Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

R. Čepaitienė „Aurora” prie Senos

  • 2024-08-04
  • kaunieciams.lt
  • Redakcija
Europos Humanitarinio Universiteto profesorė Rasa Čepaitienė

Pratęskime Paryžiaus olimpiados akibrokštų svarstymą žvelgiant iš kultūrologinės perspektyvos. Kodėl viso pasaulio krikščionys prie ilgo stalo susirinkusių spalvingų būtybių sambūrį, rodytą tik kelias akimirkas, perskaitė kaip „Paskutinės vakarienės” išniekinimą ir pasipiktino? Oponentai dabar kaltina juos per dideliu jautrumu (suprask, isterikai ir tiek, neva ten nieko tokio nebuvo).

Čia pravers prisiminti Tartu semiotikos mokyklos įkūrėjo Jurijaus Lotmano teoriją apie kultūros centrus ir periferijas. Centrai, kur sukauptas didžiausias galios, išteklių ir kūrybiškumo potencialas, ir iš kur visiems likusiems už jo ribų skleidžiamos bei diktuojamos mados, stiliai, filosofija, etika ir estetika, egzistuoja visose civilizacijose ir visada.

Tačiau kartais nutinka taip, kad kultūros pakraščių, Centro akimis, – puslaukinių žemių žmonės, tie „žemesnių pajamų ir menkesnio išsilavinimo tamsuoliai su kroksais ir šaranais”, ima ir prasiveržia į Centrą ir, viską ten apversdami, pradeda patys tas madas diktuoti, visuotinai įdiegdami naują kultūrinę paradigmą.

Pavyzdžių pasaulio istorijoje daugybė – kažkada budizmas buvo viena iš marginalinių hinduizmo variacijų. Panašiai ir krikščionybė, ortodoksinių žydų akimis žvelgiant, atsiradusi nepilnakraujo, kontaktais su netikėliais samariečiais užteršto, tikėjimo krašte – Galilėjoje, iš kur kilęs Jėzus ir jo mokiniai, tie netašyti žvejai ir amatininkai, įsiveržė į patį tuometinio žydų pasaulio Centrą Jeruzalę, o vėliau jai net pavyko įsitvirtinti kaip visos imperijos valstybinė religija, įveikusi visas kitas, kokių ten tuomet būta daugybės.

O jei šio fenomeno paieškosime naujesniais laikais, tai rasime ir rudmarškinių partijėlę, gimusią Miuncheno aludėse ir stebėtinai greit įsitvirtinusią kaip

Trečiojo Reicho ekspansijos varomoji jėga, ir bolševikus, iš carinės imperijos geografinių ir kultūrinių pakraščių įsiveržusius į imperatoriaus ir jo aristokratų rūmų menes, kad, savo pirmtakų prancūzų sankiulotų pavyzdžiu, nukapotų jiems galvas, ir t.t.

Visiems šiems atvejams būdinga demonstratyvi pastanga atmesti buvusią tvarką, pareikšti ir įgyvendinti pretenziją į radikalią ortodoksijos pertvarką, visuotinai diegiant savas dogmas, moralę, papročius, socialines normas ir estetinį skonį.

Taigi dabar „dragai” ir kiti spalvingi personažai, Paryžiuje – vienoje iš Vakarų civilizacijos sostinių – iš savo naktinių klubų, viešnamių ir kabarė, kuriuose visada tūnojo pernelyg niekam nemaišydami, staiga atsiduria pačiame kultūros Centre ir, prikaustę viso pasaulio medijų dėmesį, pasikėsina į krikščioniškos civilizacijos pamatinius simbolius, juos iššaukiančiai ir įžūliai aproprijuodami.

Žinoma, tai ir liktų nepavojingu atsitiktiniu epizodu, vienetiniu ekscentrišku išsišokimu, primenančiu tortų svaidymą iš pasalų politikams į veidą, jei ignoruotume žymiai platesnį kontekstą. T.y. faktą, kad netradicinės orientacijos atstovai, nuo 1972 m., kai JAV psichiatrų asociacija homoseksualizmą išbraukė iš lytinių sutrikimų sąrašo, iki šiandien padarė nepaprastai daug ne tik tam, kad pačios įvairiausios lytinės deviacijos ir variacijos būtų dekriminalizuotos ir pradėtos laikyti kultūrine norma, bet ir kad visuomenė jų gyvenimo būdą pripažintų esant netgi pranašesniu už vad. „tradicinį”, tuo pačiu bet kokiai kritikai ir abejonėms griežtai, demonstratyviomis represijomis, užkertant kelią.

Normos apropriacija veda prie kultūros ir politikos apropriacijos – dabar jie čia valdžia! O tai, kas dar vakar buvo laikoma norma, šiai tendencijai įsibėgėjant, greitai bus kriminalizuota ir represuota ‐ šiuo keliu jau pasukta.

