirtingumas, sako specialistas, siekia daugiau nei 50 procentų. Dažniausia to priežastis – netinkami šeimininkų veiksmai pastebėjus stiprų nuovargį primenančius simptomus.

„Perkaitęs šuo – nejudrus, nenori nei ėsti, nei lakti, labai patankėja jo kvėpavimas, pakyla kūno temperatūra (daugiau nei 39,5oC), pakinta gleivinių spalva, jos tampa melsvos, kvėpuojant gali atsirasti pašalinių garsų. Jeigu kyla įtarimų, kad augintinis perkaito, svarbiausia jį iškart atvėsinti – įmerkti į šaltą vonią, nunešti į artimiausią vandens telkinį, aplieti šaltu vandeniu ir t. t. Jeigu yra galimybė, rekomenduočiau gaivinant šunį konsultuotis su specialistu telefonu“, – pastebi veterinarijos gydytojas ir pabrėžia, kad transportuoti augintinį pas gydytoją galima tik sumažinus jo temperatūrą iki 39,5oC, t. y. iki beveik normalios šuns kūno temperatūros, kuri yra 38–39oC.

„Dažnai pasitaiko, kad šeimininkai ilgai užtrunka perkaitusį gyvūną veždami pas veterinarijos gydytoją, ir kelionėje augintinis nugaišta. Keliavimas automobiliu nevėsinant augintinio, nesuteikiant jam pagalbos, arba ėjimas iki gydyklos gali pabloginti ir taip kritinę gyvūno būklę ir sumažinti šansus išgyventi“, – sako V. Sabūnas.

Atsargiau su maudynėmis stovinčio vandens telkiniuose

Vanduo, atkreipia dėmesį veterinarijos gydytojas, apskritai yra geriausia prevencija nuo perkaitimo, tačiau maudant augintinį ežeruose arba nedideliuose vandens telkiniuose reikia budrumo – ilgiau užsitęsusios karštos dienos turi įtakos ir stovinčio vandens florai bei faunai.

„Karštomis vasaromis po maudynių stovinčio vandens telkiniuose šunims dažnai pasitaiko alerginių odos reakcijų į vandens augalus, egzema, niežulys, paraudimai, galimos žarnyno infekcijos. Kadangi šeimininkai dažniausiai maudo šunis nuošaliau esančiuose stovinčio vandens telkiniuose, verta atkreipti dėmesį į vandens kokybę – jeigu jis žydi, paviršiuje matyti daugiau augalų ir drumzlių, keturkojui verta paieškoti kitos maudyklos“, – pastebi V. Sabūnas.

Reguliariai maudant augintinį svarbu nepamiršti, kad ne visos priemonės nuo parazitų yra atsparios vandeniui. „Lašai nuo parazitų šiuo atveju nebelabai pagelbės, tačiau galima rinktis vandeniui atsparius antkaklius nuo parazitų, tabletes, purškiamus aerozolius, kuriuos reikėtų naudoti pagal gamintojo nurodytą instrukciją“, – pataria veterinarijos gydytojas. Pastaruoju metu Lietuvos rinkoje jau yra prieinamos gardžios tabletės, apsaugančios nuo blusų, erkių, apvaliųjų žarnyno kirmėlių bei dirofiliarijų. Ši apsaugos priemonė tampa vis populiaresnė dėl patogaus vartojimo būdo, plataus veikimo spektro, ilgalaikio poveikio (1 mėn.), o efektyvumas nekinta gyvūnui sušlapus.

Susidūrimai su automobiliais dažnesni vasarą

Dar vienas pavojus, tykantys naminių keturkojų šiltuoju metų laiku, – įvairios traumos. „Apibendrinant svarbiausias tendencijas galima pastebėti, kad katės dažniausiai susižaloja iškritusios pro langą, medžiodamos paukščius, o šunys – išlėkę į gatvę. Labai dažnai nutinka, kad šuo tiesiog pamato kitoje gatvės pusėje kažką įdomaus – pavyzdžiui, kitą šunį, katę, paukštį, ir puola jį vytis. Tokių „medžiotojų“ kiekvieną vasarą gydykloje sulaukiame tikrai nemažai, todėl raginame savininkus nepamiršti apie pavadėlius ir neleisti savo augintiniams laisvai lakstyti ten, kur yra automobilių“, – perspėja specialistas.

