Ar pažįstamas tas jausmas, kai telefono ekranas tampa naująja „meilės arena“? Braukiate kairėn, braukiate dešinėn, o širdis vis tikisi – gal šiandien pagaliau pasiseks? Jei taip, nebijokite – esate ne vienas. Pažinčių programėlės tapo itin populiariu būdu susipažinti, bet jos taip pat gali tapti ir tikru streso šaltiniu.
Psichologė Jodi Clarke, dirbanti su pažinčių programėlių naudotojais, atkreipia dėmesį: nors šios platformos suteikia galimybę susipažinti su įvairiais žmonėmis ir galbūt atrasti „tą vienintelį“, jos taip pat dažnai kuria nerimą, nepasitikėjimą savimi ir netgi emocinį išsekimą.
Kodėl pažinčių programėlės gali kelti stresą?
-
Per didelis pasirinkimas
Paradoksalu, tačiau galimybė rinktis iš tūkstančių pažinčių programėlių naudotojų kartais trukdo surasti „tą vienintelį(-ę)“: o jei geresnis variantas slypi už kito braukimo? Psichologai tai vadina „pasirinkimo paralyžiumi“ – kai galimybių tiek daug, kad paprasčiausiai neįmanoma apsispręsti.
-
„Ghosting“ – kai žmogus dingsta be žinios
Ir ką jau kalbėti apie šitą modernų fenomeną – „ghostingą“. Tai tada, kai pokalbis žaibiškai nutrūksta, o kitas žmogus kaip į vandenį įkritęs dingsta be paaiškinimo. Tai palieka nemalonią tuštumą ir klausimą: „O kas negerai?“
-
Savigarbos nuosmukis – lyginiesi ir liūdi
Nuolatinis savęs lyginimas su kitais vartotojais, jų išvaizda, pasiekimais ar pokalbių gausa gali pamažu slėgti savivertę. Tai tarsi socialinių tinklų efektas, tik čia – dar labiau susijęs su intymumu ir artumu.
Kaip apsisaugoti ir nepakliūti į pažinčių programėlių spąstus?
-
Nustatykite realius lūkesčius
Ne kiekviena pokalbių pradžia taps meilės istorija. Pažintys – procesas, kuriame svarbu būti kantriam ir nesitikėti stebuklų iš karto.
-
Skirkite laiko sau – ne viskas turi vykti programėlėje
Nustatykite ribas, kiek laiko skiri pažinčių programėlėms. Skirkite dienos ar savaitės laiką „offline“ – pailsėti nuo ekranų, pabendrauti gyvai.
-
Nebijokite būti atviri – bet su protu
Tikrieji santykiai užauga iš nuoširdumo, bet kartu svarbu saugoti savo emocinę sveikatą.
-
Ieškokite palaikymo
Kalbėkite su draugais, šeima apie savo patirtis, dalinkitės jausmais – tai padeda išvengti vienatvės jausmo.
-
Gerbkite save ir savo ribas
Jei jaučiatės, kad kažkas negerai, nedvejokite nutraukti kontaktą ar ieškoti pagalbos. Svarbiausia – asmeninė gerovė.
Pažinčių programėlės – galingas įrankis, bet joms naudojantis svarbiausia nepamiršti savęs. Stresas, nerimas ir nusivylimai yra natūralūs, bet su tinkama strategija jie gali būti valdomi. Atminkite, kad kiekvienas braukimas į dešinę ar į kairę – tik žingsnis link geresnio savęs pažinimo ir, galbūt, to vienintelio.
Parengta pagal užsienio žiniasklaidą