Viktoras Masevičius (g. 1954 m. kovo 11 d., Vilniuje) – dirigentas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius, Vytauto Didžiojo universiteto kamerinio merginų choro ir Kauno Technologijos universiteto mišraus choro „Absolventas“ vadovas.
– Kada nusprendėte, kad norite tapti profesionaliu dirigentu/muzikantu?
– Už mane nusprendė tėvai, išgirdę, kad gražiai ir nuolat dainuoju, nuvedė į M. K. Čiurlionio meno mokyklą. Tai buvo 1961 m. Priėmė. Dainavau Antano Jozėno vadovaujamame mokyklos chore. Tuomet, tai buvo geriausias vaikų choras Lietuvoje. Puikiai įvaldžiau fortepijoną ( mokytoja Milda Lapėnaitė), dirigavimo paslapčių ir įgūdžių gavau iš mokytojos Jadvygos Svirskienės. Ji spinduliavo kūrybine šiluma ir pagarba moksleiviui. Choro vadovas A. Jozėnas buvo, ko gero, geriausias dirigento pavyzdys meno mokyklos moksleiviui.
– Kas prisidėjo prie Jūsų profesinio pasirinkimo?
– Muzikos teoretikas Viktoras Navasaitis, dirigentai : Jonas Aleksa, Antanas Jozėnas, Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos choro dirigavimo katedros vedėjas – Klavdijus Ptica, TSRS liaudies artistas ir eilė kitų žmonių.
– Kaip manote ar muzikinis peizažas/erdvė pasikeitė nuo tada, kai Jūs buvote studentas, ir su kokiais iššūkiais susiduria Jūsų dabartiniai studentai ,,muzikos pasaulyje“?
– Pasikeitė ir labai. Muzikos kūrėjai ir jos atlikėjai buvo labai gerbiami. Jiems buvo sudarytos palankios sąlygos dirbti ir kurti, ypač buvo vertinami chorai – jų buvo prie kiekvienos stambesnės įmonės ar gamyklos. Kultūrinis žmogaus ugdymas ( ir žinoma, kryptingas žmogaus intelekto formavimas)- svarbiausia valstybės funkcija. Dabartinė verslo visuomenė nėra palanki klasikinio meno žanrams, ją tenkina populiarioji kultūra arba subkultūros, todėl studentui tenka eiti į kontaktą su verslu, išmokti vienaip ar kitaip save „parduoti“. Žinoma, Europoje ir pasaulyje yra fondai, remiantys išskirtinius talentus. O daugumai teks garbinga, bet tikrai nepelninga muzikos mokytojo dalia – dainavimas valstybės ar savivaldybių apmokamame chore, operos ar operečių choruose. Kai kas įkurs savo chorus , kad galėtų išreikšti save mene. Iškiliausieji taip ir padarys.
– Kaip manote, Jūsų profesijoje kas yra svarbiau: prigimtinis talentas ar atkaklus darbas?
– Vienareikšmiškai – prigimtis svarbiausia, bet ją turi lydėti pasiaukojantis darbas.
– Ką patartumėte jauniems studentams, kurie dar tik svajoja apie studijas profesionalioje muzikos akademijoje?
– Jei myli muziką, turi parako ir valios – pirmyn į muzikos akademiją.
– Koks yra Jūsų gyvenimo kredo, jei tokiu vadovaujatės?
– Būti nuosekliu – jei ko sieki – pasiek!
– Ką Jums reiškia Kaunas ir ar tapatinatės su šiuo miestu?
– Gyvenu Vilniuje ir esu LMTA choro dirigavimo katedros profesorius. Nuo 1982 m. mažiausiai du kartus per savaitę važiuoju į Kauną, kur 35 metus vadovauju KTU mišriam chorui „Absolventas“ bei 23 metus VDU kameriniam merginų chorui. Taigi, tapatinuosi.
– Kaip vertinate Kauno kultūrinį/meninį gyvenimą ir kaip, jūsų nuomone, reiškiasi Kauno kitoniškumas?
– Žinoma, nuo Vilniaus kiek atsilieka, tačiau turi savo žavesio, čia vyksta kasmet merginų- moterų chorų festivaliai „Ave Maria“, kas 4 metus Danguolės Beinarytės kuruojami Lietuvos studentų chorų festivaliai, chorų konkursai „Kaunas Cantat“, čia repetuoja choras „Jaunystė“, čia rengiami choro „Kamertonas“ bei ansamblio „Acusto“ meistriškumo kursai, čia miesto visuomenei dainuoja VDU kamerinis merginų choras. Pagaliau, tai vienintelis Lietuvos miestas, kuriame, kas 2 metus, vyksta dainų šventės.
– Kokių asmeninių/charakterio savybių reikalauja dirigento/muzikanto darbas?
– Valios ir ryžto.
– Koks yra Jūsų tikslas, kaip dirigento?
– Šiuo metu – puoselėti ir stiprinti VDU kamerinį merginų chorą – geriausią moterų chorą Lietuvos Respublikoje.
– Kokia yra didžiausia klaida, kurią jūs kada nors padarėte dirbdamas?
– Didelė tolerancija taip vadinamiems ,,menininkams – verslininkams“, nes kur verslas – tikro meno nėra.
– Vienas iš žaviausių jūsų darbo aspektų – koordinuoti daugybę atlikėjų. Kaip jūs dirbate su jais kaip komanda?
– Niekas čia nežaidžia. Svarbu – bendras siekių matymas. Tuomet dirbti malonu ir prasminga.
– Kokiais kūriniais, muzikos kūrėjais žavitės?
– Mielai klausau J. S. Bachą, F. Šubertą, P. Čaikovskį, žaviuosi S. Rachmaninovu, mėgstu E. Balsio, V. Augustino muziką, iš lietuvių dirigentų – A. Jozėną, J. Aleksą ir G. Rinkevičių.