Londonas, liepos 21 d. (AFP-ELTA). Didžiojoje Britanijoje nuo tymų mirus vaikui, šalies visuomenės sveikatos apsaugos pareigūnai ėmė primygtinai raginti skiepyti mažuosius – tuo tarpu į Jungtinę Karalystę toliau plūsta socialiniuose tinkluose platinamos dezinformacijos banga, neretai ateinanti iš Jungtinių Valstijų.
Tymai – itin užkrečiama liga, galinti sukelti rimtų komplikacijų. Jos galima išvengti ankstyvoje vaikystėje pasiskiepijus dvigubais skiepais nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės (angl. measles, mumps, and rubella, MMR).
Liepos 14 d. sveikatos apsaugos ministras Wesas Streetingas parlamente patvirtino, kad Jungtinėje Karalystėje nuo tymų mirė vaikas.
Jokios išsamios informacijos kol kas neskelbiama, tačiau dienraščiai „The Sunday Times“ ir Liverpulio „Echo“ pranešė, kad į pastarojo miesto Alder Hey ligoninę buvo paguldytas tymais sunkiai sergantis vaikas, kuris turėjo ir kitų rimtų sveikatos problemų.
Prieš skiepus nusistatę aktyvistai netruko socialiniuose tinkluose paskelbti nepatvirtintų pareiškimų, susijusių su vaiko mirtimi.
Britų nuomonių formuotoja Ellie Grey, instagrame turinti daugiau nei 200 000 sekėjų, paskelbė vaizdo įrašą, kuriame aiškina, kad vaikas negalėjo mirti nuo tymų.
„Tymai net nėra kažkokia mirtina liga… jie nepavojingi“, – teigė ji.
E. Grey pažėrė kritikos Alder Hey ligoninei, kad ši paviešino vaizdo įrašą, kuriame „tėvais manipuliuojama ir jie tikrai, tikrai verčiami skiepyti vaikus MMR vakcina“.
Jos vaizdo įrašu pasidalino ir kita britų nuomonių formuotoja – Kate Shemirani, teisės verstis praktika netekusi buvusi slaugytoja, internete platinanti įvairias su sveikata susijusias sąmokslo teorijas.
„Nėra įrodyta, kad kuri nors vakcina būtų saugi ar veiksminga“, – melagingai tvirtino K. Shemirani.
Liverpulio visuomenės sveikatos tarnybos vadovas Matthew Ashtonas dienraščiui „Echo“ duotame interviu užsipuolė tuos, kurie „skleidžia dezinformaciją apie vaikų skiepus“, sakydamas, kad „jie turi labai atidžiai ir griežtai pažvelgti į save“.
„Tiems, kurie nežino, tymai yra labai bjaurus virusas“, – vaizdo įraše tvirtino jis, pridurdamas, kad skiepai yra vienas iš būdų „apsaugoti save ir savo artimuosius“.
Alder Hey ligoninė paskelbė, kad nuo birželio į ligoninę buvo paguldytą 17 tymais apsikrėtusių vaikų.
Ji paviešino vaizdo įrašą, kuriame vaikų infekcinių ligų konsultantas Andrew McArdle‘as kalba apie su tymais susijusius „mitus“, įskaitant tai, kad MMR skiepas neva sukelia autizmą.
Šis melagingas teiginys yra susijęs su tyrimu, kurį 1998 m. atliko britų gydytojas Andrew Wakefieldas, vėliau netekęs teisės verstis mediko praktika, ir kurio rezultatai galiausiai buvo paneigti.
Tačiau, pasirodžius šio tyrimo ataskaitai, skirtingose šalyse sumažėjo norinčiųjų skiepytis skaičius.
„Yra klausimų, į kuriuos nebuvo atsakyta“
Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos medicinos antropologas Benjaminas Kasstanas-Dabushas naujienų agentūrai AFP sakė, kad vis dar „yra klausimų, į kuriuos nebuvo atsakyta nuo Wakefieldo laikų“.
Jis kalbėjosi su tėvais, kurie delsė skiepyti savo vaikus, ir išsiaiškino, kad tokį jų sprendimą lėmė ne tik jų gyvenime nutikę įvykiai ir sunkumai, susiję su vizitais pas gydytojus, bet ir klaidinga informacija.
„Akivaizdu, kad kalbame apie kitokią tėvų kartą, kuri gali būti susijusi su Wakefieldo palikimu, plintančiu socialiniuose tinkluose, internete ir, žinoma, per Kennedy‘į“, – sakė jis.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas sveikatos apsaugos sekretoriumi paskyrė Robertą F. Kennedy‘į jaunesnįjį, nors šis skleidžia prieš skiepus nukreiptas sąmokslo teorijas.
R. F. Kennedy‘is atleido visus 17 svarbiausios patariamosios grupės vakcinų klausimais ekspertų ir paskyrė į ją mokslininką, perspėjusį nesiskiepyti nuo COVID-19.
Jungtinėse Valstijose „aukščiausi Trumpo administracijos sluoksniai“ kuria dezinformaciją, kuri „cirkuliuoja internete“, – paaiškino B. Kasstanas-Dabushas.
Vienas iš pavyzdžių, kaip plinta tokio pobūdžio naratyvas, yra platformoje „Telegram“ sąmokslą skleidžianti ir 2 000 narių turinti grupė „Liverpool TPR“, kuri reguliariai skelbia nuorodas į antivakserių grupę „Children’s Health Defense“, kuriai kadaise pirmininkavo R. F. Kennedy‘is.
Per pastarąsias kelias savaites JK Sveikatos apsaugos agentūra socialiniuose tinkluose ėmėsi aktyviau platinti informaciją apie skiepus, pranešė šios agentūros atstovas spaudai.
Vaizdo įraše, pasirodžiusiame po vaiko mirties, epidemiologė konsultantė Vanessa Saliba paaiškino, kad MMR skiepai apsaugo ir kitus asmenis, įskaitant tuos, kuriems „taikomas gydymas, pavyzdžiui, chemoterapija, dėl kurio gali nusilpti arba visai išnykti jų imunitetas“.
Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, norint užtikrinti bandos imunitetą, reikia, kad MMR skiepų įsisavinimas siektų 95 proc. Jungtinė Karalystė šio tikslo dar nėra pasiekusi.
Pasak M. Ashtono, Liverpulyje abiejų dozių įsisavinimas siekia tik apie 74 proc., o kai kuriose vietovėse yra mažesnis nei 50 proc., tuo tarpu visoje Jungtinėje Karalystėje šis rodiklis siekia 84 proc.
Pasirodžius A. Wakefieldio pareiškimams apie autizmą, 2012 m. Anglijoje ir Velse buvo užfiksuota daugiau nei 2 000 patvirtintų tymų atvejų, kurių skaičius po to ėmė mažėti, tačiau pernai vėl staiga išaugo.
Ta pati tendencija stebima ir kitose šalyse.
Praėjusiais metais Europoje užregistruotas didžiausias susirgimų skaičius per daugiau nei 25 metus, o Jungtinėse Valstijose užfiksuota didžiausia tymų epidemija per daugiau nei 30 metų.
1998 m. tymus oficialiai išnaikinusioje Kanadoje šiemet užfiksuota daugiau nei 3 500 šios ligos atvejų.
Ontarijo infekcinių ligų gydytojas Alonas Vaismanas naujienų agentūra AFP sakė: „Kovojate su dezinformacijos ir melo siena.“
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.