Erkėms aprimus, ir žmonėms, ir šunims pavojų kelia uodai

Vienas didžiausių karštų orų privalumų – mažiau aktyvios erkės. Tačiau klimato kaita, globalinis atšilimas suteikia palankesnes sąlygas didesniam uodų dauginimuisi. Prieš 8 metus dėl to keturkojus auginantiesiems dar nereikėjo sukti galvos, tačiau Lietuvos teritorijoje daugėja dirofiliariozės atvejų, o tai pavojinga ir žmogui.

„Tai uodų pernešama liga, kuria užsikrėtus šuns arba katės organizme pradeda vystytis kirmėlės, kurios migruoja į poodinius audinius ir išsivysčiusios po 6–7 mėnesių pradeda į gyvūno kraujotaką išskirti lervutes (~5000vnt/24val.). Užsikrėtusiems žmonėms šių parazitų dažniausiai aptinkama akies junginėje, o šunims – poodiniuose audiniuose. Ilgainiui šios kirmėlės augintiniui gali sukelti kraujagyslių, odos susirgimus, pažeisti imuninę sistemą. Šie helmintai prisitaikę išlikti šuns organizme vidutiniškai apie 5 metus. Nors apie šią ligą dar nėra plačiai kalbama, tačiau tyrimai rodo, kad Lietuvoje naminių šunų užsikrėtimas siekia apie 2,7 proc. Didžiausia rizikos grupė – prieglaudų šunys, kur užsikrėtimas siekia 19 proc.“, – dėsto Vytautas Sabūnas. Atsižvelgiant į tyrimo rezultatus, gydytojas rekomenduoja naudoti priemones, veikiančias platesnį endo ir ektoparazitų spektrą ir apsaugančias nuo užsikrėtimo dirofiliarijomis – pavyzdžiui, tabletes.

Keliaujant svetur su keturkoju – ypač svarbi apsauga

Pašnekovas atkreipia dėmesį ir į drauge su šeimininkais keliaujančių šunų apsaugą, nes gyvūnų mobilumas – vienas iš dirofiliariozės rizikos faktorių. „Net jei keliausite tik Europos Sąjungoje, pavyzdžiui, iki Vokietijos, Prancūzijos ar piečiau esančių šalių, apsauga nuo dirofiliarijų – būtina. Šiose šalyse paplitęs didesnis spektras uodų pernešamų skirtingų rūšių šios ligos sukėlėjų, tarp kurių ir gyvybei pavojingos kirmėlės, sukeliančios širdies kirminų ligą“, – pabrėžia veterinarijos gydytojas.

Dirofiliariozės prevencijai reikėtų naudoti ne bendro veikimo antiparazitines, bet specialiai tam skirtas priemones. Nustačius šią ligą, augintiniui tenka išlaikyti kelių mėnesių vaistų, kuriuos paskiria veterinarijos gydytojas, kursą.

„Dirofiliariozės simptomai nėra aštrūs ir dažnai primena kitus odos susirgimus, nes gali susidaryti poodinių mazgelių, atsirasti išplikimų, niežulys. Todėl pats geriausias būdas, įtarus augintiniui šią ligą, nedelsiant atlikti specialius kraujo tyrimus. Jeigu augintinis jaučiasi gerai ir jokių sveikatos sutrikimų neturi, prevencijai galima naudoti ir platesnio veikimo spektro priemones prieš endoparazitus (kirminus) ir ektoparazitus (erkes, blusas ir t. t.)“, – sako V. Sabūnas.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Žiniasklaida: Kaune už tūkstančius eurų statomi negaliojantys kelio ženklai

Danijos karališkoji pora tęsia vizitą Lietuvoje

Tapinui pralaimėjęs Orlauskas skundžiasi Aukščiausiajam Teismui

Žiniasklaida: „botai“ socialiniame tinkle kursto visuomenę dėl Kapčiamiesčio poligono

