Verslui, ypač veikiančiam eksporto srityje, itin svarbu nuolat stebėti ekonomikos pokyčius ir atidžiai vertinti verslo aplinką. Sparčiai kintančios pasaulinės tendencijos, geopolitiniai iššūkiai ir ekonominės prognozės gali turėti tiesioginį poveikį įmonių veiklai. Vasario 19 dieną Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų (KPPAR) Eksportuotojų klubo ir Kauno verslo vadovų klubo renginyje „Ekonomika 2025“ ekonomistas Marius Dubnikovas aptarė svarbiausias ekonomines tendencijas ir jų įtaką verslui.
Jolanta Petkevičienė, Eksportuotojų klubo vadovė ir AB „Fasa“ direktoriaus pavaduotoja – pardavimų ir marketingo vadovė, pradėdama renginį pasidžiaugė, kad makroekonominės apžvalgos tapo klubo metų pradžios tradicija. Anot jos, kiekvienam verslo atstovui svarbu žinoti ir suprasti pasaulio įvykius, vyraujančias tendencijas bei jų galimą poveikį verslui.
Reikšmingų įžvalgų paklausyti ir savo patirtimi pasidalinti atvykęs Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Zigmantas Dargevičius tarė trumpą sveikinimo kalbą, kurioje džiaugėsi gausiai susirinkusiais KPPAR klubų nariais bei pabrėžė tokių diskusijų svarbą verslui. Taip pat į renginį atvyko viceprezidentas Vydas Damalakas ir kiti tarybos nariai, kurie aktyviai dalyvavo diskusijose su verslo bendruomene.
Pasak M. Dubnikovo, pasaulinė ekonomika toliau išlieka dinamiška. JAV infliacija auga ir juda link 3,5%, o tai, tikėtina, yra susiję su JAV prezidento Donaldo Trumpo prekybos politika, muitų taikymu, migrantų perkėlimais bei tarptautine politika. Nepaisant šių iššūkių, Lietuvos ekonomika rodo stabilumo ženklus, o infliacija šalyje išlieka santykinai žema.
„Palūkanų normos šiuo metu yra mažėjančios, prognozuojama, kad jos gali siekti apie 2%. Tai turės įtakos nekilnojamojo turto rinkai – tikėtina, kad būsto kainos didės. Tuo tarpu energetikos kainos jau 13 mėnesių iš eilės nuosekliai kyla, o dujų saugyklos Europoje yra beveik tuščios. Dėl Ukrainos ir Rusijos dujų tiekimo uždarymo šios atsargos turės būti papildytos, o tai reikš reikšmingą dujų kainų kilimą bent iki pusės metų, kol saugyklos bus pakankamai užpildytos. Tai darys tiesioginę įtaką verslams, kurie turės prisitaikyti prie didėjančių energijos sąnaudų ir ieškoti alternatyvių sprendimų energijos vartojimui optimizuoti“, – įžvalgomis dalinosi M. Dubnikovas.
Be to, Euro zonos nedarbo lygis niekada anksčiau nebuvo toks žemas ir siekia vos 6%, o tai reiškia, kad darbuotojų trūkumas tampa vis didesne problema. Įmonėms tenka konkuruoti dėl kvalifikuotų specialistų, kas neišvengiamai kelia atlyginimų lygį ir daro poveikį verslo kaštams.
Susitikimo metu buvo nagrinėjami pagrindiniai ekonominiai rodikliai, kurie lems verslo sprendimus artimiausiu laikotarpiu. Kauno verslininkai aktyviai domėjosi Lietuvos eksporto galimybėmis, stabiliausiomis rinkomis bei investicijų saugumu. Ekonomistas Marius Dubnikovas pabrėžė, kad, nors prognozės gali padėti priimti sprendimus, vienareikšmio atsakymo nėra – tik laikas parodys, kaip iš tikrųjų keisis ekonominė situacija.
Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų organizuotas renginys sulaukė didelio verslininkų susidomėjimo, verslo bendruomenė turėjo galimybę ne tik išgirsti eksperto įžvalgas, bet ir užduoti aktualius klausimus ekonomistui, diskutuoti bei dalytis savo patirtimi. Tokie susitikimai išliks svarbia platforma verslams, siekiantiems geriau suprasti ekonomines tendencijas ir priimti pagrįstus sprendimus.