O kadangi gyvename „spektaklio visuomenėje”, kur, jei ne grandioziniame spektaklyje geriausiai tinka visuotinai parodyti ir įtvirtinti šią naujają tvarką? Tam ir pasitarnauja tokie megaįvykiai kaip Eurovizija – seniai gėjų aproprijuotas geriausios Europos dainos konkursas, įtraukiantis ir naują Europos valstybę Australiją, ir globalioji sporto šventė olimpiada. Pastaroji genderizmo ideologijai plėsti ypač svarbi, juk kur, jei ne čia, sportinius pasiekimus visų pirma lemia prigimtinės kūnų savybės, kurias reikia pajuokai atmesti ir dekonstruoti, priverčiant biologinę moterį ringe kovoti prieš transbūtybę.

Taip sporte vis dar išliekanti biologinė skirtis tarp postmodernistų taip nekenčiamų binarinių kategorijų privalo būti revoliucingai sugriauta iš vidaus, prikišamai pasityčiojant iš vyriškumo ir pažeminant moteriškumą.

Ratas užsidaro, gyvatė įsikanda sau į uodegą, feminizmas, tiek kovojęs už moterų teises atmesti smurtingąją patriarchalinę tvarką, dabar tyliai rūko kamputyje.

Ar visi revoliucionieriai, jakobinai, komunistai ar kitokie marginalai sėkmingai įsitvirtina Centre? Istorija liudytų, kad nebūtinai, tame nėra jokio dėsningumo, pavyzdžiui, reformacija kaip atsaką gavo galingą kontrreformacijos sąjūdį ir pan. Tačiau signalas duotas, „Aurora” prie Senos jau paleido šūvį. Ar pakaks tuo tik saugiai pasipiktinti soc. tikluose?

 

Kultūros istorikė, Humanitarinių mokslų daktarė

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Dėl šalčio Lietuvoje galimi pavieniai traukinių vėlavimai

Ruginienė nesitikėjo tokios žiemos: šildymo sąskaitos gventojams išaugs

Zelenskis pranešė apie naujus rusų smūgius Ukrainos geležinkeliams

Teisėsauga: ikiteisminių tyrimų dėl Epsteino byloje minimos informacijos apie Lietuvą nepradėta

Dronų karai Ukrainoje

Kodėl automobilis neužsiveda šaltu oru ir ką daryti?

Siūloma keisti žemės paėmimo visuomenės poreikiams tvarką

Kaune ugniagesiai gelbėtojai ištraukė iš vandens nuo tilto nušokusį vaikiną

Iranas bijo JAV smūgio

Sigitas Tamkevičius: „Palaiminti beturčiai dvasia“ (Mt 5, 2), IV eilinis metų sekmadienis

Gyventojai dažniausiai įvardija nepasitikintys Žemaitaičiu

Kaune vyras užpuolė automobilyje sėdėjusius žmones, vyrą sumušė

Lietuviai žaidimų kūrėjai kviečia kurti istoriją

Valstybės kontrolė atskleidė rimtas Lietuvos kalėjimų tarnybos finansų ir turto apskaitos problemas – politikai privalo reaguoti

Teisininkas: išnaudojimas darbe – XXI amžiaus vergovė

Francisco benefisas nepadėjo – „Žalgiris” krito Vitorijoje

„Nostra-RKL“ prezidentas – apie 4 kartus išaugusį biudžetą (video)

Sukčiai vargšų rūbais

Žiniasklaida: Kaune už tūkstančius eurų statomi negaliojantys kelio ženklai

Danijos karališkoji pora tęsia vizitą Lietuvoje

Tapinui pralaimėjęs Orlauskas skundžiasi Aukščiausiajam Teismui

Žiniasklaida: „botai“ socialiniame tinkle kursto visuomenę dėl Kapčiamiesčio poligono

Pagrindiniuose šalies keliuose eismo sąlygos stabilizuojasi

Kodėl bijom rytų? (Video)`

Tinklaraštininkas: Žemaitaitis su Celofanu išsigando vaikų

„Žalgirio” tinklalaidėje – Grunkio debiutas bei Janavičiaus prisiminimai (video)

Į Kauną atkeliauja legendinio Ukrainos fotografo Oleksandro Gliadelovo paroda „Ir aš regėjau“

Kontrabandininko našlė reikalauja jai priteisti 120 tūkst. eurų

BBC: Rusija naudojasi Interpolo ieškomų asmenų sąrašu užsienyje esantiems kritikams persekiot

Latvijos žvalgyba įspėja dėl didėjančios Rusijos grėsmės

Tapinas toliau kovoja su Užkalniu

Prezidentūra ragina populiarinti vokiečių kalbą

Sostinėje pradedami nemokami lietuvių kalbos kursai užsieniečiams

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė Nielsen

Čmilytė-Nielsen: Cichanouskajos išsikėlimas į Lenkiją yra praradimas Lietuvai

Varšuva nebegalvoja apie euro įvedimą

Nausėda: Lietuva karinei Ukrainos paramai jau skyrė 1 mlrd. eurų

LDK vadavietė Vilniuje?