Pagrindiniuose šalies keliuose eismo sąlygos stabilizuojasi

Kodėl bijom rytų? (Video)`

Tinklaraštininkas: Žemaitaitis su Celofanu išsigando vaikų

„Žalgirio” tinklalaidėje – Grunkio debiutas bei Janavičiaus prisiminimai (video)

Į Kauną atkeliauja legendinio Ukrainos fotografo Oleksandro Gliadelovo paroda „Ir aš regėjau“

Kontrabandininko našlė reikalauja jai priteisti 120 tūkst. eurų

BBC: Rusija naudojasi Interpolo ieškomų asmenų sąrašu užsienyje esantiems kritikams persekiot

Latvijos žvalgyba įspėja dėl didėjančios Rusijos grėsmės

Tapinas toliau kovoja su Užkalniu

Prezidentūra ragina populiarinti vokiečių kalbą

Sostinėje pradedami nemokami lietuvių kalbos kursai užsieniečiams

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė Nielsen

Čmilytė-Nielsen: Cichanouskajos išsikėlimas į Lenkiją yra praradimas Lietuvai

Varšuva nebegalvoja apie euro įvedimą

Nausėda: Lietuva karinei Ukrainos paramai jau skyrė 1 mlrd. eurų

LDK vadavietė Vilniuje?

„Atsiverskite, nes čia pat dangaus karalystė!“ (Mt 4, 17) III eilinis sekmadienis

Prezidentas susitikime su Ukrainos vadovu: Lietuva visada išliks tarp aktyviausių Ukrainos rėmėjų

S. Plytnykaitė: „Karjeros lūžiu tapo EJOF“

Kodėl „sandoris su Rusija“ Ukrainos sąskaita yra neteisėtas: JAV ir ES teisės perspektyva

„Žalgiris” laimėjo trilerį Milane

„Žalgiris” iš Prancūzijos išsivežė triuškinančią pergalę (Video)

Gamtininkai ragina Aplinkos ministeriją stiprinti Kapčiamiesčio miškuose esančių kurtinių apsaugą

Sistemingas civilinės energetikos infrastruktūros naikinimas yra karo nusikaltimas

S. Lozoraičio vardo premija – kultūros žurnalistei S. Javaitytei

Stanislovas Buškevičius. Kairieji radikalai yra pavojingesni Lietuvai net už vatnikus

Praėjusių metų pradžioje nuostolingai veikė 70 proc. Santaros klinikų medicinos centrų

Kauno rajone kilus gaisrui, ugniagesiai iš namo evakavo 20 žmonių

„Liudiju, kad šitas yra Dievo Sūnus“ (Jn 1, 34) II eilinis sekmadienis

Kaune pristatyta naujausia Dailiaus Dargio knyga „Fento karalienė“

Trumpas pagrasino įvesti muitus šalims, kurios nepritaria jo planams Grenlandijoje

Irano šacho sūnus įsitikinęs, kad šalies valdžia žlugs

Ruginienė pasitiki Oleku

Ukrainos oro gynybos pajėgos sunaikino didžiąją dalį Rusijos dronų

Teismui perduota byla dėl neteisėto disponavimo cigaretėmis

Kauno rajone per gaisrą žuvo vyras

Paryžius siunčia karius į Grenlandiją

Apklausose pirmauja konservatoriai

Kremliaus intensyvina represijas prieš vietines tautas

Iranas naktį buvo uždaręs oro erdvę

Su prezidentu į Kapčiamiestį vyks ir trys ministrai

Kaune autobusas partrenkė pėsčiąją

Kaip pasirinkti tinkamiausią elektros variklį?

