Fotografija ir videografija – artimos, tačiau skirtumų turinčios sritys. Fotografai fotografuoja žmones, kraštovaizdžius, prekes ir kitus objektus, naudodami skaitmeninius arba juostinius fotoaparatus bei kitą įrangą. Videografai naudoja įvairią įrangą, kad parengtų vaizdo įrašus televizijai, internetui ir filmams. Toliau šiame straipsnyje pasigilinsime į šių specialybių panašumus ir skirtumus.
Ką daro fotografai?
Nesvarbu, ar fotografai dirba savarankiškai, ar žurnale, agentūroje arba kitoje organizacijoje, jiems tenka užduotis įamžinti objektus. Jie turi susikurti portfolio, kurį galėtų demonstruoti potencialiems klientams ir taip reklamuotų save. Šie menininkai gali nemažai keliauti, kad pasiektų reikiamas fotosesijų ar renginių vietas. Per fotosesijas jie neretai parenka foną, apšvietimą ir pozas fotografuojamam objektui. Kita šių menininkų užduotis gali būti fotografuoti gamtovaizdžius arba asmenis laikraščiams.
Fotografo darbo pareigos:
• sukurti nuotraukos kompoziciją, įskaitant kampą ir apšvietimą
• vaizdų redagavimas arba tobulinimas naudojant kompiuterinę programinę įrangą
• naudoti skirtingus objektyvus ir kitą įrangą
• įrėminti vaizdus arba sudėti juos į albumą klientams
Kuo užsiima videografai?
Šie menininkai keliauja nuo vieno projekto prie kito ir rengia sutartis, kuriose gali būti nurodytas biudžetas, reikalingos medžiagos ir filmavimo terminai. Siekdami įgyti naujų klientų, jie gali skelbti savo darbus interneto svetainėse, apsaugoję juos autorių teisėmis. Gavę užsakymą, jie privalo nugabenti savo įrangą į vietą ir ją sumontuoti. Tiesą sakant, jiems taip pat gali tekti iš anksto suplanuoti ir gauti leidimą filmuoti konkrečioje vietoje. Filmuodami jie paprastai kadruoja kadrus, kad kuo labiau sutelktų dėmesį į objektą ar veiksmą.
Videografo darbo pareigos:
• sporto renginių ir vestuvių ceremonijų filmavimas
• neapdorotos filmuotos medžiagos redagavimas, siekiant sukurti vientisą kūrinį
• vaizdo ir garso medžiagos, skirtos reklamai, rengimas
• medžiagos naujienų laidoms filmavimas
Kuo skiriasi šios profesijos?
Galutinis produktas yra pagrindinis skirtumas, kuris iš tikrųjų išskiria abi specialybes. Taip pat skiriasi tai, kaip redaguojamas neapdorotas vaizdas ar vaizdo įrašas. Kai profesionalus fotografas redaguoja vaizdą, jis paprastai naudoja tokią programinę įrangą, kaip Adobe Photoshop, kurioje koreguoja sodrumą, ryškumą, kontrastą, šešėlius, kadravimą, rakursą, spalvas ir t. t. Visos šios galimybės paprastai naudojamos natūraliam nuotraukos grožiui pagerinti arba tam tikroms anomalijoms koreguoti.
Tam tikra prasme galima teigti, kad videografai taip pat naudoja panašius redagavimo įgūdžius, kai kalbama apie jų filmus ir (arba) vaizdo įrašus, tačiau jie naudoja skirtingą programinę įrangą. Montuodamas vaizdo įrašą profesionalas paprastai naudoja tokią programinę įrangą kaip Adobe Premiere Vision Pro. Montuojant filmą ir (arba) vaizdo įrašą būtų ne tik naudojamos panašios redagavimo priemonės kaip ir fotografijoje, bet ir pridedama muzika, garso efektai, specialieji efektai ir t. t.
Priklausomai nuo situacijos, abiejų vaidmenys kūrybinio vadovavimo srityje gali lengvai skirtis. Paprastai, kai fotografas fotografuoja modelį (-ius) žurnalo redakciniam leidiniui, jis kontroliuoja visą procesą ir pozų tipus. Tuo tarpu įprastoje videografo situacijoje, pavyzdžiui, vestuvėse, vaizdo operatorius paprastai nevaikšto aplink žmones ir nenurodinėja jiems, ką daryti. Jis labiau siekia užfiksuoti akimirkas, patirtį ir netikėtumus.
Žinoma, tiek videografija, tiek fotografija gali keistis vaidmenimis. Neretai abiejų specialybių atstovai dirba išvien ar tose pačiose agentūrose. Puikus profesionalios fotografų ir videografų komandos pavyzdys – eContent.Store. Daugiau apie juos sužinosite, paspaudę ant nuorodos.
Ką svarbu žinoti, norint tapti videografu?
Dokumentuojant įvykius reikia ne tik laikyti kamerą. Vaizdo įrašų ekspertams (https://econtent.store/video-projektai/) tenka dorotis su įvairiais iššūkiais. Keli pavyzdžiai:
• Sukurti vaizdo įrašą reikia ne tik užfiksuoti tai, ką matote. Taip pat reikia užfiksuoti garsą. Profesionalai, siekdami geriausios kokybės, naudoja išorinę garso įrašymo įrangą. Montuojant garso įrašus ir audiovizualinį turinį reikia sinchronizuoti. Tai nėra lengva. Fotografai turi rūpintis tik vaizdais.
• Norint užfiksuoti svarbias akimirkas tinkamu kampu, reikia kelių kamerų ir garso įrangos. Tai reiškia, kad montuojant reikia dirbti su skirtingų šaltinių filmuota medžiaga, kad video būtų tobulas. Fotografams tereikia atrinkti geriausius kadrus, net jei jie padaryti keliais fotoaparatais.
• Norint išgauti tobulą filmuotą medžiagą, reikia daug daugiau įrangos. Vaizdo operatoriui gali prireikti stabilizatorių, daugiau nei vienos kameros, mikrofonų ir dronų, kad užfiksuotų renginį.
• Nuotraukas redaguoti nėra lengva. Bet redaguoti vaizdo įrašus – dar sunkiau. Paprastai po bet kurio renginio reikia peržiūrėti daugiau nei 100 GB filmuotos medžiagos. Taip pat yra valandų valandos garso įrašų, kuriuos reikia sinchronizuoti su filmuota medžiaga. Tuomet filmuotą medžiagą reikia sudėlioti taip, kad ji pasakotų istoriją.
Žinoma, niekas neginčija, jog fotografija taip pat reikalauja daug laiko ir pastangų. Tad jei jums reikia sukurti profesionalų vaizdo turinį produktui, nesivarginkite patys mokytis fotografijos paslapčių. Vietoj to kviečiame spustelėti nuorodą.