Šilumos siurbliai yra viena moderniausių namų šildymo technologijų, ir kaip niekas kitas, juose apjungiamos kelios svarbios savybės – reikšmingas atsinaujinančios energijos naudojimas, minimalus neigiamas poveikis natūraliai aplinkai, o tuo pačiu užtikrinantis aukščiausią šildymą. Efektyvumas ir patogus veikimas su palyginti mažomis eksploatavimo sąnaudomis.
Būtent todėl šiuo metu ši technologija taip intensyviai vystoma, pakeičianti kitus šildymo sprendimus ne tik naujuose, bet ir senesniuose pastatuose. Tačiau turime atsiminti, kad kuo geriau mūsų namas paruoštas šilumos siurbliui, tuo didesnė galima nauda, kurią galima pasiekti jo dėka.
Taigi kaip galime patikrinti, ar mūsų namas yra tinkamas efektyviam šilumos siurblio naudojimui? Paprastai nauji pastatai yra daug geriau paruošti darbui su šilumos siurbliu nei senesnės statybos. Paprastai jie turi daug geresnę šilumos izoliaciją ir daug mažesnį specifinį šilumos energijos poreikį, taip pat dažnai žema temperatūrine šildymo sistema. Dėl to šilumos siurblys gali veikti maksimaliai efektyviai.
Nepaisant to, senesniuose pastatuose net ir be šiluminės modernizacijos galime pasiekti gerų rezultatų – pakankamą šiluminį komfortą, šildymo sąnaudų mažinimą ir, žinoma, puikų naudingumą. Jei gyvenate senesniame name, prieš pradedant įrengimo darbus verta apsvarstyti keletą svarbių dalykų, kad investicijos būtų efektyvios.
Į ką tiksliai reikėtų atkreipti dėmesį?
Pirmiausia, svarbu įvertinti šilumos poreikį savo namuose – tiek šildymui, tiek karšto vandens ruošimui. Kruopštus šilumos poreikio įvertinimas yra esminis investicijų planavimo etapas. Šį darbą reikėtų atlikti profesionaliai, todėl verta pasikonsultuoti su specialistais. Tinkamas šilumos siurblio pasirinkimas, jo efektyvumas ir būsimos eksploatacijos išlaidos priklauso būtent nuo šio įvertinimo.
Reikia atkreipti dėmesį, kad šilumos siurbliai dažnai netinka namams, kuriuos vadiname „energijos vampyrais“, nes tokiuose pastatuose šildymui reikia kelis ar net keliolika kartų daugiau energijos nei gerai izoliuotuose namuose. Tokiais atvejais pirmiausia reikia sumažinti šilumos nuostolius, kompleksiškai apšiltinant sienas, lubas ar stogą bei pakeičiant nesandarius langus. Kitu atveju joks modernus šildymo įrenginys – ar tai būtų šilumos siurbliai oras-vanduo ar oras-oras, ar katilas – juose neveiks, visų pirma dėl to, kad eksploatacijos kaštai bus per dideli.
Kitas svarbus klausimas – patikrinti šildymo įrenginio tinkamumą efektyvaus bendradarbiavimo su šilumos siurbliu požiūriu. Iš dalies tokį įvertinimą galime atlikti ir patys, bet galiausiai ir čia būtina specialisto – montuotojo, besispecializuojančio šilumos siurblių montavime, pagalba. Taip pat mums prireiks profesionalų pagalbos analizuojant bendrą elektros energijos poreikį pastate prijungus šilumos siurblį, atsižvelgiant į esamą prijungimo galią.