Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Finansai
  • Kriminalai
  • Gyvenimas
  • Sportas
  • Video
  • Apklausos
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Finansai
    • Kriminalai
    • Gyvenimas
    • Sportas
    • Video
    • Apklausos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Šiaurės Anglijos mieste Huddersfielde – lietuviškos pavardės kultūros renginių afišose

  • 2023-11-20
  • kaunieciams.lt
  • Kultūra, Lietuva

Nuo praėjusio savaitgalio Huddersfieldo (Jungtinė Karalystė) kultūros renginių lankytojai turi ne vieną progą išgirsti Lietuvos vardą. Lapkričio 17 d. miesto universitete įsikūrusiame Šiaurės Holokausto centre (Holocaust Centre North) vyko Lietuvos kultūros instituto (LKI) leidžiamo meno ir kultūros žurnalo „Memory As a Journal“ pristatymas, kurio dalyviai brėžė paraleles tarp Lietuvos ir Anglijos, dalindamiesi neįtikėtinomis jungtimis per šeimų ir šalių istorijas, bendrą kūrybą ir bendras pastangas įveikti asmeninės ar istorinės atminties spragas.

Žurnalo pristatymo renginys vyko prieš pat prasidedant 46-ajam Huddersfieldo šiuolaikinės muzikos festivaliui, kuriame šiemet tęsiama trimečio Lietuvos muzikos fokuso programa. Tarsi tęsiant atminties kaip ypatingo ryšio temą, pirmasis festivalyje nuskambėjęs lietuviškas kūrinys – kompozitoriaus Arturo Bumšteino „Stand-by for Minna“, į garsinį vargonų audinį įtraukęs XX a. britų kompozitorės Minnos Keal kūrinio fragmentus.

Nuo 1978 m. organizuojamas Huddersfieldo šiuolaikinės muzikos festivalis kasmet dešimčiai dienų tampa šiuolaikinės ir eksperimentinės muzikos Meka, siūlančia daugiau nei 50 koncertų ir šiuolaikinio meno parodų, suburiančia srities profesionalus ir gerbėjus ir ypatingą dėmesį skiriančia tinklaveikos renginiams.

„Jei esi čia, vadinasi, esi to vertas. Tai rodo, kad tam tikras Lietuvos kompozitorių, atlikėjų ir vadybininkų profesinis lygis yra pasiektas, dalyvavimas Huddersfieldo festivalyje turės didelę įtaką jų karjerai. Trejų metų partnerystę su festivaliu vertiname ir jaučiame tą patį iš festivalio rengėjų“, – teigė LKI direktorė Julija Reklaitė.

Žurnalo „Memory As a Journal“ pristatymą Huddersfielde organizavo Lietuvos kultūros atašė JK Ūla Tornau su Lietuvos kultūros institutu, Lietuvos partnerystė su Huddersfieldo šiuolaikinės muzikos festivaliu – bendras Lietuvos muzikos informacijos centro, LKI ir Lietuvos kultūros atašė JK projektas.

Jungiančios atminties grandinės

Pradėdamas žurnalo „Memory as a Journal“ pristatymo renginį, Holokausto centro vadovas Alessandro Bucci pasidalijo prieš porą metų įvykusia jo pažinties su šiuo leidiniu istorija: pirmasis numeris „Forest As a Journal“ pakliuvo į jo rankas visiškai atsitiktinai – žurnalą Alessandro rado tuščioje patalpoje ant staliuko. „Net nebuvo ko pasiklausti, kas tai ir kaip jį įsigyti. Pavartęs labai susidomėjau, radau galimybę užsisakyti internetu ir dabar centre turime jau penkis numerius!”, – pasakojo centro vadovas, rankose laikydamas gerokai nuskaitytus žurnalus.

