Kauno Žaliakalnio bendruomenės atstovai toliau apeliuoja į politikus dėl senojo Ąžuolyno ateities artėjant stadiono ir kitų sporto komplekso komponentų atidarymui. Teigiama, kad Kauno miesto savivaldybė bando nutylėti didžiulę problemą – kur bus parkuojami tūkstantiniai automobilių srautai renginių metu.
Oponentų priekaištai
Asociacijos „Žaliasis ąžuolynas“ vadovė Laura Ramanauskaitė praėjusią savaitę išplatino kreipimąsi į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Kauno miesto skyrių sueigos narius. Jame piktinamasi tiek dar neatšauktu, nors ir įstrigusiu sumanymu parkavimo plotu paversti senojo Ąžuolyno fragmentą – sklypą adresu Vydūno al. 4, kurį siekia atimti iš privataus verslo „visuomenės poreikiams“. Taip pat siūloma steigti darbo grupę, kurioje dalyvautų ir žaliakalniškiai, ir kiti profesionalai bei žmonės, kurie neabejingi senojo Ąžuolyno išsaugojimui.
Pasak L. Ramanauskaitės, į miesto valdžią apeliuota ne kartą – tiek viešai, tiek tiesiogiai. Net buvo surinkti parašai po atitinkama peticija, tačiau atsakymas – tyla ir užsitęsęs bylinėjimasis su verslu dėl minėto sklypo, apie kurį jau rašė ir rodė portalas kaunieciams.lt.
Diskusiją šiuo klausimu mėginama inicijuoti jau seniai.„Žaliųjų erdvių, bioįvairovės išsaugojimu ir puoselėjimu Europoje rūpinasi „Natura 2000“. Kas yra „Natura 2000“ tinklas, kuris apima 18 proc. ES teritorijos, įskaitant ir Kauno Ąžuolyno parką? Tai didžiausias koordinuojamas saugomų teritorijų tinklas visame pasaulyje. Kitaip sakant, tai yra ES gamtos įstatymas, susidedantis iš kelių atskirų direktyvų (paukščių ir buveinių). Šis tinklas yra nepaprastai sėkminga priemonė: jis saugo daugiau nei 27850 vietų Europoje, taip pat ir nemažą dalį jūrų. 2842 vietovės, kurios priklauso „Natura 2000“ tinklui, yra miestų teritorijose. Viena tokių vietovių – ir Kauno Ąžuolyno parkas. <…> Ir ką mes matome – ūkiškus sprendimus, neatsižvelgiant į Europos aplinkosaugai taikomus reikalavimus, taip pat ir vietos bendruomenių lūkesčius. Kai nėra fantazijos ir vizijos, pasitelkiamas betonas. Kauno Ąžuolyno ir šalia jo esančiame sklype norimos įrengti automobilių stovėjimo aikštelės tema atskleidė daug nuomonių, faktų, pasisakymų viešojoje erdvėje, žiniasklaidoje, įvairių pareiškimų ir pašnekesių, bet ko tikrai neturėjome, tai diskusijos. Kauniečiai vis dar laukia.” (2021 03 09 lrt.lt rašė L. Ramanauskaitė)
L. Ramanauskaitės teigimu, jei savivaldybė ir turi kokių alternatyvų sklypo esančio Vydūno al. 4 sudarkymui, tai jais atkakliai nesidalina.
Kauno miesto tarybos narė Edita Gudišauskienė, prieš kelis mėnesius iš konservatorių perėjusi į Sauliaus Skvernelio vadovaujamą Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“ teigia pritarianti visuomenininkų susirūpinimui.
„Pritariu žaliakalniškių ir gerbiamos Lauros susirūpinimui tiek dėl absurdiško, visiškai nevykusio sumanymo steigti stovėjimo aikštelę senojo Ąžuolyno teritorijoje, ir dėl didžiulės problemos ignoravimo. Deja, vadovaujant dabartiniam merui Visvaldui Matijošaičiui toks nenoras kalbėtis ir visų statymas prieš įvykusį faktą yra įprasta praktika. Stadiono atidarymui artėjant merija vis labiau panaši į keistuolį, kuris sugeba apsimesti nepastebintis dramblio ankštame kambaryje, t.y. parkavimosi problemos,“ – sakė ji, pridurdama, kad tai jau ne tik merijos reikalas ir šiuo klausimu pasisakyti derėtų ir Aplinkos ministerijai ir Seimo nariams, ypač rinktiems Kaune.
Merijos replika
Kaip portalui kaunieciams.lt nurodė V. Matijošaičio patarėjas komunikacijai Tomas Jarusevičius, pats miesto vadovas atostogauja, tačiau savivaldybė oponentų priekaištus laiko nepagrįstais.
