Korupcijos skandalas, neseniai sukrėtęs Kauno miesto savivaldybės administraciją ir subraškinęs mero Visvaldo Matijošaičio pozicijas, paskatino meriją ieškoti pažangių sprendimų. Miesto tarybai bus teikiamas gan revoliucinis projektas – stiprinti elektroninę valdininkijos kontrolę. Nuo darbo vietų totalaus filmavimo iki administracijos darbuotojų čipavimo.
Remiasi skandinavišku pavyzdžiu
Kauno mero patarėjas viešieisiems ryšiams Tomas Jaurusevičius portalui kaunieciams.lt penktadienį teigė, kad mintis gimė ne šiandien, tačiau paskutiniai įvykiai paskatino paspartinti svarstymus. „Idant ateityje būtų išvengta ginčių apie kokias bet kurios grandies savivaldybės darbuotojų nuodėmes ar žygdarbius meras ar vicemerai žinojo, o apie kuriuos nė neįtarė – visai pažangu būtų pasitelkti technologinius sprendimus. Kai kam tai gali atrodyti revoliucinga ar įtartina, bet gyvenimas nestovi vietoje. Juolab, kad panašią praktiką daugelyje sričių taiko net ir privatus verslas toje pačioje Švedijoje,“ – aiškino jis.
Iš tiesų Švedijoje jau prieš keletą metų paplito tiek atsiskaitant už prekes ir paslaugas, tiek kontroliuojant darbo laiką, patekimą į vienas ar kitas patalpas. Dar praėjusių metų pabaigoje ir Lietuvoje pasirodė siūlymai naudoti tokią technologiją vietoje kurį laiką galiojusių galimybių pasų, kurie buvo arba atsispausdinami popieriuje (galima jį pamiršti), arba išmaniajame įrenginyje (kuris gali išsikrauti nepatogiu metu).
Kaip pabrėžia T. Jarusevičius, tokia naujovė patogi ir darbuotojams, ir merijos vadovybei. Galima tvirtai pasakyti, kad nuspręsta griežtinti, labiau elektronizuoti migraciją po merijos patalpas ir lengvai išsiaiškinti tam tikras jautrias vietas, kylant įtarimams dėl neskaidrumo. Galint stebėti darbuotojo judėjimą, būtų lengva patikrinti ar tikrai jis galėjo turėti vienų ar kitų nedeklaruotų, įtartinų susitikimų kurioje nors vietoje.
Tai efektyviau, nei sekti telefono apratą, kurį galima palikti namie, o paskui sakyti, kad išvis nebuvai kavinėje, kur tave matė su įtartinos reputacijos verslininku ar pan. Kartu niekam nereiktų nešiotis papildomų kortelių, siekiant patekti į darbo vietą, nekiltų pagundų paslapčia „nusimuilinti“ anksčiau laiko iš darbo vietos. Gali būti, kad pradžioje tokia tvarka galiotų departamentų ir biurų vadovams, o vėliau ir visam savivaldybės personalui,“- svarstė merijos atstovas.
Ne vers, bet skatins
Paklaustas, ar nebijo žmonių protestų dėl totalinio sekimo, privatumo pažeidimo, T. Jarusevičius ramino, kad „niekas neskubės ir prievartos netaikys“. Anot jo, pateikus pradinį projektą lauks diskusija taryboje. „Dar galiu pridurti, kad bus taikoma ne prievarta, o veikiau skatinimo (panašiai, kaip skiepų atveju) praktika. Tarkime, darbuotojas galės atsisakyti čipuotis, bet tada arba negalės užimti tam tikrų pareigų, arba tiesiog gaus bazinį atlyginimą, apskaičiuotą pagal įstatymą, neskiriant jokių papildomų priemokų, priedų, premijų ir pan.
Suprantame, kad diskusija laukia nelengva, tačiau pasaulis eina pažangos, skaidrumo užtikrinimo kryptimi ir turime išlikti inovatyvūs, nebijoti permainų,“ – drąsino jis, pabrėždamas, jog itin konservatyvūs ir šiek tiek paranojiški žmonės „baidėsi“ ir šunų bei katinų čipavimo, tačiau gyvenimas juos privertė prisitaikyti.
Pasak T. Jarusevičiaus, pats darbuotojas jaustųsi ramiau, saugiau ir negalėtų būti apšmeižtas, kad turi nekaidrių ryšių. O ir merui ar vicemerui nereikėtų aiškinti ką jis žinojo ar nežinojo apie administracijos vadovo pokalbius ir kompanijas. Pašnekovas nurodė ir kitus implanto privalumus. Juo galima atsidaryti ne tik biuro, bet ir namų, duris, privatų seifą. Tai esą ateities reikalai, o platesnės galimybės priklauso nuo to, koks bus programinis implanto turinys ir galingumas.
Mikroschemos implantavimas – technologine prasme visiškai paprastas dalykas, tai kažkiek primena žiedų vėrimą (angl. piercing) – žmogui švirkštu po oda įstumiama saugiame ir hermetiškame biostiklo apvalkale esanti mikroschema. Individas, procedūros metu, kaip teigia specialistai, patiria tik nežymų dilgtelėjimą.
Atitinkamas projektas Kauno miesto tarybai turėtų būti pateiktas jau artimiausiame posėdyje. Priimti galutinį sprendimą planuojama maždaug tuo pačiu metu, kai įsigalios Seime svarstoma reforma.
Parlamento darbo grupė baigia derinti naują savivaldos modelį, jį planuojama pateikti Konstitucijoje įteisinus tiesioginius merų rinkimus. Rengiamame projekte numatyta, kad meras būtų vykdomosios valdžios atstovas, jis galėtų dirbti ne daugiau kaip tris kadencijas iš eilės, tačiau turėtų veto teisę tarybos sprendimams. Opozicija savivaldybių tarybose galėtų išsirinkti savo lyderį.