Svarstymai – bus ar nebus Lietuvoje vokiečių brigada ir kokio lygio (penkių žvaigždučių?) pragyvenymą reikia užtiktrinti – trunka ilgokai. Karas Ukrainoje vyksta panašiai tiek pat.
Vokietijos parlamentas prieš porą dienų, kaip džiaugsmingai praneša Krašto apsaugos ministerija, ratifikavo sutartį dėl Lietuvos ir Vokietijos bendradarbiavimo gynybos srityje.
Dėsninga, kad sutartis nebuvo ratifikuota skubiai ir neskaičius, kaip Lietuvoje daroma visų sutarčių bei konvencijų atveju. Tik štai denonsuoti tokias nesąmones, kaip Otavos konvencijos dėl priešpėstinių draudimą, neišeina Lietuvoje greitai. Bet grįžtame prie vokiečių ir pinigų.
Kontraktas reglamentuoja Vokietijos karinių pajėgų, civilių tarnautojų, jų šeimos narių teisinį statusą Lietuvoje, taip pat ir civilinių paslaugų, tokių kaip sveikatos apsauga, susisiekimas ir karių vaikų švietimas, teikimą.
Tarpvalstybinėje sutartyje nustatoma naudojimosi paskirtomis karinėmis teritorijomis tvarka, Vokietijos ginkluotųjų pajėgų atvykimo ir išvykimo, judėjimo Lietuvoje procedūros, jurisdikcijos pasidalijimo taisyklės, saugumo užtikrinimo priemonės, galimybės steigti Lietuvoje Vokietijos ginkluotųjų pajėgų ugdymo įstaigas, taip pat galimybės Vokietijos kariams ir civiliams tarnautojams gauti sveikatos priežiūros paslaugas bei kiti klausimai. Dokumente nustatoma Vokietijos karių atvykimo į Lietuvą ir išvykimo iš jos tvarka, patekimo į Lietuvos karinės infrastruktūros objektus būdai bei kiti praktiniai klausimai.
Sutartis buvo pasirašyta Berlyne praėjusių metų rugsėjo 13 d., o spalio 3 d. ją ratifikavo Lietuvos Respublikos Seimas. Skaitė ją ar neskaitė parlamentyarai – nėra žinoma. Paprastai neskaito, paskui nustemba. Kaip bebūtų, faktai tokie:
2024 m. gruodį Lietuva ir Vokietija pasirašė veiksmų planą, kuris išlieka esminėmis gairėmis įgyvendinant Vokietijos bigados perkėlimo į Lietuvą projektą. Praėjusių metų balandžio mėnesį Vilniuje įsikūrė Vokietijos brigados pirminis elementas, Rūdninkų poligone pradėtos karinio miestelio statybos, tęsiami kiti karinės ir civilinės infrastruktūros parengimo darbai.
Vokietijos brigados karių skaičius nuosekliai didėja, iki metų pabaigos jis išaugs iki 500. Šiais metais į Lietuvą atvyks ryšių, štabo aprūpinimo kuopos, medicinos ir logistikos vienetai. Jie įsikurs laikinoje infrastruktūroje Nemenčinėje ir Rokantiškėse. Siekiama 2027 m. Lietuvoje turėti perkeltus pagrindinius brigados vienetus su visais įgalintojais.
Visgi, lieka ne iki galo aišku – kaip Lietuva ketina finansuoti savo apsaugą? Gynybos finansavimo padidinimas iki 5-6 proc. nuo BVP per ketverius metus bus pasiektas pasitelkus “mišrų finansavimo modelį“, teigia prezidentas Gitanas Nausėda. Kartu jis pabrėžia, jog pingų nebus ieškoma piliečių kšenėse. Apie tai buvo ir pokalbis.