Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikoje gama peiliu per du metus 762 pacientams jau atlikta 1120 operacijų.
Gydymas taikomas pacientams, sergantiems sudėtingų galvos smegenų sričių smegenų navikais, kraujagyslių ligomis, trišakio nervo neuralgija, Parkinsono liga, kai kuriomis psichiatrinėmis ligomis ir tiems, kuriems standartiniai chirurginiai gydymo būdai dėl gretutinių ligų ar senyvo amžiaus negalimi. Iš šių pacientų gydymas gama peiliu atliktas dešimčiai vaikų, kurių jauniausiam – vos ketveri.
Gama peilio gydymo galimybes išbandė ir garbaus amžiaus pacientė Vida, kuri pirmuosius ligos simptomus pajuto prieš daugiau nei 10 metų. Tuo metu ji buvo Vilniuje, kai staiga jai apsvaigo galva ir susidvejino akyse. „Nedelsdama nuvykau pas gydytojus. Jie atliko galvos smegenų tyrimus ir nustatė, kad galvoje yra kraujagyslinės kilmės židinių, – pasakoja ji. – Pabuvau savaitę ligoninėje, susidvejinimas akyse baigėsi, todėl grįžau į namus.“
Prabėgus keliems metams pacientę vėl pradėjo varginti panašūs simptomai: galvos svaigimas, dvejinimasis akyse. „Vėl atvykus tyrimams pas gydytojus, man diagnozuotas smegenų auglys, – atvirauja moteris. – Man buvo taikyta spindulinė terapija, nes dėl vyresnio amžiaus atlikti operaciją buvo per daug rizikinga.“
Nors spindulinė terapija šiek tiek padėjo sumažinti galvos svaigimą ir dvejinimąsi akyse, auglys nepakito, o netgi pradėjo didėti. „Tuomet netikėtai sužinojau apie Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikoje taikomą gydymą gama peiliu, – pasakoja Vida. – Atvykau čia su visais anksčiau atliktais galvos smegenų tyrimais. Gydytojai juos peržiūrėję tik dar kartą patvirtino, kad auglys yra didelis, pasislėpęs giliai smegenyse, todėl pasiūlė atlikti procedūrą gama peiliu.“
Pasak Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos gydytojo neurochirurgo Šarūno Tamašausko, didėjantis auglys pacientei vis labiau spaudė smegenų kamieną ir regos nervus. „Neurochirurginis gydymas atveriant kaukolę buvo nerekomenduojamas dėl sudėtingos auglio lokalizacijos ir galimų komplikacijų po operacijos, – aiškino gydytojas neurochirurgas. – Stereotaksionė radiochirurgija gama peiliu yra efektyvus tokių navikų gydymo būdas, kuris leido pacientei sumažinti galimų komplikacijų riziką. Džiaugiamės, kad atliktas gydymas padėjo – auglys mažėja, spaudimas į smegenų kamieną ir regos nervus sumažėjo.“
Sužinojusi, kad jai bus atlikta inovatyvi procedūra, Vida kartu ir jaudinosi, ir džiaugėsi. „Po procedūros jaučiausi gerai, man neskaudėjo, o gydymas pasirodė labai lengvas, po kurio auglys sumažėjo, o dvejinimasis akyse baigėsi, – šypsosi moteris. – Esu laiminga, kad buvo atlikta ši procedūra, nes šiandien turbūt negalėčiau matyti. Dėkoju Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos gydytojams, gydytojui neurochirurgui Šarūnui Tamašauskui ir visai klinikos komandai už man pritaikytą gydymą.“
„Gama peilis dėl savo unikalaus tikslumo leidžia gydyti visų lokalizacijų galvos srities navikus. Be to, naujausios modifikacijos gama peilis leidžia gydyti ir didelių matmenų darinius, kuomet atviras chirurginis gydymas negalimas“, – teigia Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos gydytojas neurochirurgas dr. Andrius Radžiūnas.
Gama peilis – tai ypatingai tiksli, komplikacijų riziką minimizuojanti onkologinių ligų, kraujagyslinių patologijų ir funkcinių susirgimų neinvaziniam stereotaksiniam radiochirurginiam gydymui skirta inovatyvi sistema. Pirmasis Baltijos šalyse naujos kartos gama peilis įrengtas LSMU ligoninėje Kauno klinikose 2019 metų vasarą. „Be to, ši gydymo sistema sumažina spinduliuotės dozę į aplinkinius audinius ir taip praplečia neurochirurgų galimybių ribas“, – priduria dr. A. Radžiūnas.
Gama peilio operacijos metu nereikia atlikti atvirų kaukolės pjūvių. Pasitelkus kompiuterinę tomografiją, magnetinių virpesių spektrogramą arba angiogramą, sudaromas paciento smegenų „žemėlapis“. Gauta vaizdinė informacija perkeliama į specialią kompiuterinę sistemą, kurios pagalba gydytojai nustato taikinio koordinates. Tuomet 192 šaltiniai generuoja jonizuojančius spindulius, kurie labai tiksliai nukreipiami į reikiamą sritį galvos smegenyse. Gama spinduliai paveikia tik tą vietą, kurioje jie susikerta, palikdami visą likusį kelią sveiką. Taip saugiai, nepažeidžiant ypatingai svarbių aplinkinių ląstelių, sunaikinamas auglys ar kitas darinys.
Gruodžio 9 dieną vyko nuotolinė mokslinė praktinė konferencija „Gama peilis Lietuvoje – du metai klinikinės patirties“, organizuota Kauno klinikų, LSMU MA Neurochirurgijos klinikos, Nacionalinės neurochirurgijos draugijos bei Lietuvos sergančiųjų galvos smegenų navikais ir jų globėjų draugijos. Konferencijos metu įvairių sričių gydytojai, medicinos fizikai, radiologijos technologai ir kiti specialistai susipažino su dviejų metų gama peilio patirtimi, moksliniais duomenimis ir perspektyvomis.
Kauno klinikų informacija.