„Ąžuolyne esanti teritorija, adresu Vydūno al. 4, būtent iki šiol ir dabar yra tapusi automobilių stovėjimo aikštele. Žvelgiant į praeitį, ne paslaptis, jog ten buvo įsikūrusi ir transporto paslaugas teikianti įmonė ir neretai stovėdavo netgi sunkvežimiai.
Tačiau ateityje šio žaliojo ploto nenumatoma paversti išvien parkavimo teritorija ir, užbėgant už akių pramanytoms interpretacijoms, labai aiškiai sakome, jog asfaltu ar betonu šios erdvės miestas tikrai neužklos. Priešingai – šį Ąžuolyno lopinėlį siekiama išsaugoti ir grąžinti miestui, mat jau ne vienerius metus buvo girdėti spekuliacijų apie privačias iniciatyvas čia organizuoti įvairios paskirties statybas. Savivaldybės pozicija vienareikšmiška: šis plotas turi sugrįžti Ąžuolyno parkui ir tapti integralia jo dalimi. Čia irgi turi sužaliuoti ąžuolai.
Kiekvienas turėtume suprasti, jog naujai iškilęs Dariaus ir Girėno stadionas nėra skirtas vien automobiliais atvykstantiems žiūrovams bei lankytojams – iki šios miesto vietos puikiai kursuoja ir viešasis transportas, ji gana patogiai pasiekiama ir pėsčiomis.
Be to, kalbant konkrečiai apie automobilius, greta stadiono įrengta požeminė stovėjimo aikštelė, virš kurios įrengti nauji lauko teniso kortai. Greta stadiono jau pradėtos naujo lengvosios atletikos maniežo statybos su požemine stovėjimo aikštele. Taip pat verta nepamiršti, kad automobiliams statyti vietų esama prie Dainų slėnio ir kitose Tunelio gatvės atkarpose, taip pat Radvilėnų plente prie Zoologijos sodo. Tad atėjimas į stadioną per kaip tik šiemet baigiamą tvarkyti vaizdingą Ąžuolyną kiekvienam kauniečiui turėtų būti vienas malonumas.
Vis dėlto dar atsiranda pavienių piliečių, bandančių tuščiai politikuoti ir menkinti Kaune vykstančius pokyčius, siekiant atkreipti į save dėmesį, užuot tiesiog pasidžiaugus drauge su visa miesto bendruomene arba pateikus konstruktyvių pasiūlymų.
Čia galime prisiminti ir ne tokius senus nuogąstavimus dėl didžiausios mūsų šalyje „Žalgirio“ arenos. Paradoksalu, kad anuomet šiandieninė opozicija buvo valdančiųjų pusėje ir dėl parkavimo vietų pernelyg nesirūpino.
Šiandien matome, kad didelių keblumų dėl automobilių parkavimo čia taipogi nekyla. Natūralu, jog masiniai, didelio susidomėjimo sulaukiantys renginiai sudaro tam tikrų iššūkių, tačiau šiandieninis Kaunas yra nepalyginamai pasikeitęs bei nutolęs nuo to ankstesnio mūsų miesto stereotipo, tad ir tam tikri pasitaikantys nepatogumai čia sprendžiami civilizuotai bei operatyviai. Svarbiausia – ne kalbomis ir išvedžiojimais, o realiais darbais. Neabejojame, kad taip pat sėkmingai miestas susidoros su užduotimis dėl transporto klausimų atidarius Dariaus ir Girėno stadioną,” – sakoma T. Jarusevičiaus atsiųstame komentare.
***
Kaip jau ne kartą skelbė kaunieciams.lt, sklypo atėmimo „visuomenės poreikiams” procesą laikinosiomis apsaugos priemonėmis sustabdė teismas. Ieškovė UAB „Trasanta“ kreipėsi į Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus su prevenciniu ieškiniu atsakovėms Kauno miesto savivaldybei ir Kauno miesto savivaldybės administracijai siekdama apginti ir apsaugoti savo subjektines teises nuo neteisėtų, jos nuomone, veiksmų. Mat norima žemės sklypą, kurio registro Nr. 19/2237, esantį adresu Vydūno al. 4, ir jame esančius, bendrovei priklausančius paimti visuomenės poreikiams.
Tiesa, pati savivaldybė yra teigusi, kad aikštelės čia gal ir nebus, o jai svarbu paimti sklypą, (pakeičiant žemės paskirtį iš komercinės ir atlyginant verslui pigiau nei sklypas dabar kainuoja) tačiau jokio kito „visuomenės poreikio“ nėra suformulavusi.
Susijusi žinia: Kauno valdžia vis dar taikosi Ąžuolyno parke įrengti automobilių stovėjimo aikštelę? (video)