„Atsiverskite, nes čia pat dangaus karalystė!“ (Mt 4, 17) III eilinis sekmadienis

Prezidentas susitikime su Ukrainos vadovu: Lietuva visada išliks tarp aktyviausių Ukrainos rėmėjų

S. Plytnykaitė: „Karjeros lūžiu tapo EJOF“

Kodėl „sandoris su Rusija“ Ukrainos sąskaita yra neteisėtas: JAV ir ES teisės perspektyva

„Žalgiris” laimėjo trilerį Milane

„Žalgiris” iš Prancūzijos išsivežė triuškinančią pergalę (Video)

Gamtininkai ragina Aplinkos ministeriją stiprinti Kapčiamiesčio miškuose esančių kurtinių apsaugą

Sistemingas civilinės energetikos infrastruktūros naikinimas yra karo nusikaltimas

S. Lozoraičio vardo premija – kultūros žurnalistei S. Javaitytei

Stanislovas Buškevičius. Kairieji radikalai yra pavojingesni Lietuvai net už vatnikus

Praėjusių metų pradžioje nuostolingai veikė 70 proc. Santaros klinikų medicinos centrų

Kauno rajone kilus gaisrui, ugniagesiai iš namo evakavo 20 žmonių

„Liudiju, kad šitas yra Dievo Sūnus“ (Jn 1, 34) II eilinis sekmadienis

Kaune pristatyta naujausia Dailiaus Dargio knyga „Fento karalienė“

Trumpas pagrasino įvesti muitus šalims, kurios nepritaria jo planams Grenlandijoje

Irano šacho sūnus įsitikinęs, kad šalies valdžia žlugs

Ruginienė pasitiki Oleku

Ukrainos oro gynybos pajėgos sunaikino didžiąją dalį Rusijos dronų

Teismui perduota byla dėl neteisėto disponavimo cigaretėmis

Kauno rajone per gaisrą žuvo vyras

Paryžius siunčia karius į Grenlandiją

Apklausose pirmauja konservatoriai

Kremliaus intensyvina represijas prieš vietines tautas

Iranas naktį buvo uždaręs oro erdvę

Su prezidentu į Kapčiamiestį vyks ir trys ministrai

Kaune autobusas partrenkė pėsčiąją

Kaip pasirinkti tinkamiausią elektros variklį?

Geriausi ashwagandha papildai: nauda ir pasirinkimai jūsų sveikatai

Tomas Čyvas

Apie 1991-ųjų žygdarbių vagis

„Mums reikia daugiau „Chomičių“

Trampas smogė ekonominėmis sankcijomis su Iranu prekiaujančioms šalims

Rusijos ir Kinijos technologijos ir hibridinės operacijos

Teismas antrą kartą konstatavo: Gapšiui dar anksti į laisvę

Sinkevičius apie savivaldybių siekį pritraukti gyventojus: geriau būtų koncentruotis į gimstamumą

Olekas kreipėsi į Laisvės gynėjus: be jūsų drąsos laisvė nebūtų apginta

LSDP lyderis: nerimas dėl koalicijos su „Nemuno aušra“ ne slūgsta, o auga

„LOT Polish Airlines“ nebeskraidins iš Vilniaus į Londoną, didins skrydžių į Varšuvą skaičių

Žemaitaitis: mes irgi stipriai nukenčiame būdami koalicijoje su socialdemokratais

Izraelis ir JAV aptarė galimą karinį įsikišimą Irane

Viešajame diskurse dėl Kapčiamiesčio poligono pastebima rusiškų manipuliacijų

Butą remontavusi kaunietė po grindimis rado galimai žmogaus kaulų fragmentus

Intensyviausi Lietuvos keliai jau sutvarkyti, nepravažiuojamų kelių nėra

Masiulis toliau siekia išeiti į laisvę – skundžiasi teismui

„Šitas yra mano mylimasis Sūnus“ (Mt 3, 17), Kristaus Krikšto sekmadienis

„Žalgiris” sutriuškino svečius iš Serbijos

Ekspertas: sausio mėnesį vyraujantis šaltis gali lemti didesnes elektros kainas

Lietuvos šaulių sąjunga gaus didesnį finansavimą

Kapčiamiesčio poligonas pasitarnautų ir sienos stiprinimui

Psichikos sveikatos specialistų komanda susitiks su Kapčiamiesčio gyventojais

Lenkija ruošiasi ekstremaliam šalčiui

„Žalgiris” pralaimėjo trilerį Bolonijoje

Šiemet į privalomąją karo tarnybą planuojama pašaukti apie 5 tūkst. asmenų

Kasčiūnas apie pažeistus kabelius Baltijos jūroje: tokiu būdu tikrinama, kaip reaguoja NATO

Mindaugas Kuklierius, Antikorupcijos komisijos pirmininkas

Mindaugas Kuklierius. Galima saikingiau su „švogeriais”?