Geriausi ashwagandha papildai: nauda ir pasirinkimai jūsų sveikatai

Tomas Čyvas

Apie 1991-ųjų žygdarbių vagis

„Mums reikia daugiau „Chomičių“

Trampas smogė ekonominėmis sankcijomis su Iranu prekiaujančioms šalims

Rusijos ir Kinijos technologijos ir hibridinės operacijos

Teismas antrą kartą konstatavo: Gapšiui dar anksti į laisvę

Sinkevičius apie savivaldybių siekį pritraukti gyventojus: geriau būtų koncentruotis į gimstamumą

Olekas kreipėsi į Laisvės gynėjus: be jūsų drąsos laisvė nebūtų apginta

LSDP lyderis: nerimas dėl koalicijos su „Nemuno aušra“ ne slūgsta, o auga

„LOT Polish Airlines“ nebeskraidins iš Vilniaus į Londoną, didins skrydžių į Varšuvą skaičių

Žemaitaitis: mes irgi stipriai nukenčiame būdami koalicijoje su socialdemokratais

Izraelis ir JAV aptarė galimą karinį įsikišimą Irane

Viešajame diskurse dėl Kapčiamiesčio poligono pastebima rusiškų manipuliacijų

Butą remontavusi kaunietė po grindimis rado galimai žmogaus kaulų fragmentus

Intensyviausi Lietuvos keliai jau sutvarkyti, nepravažiuojamų kelių nėra

Masiulis toliau siekia išeiti į laisvę – skundžiasi teismui

„Šitas yra mano mylimasis Sūnus“ (Mt 3, 17), Kristaus Krikšto sekmadienis

„Žalgiris” sutriuškino svečius iš Serbijos

Ekspertas: sausio mėnesį vyraujantis šaltis gali lemti didesnes elektros kainas

Lietuvos šaulių sąjunga gaus didesnį finansavimą

Kapčiamiesčio poligonas pasitarnautų ir sienos stiprinimui

Psichikos sveikatos specialistų komanda susitiks su Kapčiamiesčio gyventojais

Lenkija ruošiasi ekstremaliam šalčiui

„Žalgiris” pralaimėjo trilerį Bolonijoje

Šiemet į privalomąją karo tarnybą planuojama pašaukti apie 5 tūkst. asmenų

Kasčiūnas apie pažeistus kabelius Baltijos jūroje: tokiu būdu tikrinama, kaip reaguoja NATO

Mindaugas Kuklierius, Antikorupcijos komisijos pirmininkas

Mindaugas Kuklierius. Galima saikingiau su „švogeriais”?

Eitvydas Bajarūnas. ES energetikos politika – Europa jungia tinklus ir interesus

NATO rytinio flango grėsmių ir iššūkių vertinimas

Kodėl katė ar šuo staiga tampa mieguistas ir silpnas?

Populiariausios klaidos darbo pokalbiuose ir kaip jų išvengti

Kodėl vis daugiau keliautojų renkasi motociklų nuomą?

Budrys: Grenlandija yra neatskiriama Danijos dalis

„Omniva“: dėl sudėtingų eismo sąlygų gali vėluoti siuntų pristatymas

Baltijos jūroje pažeistas Švedijos bendrovės „Arelion“ kabelis

Kodėl savarankiškai dirbantiems pasiskolinti sudėtingiau?

„Pradžioje buvo Žodis“ (Jn 1, 1 ) II sekmadienis po Kalėdų

Peiliu sužalotas pilietiškas panevėžietis išgyveno

Sinoptikai: šiaurės vakarų Lietuvoje susidarė kone storiausia sniego danga per 15 metų

Rubio: JAV dirbs su dabartiniais Venesuelos lyderiais, jei jie priims teisingą sprendimą

2025 m. krašto apsaugos biudžetas įvykdytas

Pernai išduota daugiau nei 56 tūkst. leidimų laikinai gyventi Lietuvoje

Lygtinai nepaleistas Gapšys parašė skundą

Rusija smerkia „ginkluotą agresiją“ prieš Venesuelą

JAV generalinė prokurorė: Madurui ir jo žmonai pateikti kaltinimai Niujorke

Lietuva, kaip ir ES, nepripažįsta Venesuelos valdžios legitimumo

Stanislovas Buškevičius: gyvybė nėra motinos nuosavybė

Lazdijų rajono miške pasieniečiai aptiko 100 dėžių baltarusiškų cigarečių

Prokuroras: tiek Kaune nužudytas vyras, tiek ir įtariamasis nusikaltimu buvo žinomi policijai