A. Bucci prisimena susižavėjimo skambutį Holokausto centro Tarybos narei, šviesų menininkei Jenny Kagan: „Klausiu jos, ar ši žino apie tokį puikų anglų kalba Lietuvoje leidžiamą žurnalą? O ji sako man – taip, žinau ir esu tarp penktojo numerio „Memory As a Journal“ autorių“, – atsakė Jenny. Pasirodo, ši menininkė, kurios kūrybiniai maršrutai pastaruoju metu labai ryškiai driekiasi į Lietuvą (ji bendradarbiavo su Kauno bienale ir Kauno Europos kultūros sostinės 2022 atminties projektais), yra susijusi ir su Huddersfieldu – būtent čia atvyko iš Kauno geto išsigelbėję jos tėvai, kurie paliko ryškų pėdsaką šio Vakarų Jorkšyro miestelio ir viso regiono istorijoje. J. Kagan prisidėjo prie Holokausto centro nuolatinės interaktyvios parodos „Mūsų akimis“ kuravimo 2018 m.

Pernai atvykusi į Huddersfieldo muzikos festivalį pristatyti trimetės partnerystės su vienu reikšmingiausiu Europos šiuolaikinės muzikos renginiu, Lietuvos kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Ūla Tornau užėjo į miesto universitete įsikūrusį Šiaurinė Holokausto centrą: „Susipažinau su centro vadovu ir pasirodo, jis yra „* As a Journal” gerbėjas!”, – netikėtą atradimą prisimena Ūla. Natūraliai kilo idėja penktąjį, atminčiai skirtą numerį pristatyti būtent čia, kur susikerta tiek prisiminimų, į diskusiją pakviesti J. Kagan ir numerio sudarytoją, meno kuratorę, tyrėją Daivą Price. Tarp Kauno ir Kembridžo gyvenanti D. Price nuo pat paraiškos rengimo pradžios buvo Kauno Europos kultūros sostinės 2022 komandoje. Pagrindinė jos veikla čia buvo Atminties biuras, kurio tikslas – sugriauti stereotipus, stimuliuoti sąmoningą domėjimąsi sudėtinga Kauno istorija, pažadinti daugiatautę miesto atmintį. 2019 m. D. Price inicijavo ir kuravo Istorijų festivalį, 2022 m. ji įgyvendino vieną didžiausių Kultūros sostinės renginių – Litvakų kultūros forumą.

D. Price ir J. Kagan susirinkusią į pristatymą publiką kvietė pamąstyti apie cenzūruojamos ir nutylimos, perrašomos atminties ir istorijos patirtis globaliame griūvančių imperijų kontekste – ar tai būtų Antrojo Pasaulinio karo laikų Europos, ar sunkiai vakariečiams suvokiami sovietinių ir postsovietinių laikų patyrimai, ar visus praeities skaudulius prikėlę dabarties karai Ukrainoje, Izraelyje ir kitur. Pasak atminties tyrėjos, akivaizdu, kiek daug įtakos dabarčiai turi neišmoktos praeities pamokos. Būdama reta išimtis ir iš savo pragarus ištvėrusios šeimos paveldėjusi ne traumą, o ypatingą išgyvenimo džiaugsmo patirtį, J. Kagan teigė, kad, kalbėdamiesi apie praeitį, kurdami įvairias menines terpes šiam dialogui, mes tarsi repetuojame, mokomės įvardyti tai, kas vyksta dabartyje. Į diskusiją įsijungę renginio dalyviai gerokai praplėtė kultūrinius atminties tematikos kontekstus, pasidalindami apie savo šeimų patirtis Artimuose Rytuose ar kitur, kalbėdami apie tai, kad atminties, kolektyvinės traumos, istorijos nutylėjimo temos turėtų skambėti „planetiniu“, o ne regioniniu lygmeniu.

Gintarinis žėrėjimas

Antrus Lietuvos fokuso Huddersfieldo šiuolaikinės muzikos festivalyje metus pradėjęs kompozitoriaus, garso menininko Arturo Bumšteino „Stand-by for Minna“ – specialus festivalio užsakymas. Huddersfieldo universitetui priklausančios St. Paul‘s bažnyčios vargonams sukurtą kūrinį įkvėpė universiteto Britų muzikos archyve atrasta dokumentinė juosta apie XX a. britų muzikos kūrėją Minną Keal, kuri trumpai studijavo kompoziciją ir sėkmingai grįžo prie jos tik sulaukusi 80-ies. Pasak A. Bumšteino, jis kaip kompozitorius nuolat ieško savo tapatybės: „Aš galvoju apie tobulą muziką, kurią girdžiu savo galvoje, bet turiu sulaukti akimirkos, kada galėsiu ją užrašyti ir atrodo, kad ši akimirka mano gyvenime nuolat atsideda. Minnos pavyzdys įkvepia mane tikėti, kad niekada nėra vėlu, kad galbūt dabar ši tobula akimirka neateis, bet sulauksiu jos kad ir gyvenimo pabaigoje. O tuo tarpu kūrybinės tapatybės paieškos ir yra mano tapatybė“, – pasakojo kompozitorius.