Eitvydas Bajarūnas. ES energetikos politika – Europa jungia tinklus ir interesus

NATO rytinio flango grėsmių ir iššūkių vertinimas

Kodėl katė ar šuo staiga tampa mieguistas ir silpnas?

Populiariausios klaidos darbo pokalbiuose ir kaip jų išvengti

Kodėl vis daugiau keliautojų renkasi motociklų nuomą?

Budrys: Grenlandija yra neatskiriama Danijos dalis

„Omniva“: dėl sudėtingų eismo sąlygų gali vėluoti siuntų pristatymas

Baltijos jūroje pažeistas Švedijos bendrovės „Arelion“ kabelis

Kodėl savarankiškai dirbantiems pasiskolinti sudėtingiau?

„Pradžioje buvo Žodis“ (Jn 1, 1 ) II sekmadienis po Kalėdų

Peiliu sužalotas pilietiškas panevėžietis išgyveno

Dėl šalčio Lietuvoje galimi pavieniai traukinių vėlavimai

2026-02-02

Ruginienė nesitikėjo tokios žiemos: šildymo sąskaitos gventojams išaugs

2026-02-02

Zelenskis pranešė apie naujus rusų smūgius Ukrainos geležinkeliams

2026-02-02

Teisėsauga: ikiteisminių tyrimų dėl Epsteino byloje minimos informacijos apie Lietuvą nepradėta

2026-02-02

Dronų karai Ukrainoje

2026-02-01

Kodėl automobilis neužsiveda šaltu oru ir ką daryti?

2026-02-01

Siūloma keisti žemės paėmimo visuomenės poreikiams tvarką

2026-02-01

Kaune ugniagesiai gelbėtojai ištraukė iš vandens nuo tilto nušokusį vaikiną

2026-02-01

Iranas bijo JAV smūgio

2026-02-01

Sigitas Tamkevičius: „Palaiminti beturčiai dvasia“ (Mt 5, 2), IV eilinis metų sekmadienis

2026-02-01

Gyventojai dažniausiai įvardija nepasitikintys Žemaitaičiu

2026-01-31

Kaune vyras užpuolė automobilyje sėdėjusius žmones, vyrą sumušė

2026-01-31

Lietuviai žaidimų kūrėjai kviečia kurti istoriją

2026-01-31

Valstybės kontrolė atskleidė rimtas Lietuvos kalėjimų tarnybos finansų ir turto apskaitos problemas – politikai privalo reaguoti

2026-01-31

Teisininkas: išnaudojimas darbe – XXI amžiaus vergovė

2026-01-31

Francisco benefisas nepadėjo – „Žalgiris” krito Vitorijoje

2026-01-31

„Nostra-RKL“ prezidentas – apie 4 kartus išaugusį biudžetą (video)

2026-01-31

Sukčiai vargšų rūbais

2026-01-31

Žiniasklaida: Kaune už tūkstančius eurų statomi negaliojantys kelio ženklai

2026-01-29

Danijos karališkoji pora tęsia vizitą Lietuvoje

2026-01-29

Tapinui pralaimėjęs Orlauskas skundžiasi Aukščiausiajam Teismui

2026-01-29

Žiniasklaida: „botai“ socialiniame tinkle kursto visuomenę dėl Kapčiamiesčio poligono

2026-01-29

Pagrindiniuose šalies keliuose eismo sąlygos stabilizuojasi

2026-01-29

Kodėl bijom rytų? (Video)`

2026-01-28

Tinklaraštininkas: Žemaitaitis su Celofanu išsigando vaikų

2026-01-28

„Žalgirio” tinklalaidėje – Grunkio debiutas bei Janavičiaus prisiminimai (video)

2026-01-27

Į Kauną atkeliauja legendinio Ukrainos fotografo Oleksandro Gliadelovo paroda „Ir aš regėjau“

2026-01-27

Kontrabandininko našlė reikalauja jai priteisti 120 tūkst. eurų

2026-01-26

BBC: Rusija naudojasi Interpolo ieškomų asmenų sąrašu užsienyje esantiems kritikams persekiot

2026-01-26

Latvijos žvalgyba įspėja dėl didėjančios Rusijos grėsmės

2026-01-26

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos