Atėjus šiltajam sezonui, privačių namų valdose ir soduose prasideda beveik aštuonis mėnesius truksiantis darbymetis. Tvarkant privačias valdas – genėjant medžius ir vaiskrūmius, grebojant lapus, tvarkant veją, daržą, susidaro žaliosios atliekos. Per sezoną vien Vilniuje jų susikaupia per 162.000 kubinių metrų. Žaliųjų atliekų negalima mesti į buitinių atliekų konteinerius, o jų deginimas gali užtraukti piniginę baudą.
Kieme sugrėbtus lapus, ir kitas žaliąsias atliekas žmonės dažnai nusprendžia deginti. Tačiau toks tvarkymosi būdas – ne pats geriausias pasirinkimas. Miesto teritorijoje, gyvenvietėse, draudžiama deginti atliekas namo kieme, mat neapdairiai elgiantis yra didelė grėsmė sukelti gaisrą, be to, degdamos žaliosios atliekos sukelia daugiausiai dūmų, o jie teršia aplinką. Neklusniems gyventojams gresia piniginės baudos nuo 30 iki 230 eurų. Individualių namų kiemuose ir soduose leidžiama sudeginti nebent labai nedidelį kiekį šakų ar lapų, jei jie sukrauti specialiai įrengtoje laužavietėje arba lauko kepsninėje.
Žaliųjų atliekų taip pat negalima išmesti į buitinių ar antrinių žaliavų konteinerius nes atliekas surenkanti bendrovė jų tiesiog neišveš. Gyventojai dažnai nesusimąsto, kad žaliosios atliekos – žolė, piktžolės, sugrėbti lapai, smulkios nugenėtos šakelės – taip pat yra rūšiuojamos.
„Šios atliekos surenkamos atskirai ir vežamos kompostuoti. Labai svarbu reikšmingai sumažinti į sąvartynus patenkančių žaliųjų atliekų kiekį nes valstybė įsipareigojusi Europos Sąjungai užtikrinti, kad sąvartynuose mažėtų bendras atliekų kiekis, o vien Vilniaus privačių namų kiemuose per sezoną susidaro per 162.000 kubinių metrų žaliųjų atliekų. Be to, kai žaliosios atliekos susimaišo su buitinėmis, padidėja aplinkos tarša“, – žaliųjų atliekų rūšiavimo svarbą aiškina ekologinių sprendimų bendrovės „Ecoservice“ ekologė Eglė Laukaitytė.
Tinkamas žaliųjų atliekų šalinimas
Privačių valdų savininkai yra atsakingi už tinkamą žaliųjų atliekų sutvarkymą – kaip ir bet kurių kitų atliekų. Tuo pasirūpinti nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti. Sodininkyste ir daržininkyste užsiimantys žmonės žaliąsias atliekas gali kompostuoti patys specialiai tam pritaikytose dėžėse.
Jeigu gyventojai visgi nori jomis atsikratyti, supakavę šias atliekas į tvirtus maišus, gali jas pristatyti į specialias bioskaidžių atliekų surinkimo aikšteles.
Nenorintys savo automobilio bagažinės pripildyti sugrėbtais lapais, nupjauta žole ir piktžolėmis, gali rinktis žaliųjų atliekų išvežimo paslaugą. Tokiu atveju už vienkartinį sezono mokestį suteikiamas specialus konteineris, o atliekos surenkamos kartą per dvi savaites iki pat lapkričio vidurio.
„Žaliųjų atliekų surinkimo ir iš vežimo paslaugą teikiame Vilniaus, Trakų ir Lentvario miestuose Suteikiame gyventojams 240 l talpos konteinerį ir visą sezoną atvažiuojame surinkti žaliųjų atliekų. Pastebėjome, kad tokią paslaugą jau pamėgę jaunesni ir vidutinio amžiaus dirbantys žmonės, kurie patys žaliųjų atliekų nekompostuoja ir nori turėti prižiūrėtą, švarią teritoriją bei nepageidauja apsikrauti papildomais buitiniais rūpesčiais. Kita vertus, žmonės tampa sąmoningesni ir noriai rūšiuoja, jei tik jiems suteikiama patogi galimybė“, – teigia „Ecoservice“ ekologė.