M. Keal kūrinio iškarpos įtrauktos į A. Bumšteino kūrinį, kurį Huddersfieldo festivalio publikai atliko du vargoninkai – garso menininkė, kompozitorė, performansų kūrėja Gailė Griciūtė ir muzikantas Benas Jonušas. „Didelę įtaką šiam kūriniui turėjo ir St. Paul‘s bažnyčios vargonai – pats instrumentas, jo registrų grožis padiktavo garso spalvą – tarsi gintarinį žėrėjimą“, – dalijosi Arturas. Kadangi šie vargonai yra scenoje, žiūrovai turėjo galimybę stebėti vienas kitą keičiančių atlikėjų ritualą.

Iki lapkričio 26 d. vykstančio festivalio publika susipažins ir su kitu A. Bumšteino kūriniu – barokinio teatro triukšmų mašinų performansu „Navigacijos“ (iš „Blogų orų“ serijos; OPEROMANIJA). Šiuolaikinės muzikos žinovai klausysis Liudo Mockūno, Synaesthesis ansamblio, atliekančio Žibuoklės Martinaitytės „Hado zoną“, Simono Kaupinio ir Armino Bižio, „Apartment House“ ansamblis pristatys Jurgos Šarapovos, Egidijos Medekšaitės, Ramūno Motiekaičio, Juliaus Aglinsko kūrinius.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

Stasys Buškevičius. Kauno veido paieškos

2025-05-10
Vaidotas Rimeikis

Pirmąjį metų ketvirtį „Inbank“ pelnas augo

2025-05-10

Dėka Kauno klinikų gydytojų Milda vėl mato pasaulį

2025-05-10

Vilkijoje vyko savivaldybės lygio civilinės saugos pratybos

2025-05-10

Prezidentas pasveikino naująjį popiežių Leoną XIV

2025-05-09
Jaunius Kelpšas

Amerikos lietuvių kunigas: džiaugiamės išrinktu Popiežiumi

2025-05-09

Dariaus ir Girėno sekėjai? Sklandytuvu?

2025-05-09

Istorinių automobilių gerbėjai džiugins Aukštaitiją

2025-05-09

Prasideda pavasarinė „Maisto banko“ akcija

2025-05-09

„Akropolis Group“ žaliųjų obligacijų viešo siūlymo rezultatai

2025-05-09

Popiežiumi pirmą kartą paskelbtas amerikietis

2025-05-09

Kaunas jungs maistą ir kultūrą

2025-05-08

Policijai įdomu – kas pasisavino kvepalus?

2025-05-08
grotos

Teisman Kaune perduos galimą žudiką

2025-05-08

Kaune „Tramtatulis“ visiems ruošiasi duoti garo

2025-05-08

Apdovanoti „Atliekų kultūros“ egzamino dalyviai

2025-05-08

Ieškomas savininkas

2025-05-08

2025-05-08

Popiežiaus rinkimai nebaigti (papildyta)

2025-05-08

Pokyčiai Kauno rajono švietime

2025-05-08

D. Žalimas: P. Gražulio laukia teismas

2025-05-08

„Žalgiris“ „Neptūną” įveikė lengvai (video)

2025-05-08

Mokesčiai ir Landsbergis (Video)

2025-05-07

Rusija ir Irano branduolinė programa

2025-05-07

Nacionalinis plėtros bankas laiko lėšas po kilimu?

2025-05-07

Socialinėse dirbtuvėse lavinami darbiniai įgūdžiai

2025-05-07

Kaune – naujas kvietimas paveldotvarkai

2025-05-07

Daugėja konfliktų dėl automobilių parkavimo

2025-05-07

Kuo gresia pavasrinė alergija

2025-05-07

Maskva tikriausiai aršiau puls Ukrainą

2025-05-07

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2025 Kauniečiams kasdienės naujienos