Net ir klestinčiuose miestuose būna depresinių rajonų, kurie dėl tam tikrų neigiamų ekonominių, socialinių ar urbanistinių veiksnių praranda patrauklumą: viešosios erdvės degraduoja, iš jų traukiasi verslai bei gyventojai. Dažniausiai tai lemia objektyvios priežastys. Buvusius pramoninius rajonus sužlugdo užsidariusios gamyklos, iš kai kurių vietovių gyventojai traukiasi dėl augančio nusikalstamumo. Pasitaiko, kad rajonų nuosmukį lemia blogi urbanistiniai sprendimai: prastas išplanavimas, didelis atstumas nuo centro ir svarbiausių paslaugų.
Tačiau Aukštieji Šančiai – ne tokie. Rajono vieta – beveik ideali: netoliese prestižinis Žaliakalnis, apačioje – miesto centras. Daugiabučių namų kvartalų išplanavimas niekuo nesiskiria nuo kitų panašaus tipo Kauno rajonų, privatūs namai – tvarkingi, prižiūrėti, netrūksta ir prabangiai įrengtų. Nusikalstamumo lygis žemas. Aukštuosiuose Šančiuose netrūksta žaliųjų erdvių, pakraštyje ošia šimtametis ąžuolynas. Atrodytų, tai turėtų būti viena sėkmingiausių ir patraukliausių Kauno miesto vietų. Deja…
Susidaro įspūdis, kad perspektyvus rajonas dėl kažkieno aplaidumo ar abejingumo stumiamas į miesto gyvenimo paraštes. Nors ir gausiai apgyvendintas, viešasis transportas čia kursuoja retai. Prastas susisiekimas gali tapti viena iš nuosmukio priežasčių.
Gyventojai jaučiasi užmiršti
„Kartais atrodo, kad čia gyvenantys žmonės tiesiog pamiršti – nei valdžiai, nei verslui šis rajonas neįdomus“, – piktinasi vietos gyventoja Laura.
Didžiam prekybos tinklui priklausanti parduotuvė, esanti prie Prancūzų gatvės, – turbūt viena prasčiausių Kaune. „Kiauras stogas, nuolatinės milžiniškos eilės, nėra savitarnos kasų, jau nekalbant apie tai, kaip viskas atrodo higienos požiūriu… Kažkoks košmaras“, – pastebėjimais dalijasi vietos gyventojas Rokas. Pasak jo, jei nori civilizuotai apsipirkti, tenka važiuoti į kitus rajonus.
Šiuolaikiniai Kauno kvartalai giriasi moderniomis žaidimų erdvėmis, krepšinio aikštelėmis, treniruokliais. Aukštieji Šančiai tokio pasirinkimo neturi. „Vaikams nėra kur žaisti, nėra nė vienos tvarkingos krepšinio aikštelės, net senjorai neturi kur pasimankštinti – paprastų treniruoklių lauke nėra“, – sako prieš septynerius metus čia atsikrausčiusi gyventi jauna mama.
Mokyklos, paštas, biblioteka – viskas toli
Rajone nebeliko mokyklos, paštas – nukištas prie Panemunės, o bibliotekos čia apskritai nėra. „Jei esi vyresnio amžiaus žmogus, paštą pasiekti praktiškai neįmanoma, reikia ieškoti, kas paveš. Čia – visiška atskirtis“, – pasakoja senjorė Aldona.
Aukštųjų Šančių ąžuolynas galėtų tapti gyventojų traukos centru, bet šiandien jis – apgailėtinos būklės. „Ten niekas nesirūpina: treniruokliai nusidėvėję, nutrinti, aplinka nepatraukli. Tiek potencialo turime, bet niekam tai nerūpi“, – skundėsi parko prieigose sportavęs jaunuolis.
Ar Aukštieji Šančiai dar yra Kauno dalis?
Gyventojai įsitikinę, kad Aukštieji Šančiai galėtų būti patrauklus, žalias, gyvas rajonas. „Čia gyvena daug jaunų šeimų, vaikų, senjorų – žmonės, kurie nori paprasto dalyko: tvarkingo parko, vaikų aikštelės, kelių treniruoklių. Ar tai tikrai tiek daug?“ – klausia Laura.
Kauniečiai piktinasi, kad vis daugiau investuojama į centrinę miesto dalį ar naujus projektus, bet tokie rajonai kaip Aukštieji Šančiai lieka šešėlyje. „Norisi klausti: kada sulauksime bent mažų žingsnių atgaivinant šią vietą? Ar turime patys organizuotis bendruomenę ir kovoti dėl savo rajono ateities?“ – reziumuoja gyventojai.