TOK neleis Rusijai grįžti į Žiemos olimpines žaidynes, net jei karas Ukrainoje baigsis

Tuskas palinkėjo europiečiams būti kaip Lenkija

Žiniasklaida: per avariją Kaune nukentėjo du žmonės

Nuo Naujųjų metų didėja pedagoginių darbuotojų ir bibliotekininkų atlyginimai

Maskvos regione po bepiločių orlaivių atakos fiksuoti dideli elektros tiekimo sutrikimai

Kaune pavogtas automobilis: nuostoliai siekia 33 tūkst. eurų

Stanislovas Buškevičius

Stanislovas Buškevičius. Osama buvo nukautas. Putinas – saugomas. Kodėl?

Žiniasklaida: Kaune už tūkstančius eurų statomi negaliojantys kelio ženklai

2026-01-29

Danijos karališkoji pora tęsia vizitą Lietuvoje

2026-01-29

Tapinui pralaimėjęs Orlauskas skundžiasi Aukščiausiajam Teismui

2026-01-29

Žiniasklaida: „botai“ socialiniame tinkle kursto visuomenę dėl Kapčiamiesčio poligono

2026-01-29

Pagrindiniuose šalies keliuose eismo sąlygos stabilizuojasi

2026-01-29

Kodėl bijom rytų? (Video)`

2026-01-28

Tinklaraštininkas: Žemaitaitis su Celofanu išsigando vaikų

2026-01-28

„Žalgirio” tinklalaidėje – Grunkio debiutas bei Janavičiaus prisiminimai (video)

2026-01-27

Į Kauną atkeliauja legendinio Ukrainos fotografo Oleksandro Gliadelovo paroda „Ir aš regėjau“

2026-01-27

Kontrabandininko našlė reikalauja jai priteisti 120 tūkst. eurų

2026-01-26

BBC: Rusija naudojasi Interpolo ieškomų asmenų sąrašu užsienyje esantiems kritikams persekiot

2026-01-26

Latvijos žvalgyba įspėja dėl didėjančios Rusijos grėsmės

2026-01-26

Tapinas toliau kovoja su Užkalniu

2026-01-26

Prezidentūra ragina populiarinti vokiečių kalbą

2026-01-25

Sostinėje pradedami nemokami lietuvių kalbos kursai užsieniečiams

2026-01-25
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė Nielsen

Čmilytė-Nielsen: Cichanouskajos išsikėlimas į Lenkiją yra praradimas Lietuvai

2026-01-25

Varšuva nebegalvoja apie euro įvedimą

2026-01-25

Nausėda: Lietuva karinei Ukrainos paramai jau skyrė 1 mlrd. eurų

2026-01-25

LDK vadavietė Vilniuje?

2026-01-25

„Atsiverskite, nes čia pat dangaus karalystė!“ (Mt 4, 17) III eilinis sekmadienis

2026-01-25

Prezidentas susitikime su Ukrainos vadovu: Lietuva visada išliks tarp aktyviausių Ukrainos rėmėjų

2026-01-25

S. Plytnykaitė: „Karjeros lūžiu tapo EJOF“

2026-01-24

Kodėl „sandoris su Rusija“ Ukrainos sąskaita yra neteisėtas: JAV ir ES teisės perspektyva

2026-01-23

„Žalgiris” laimėjo trilerį Milane

2026-01-23

„Žalgiris” iš Prancūzijos išsivežė triuškinančią pergalę (Video)

2026-01-21

Gamtininkai ragina Aplinkos ministeriją stiprinti Kapčiamiesčio miškuose esančių kurtinių apsaugą

2026-01-20

Sistemingas civilinės energetikos infrastruktūros naikinimas yra karo nusikaltimas

2026-01-20

S. Lozoraičio vardo premija – kultūros žurnalistei S. Javaitytei

2026-01-20

Stanislovas Buškevičius. Kairieji radikalai yra pavojingesni Lietuvai net už vatnikus

2026-01-18

Praėjusių metų pradžioje nuostolingai veikė 70 proc. Santaros klinikų medicinos centrų

2026-01-18

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos