Jeigu į tave šaudo iš savo buto, o tu turi kuo atsišaudyti? Galima tai daryti ar reikia klausti gamintojo, kurjerio, dar kažko? Į Ukrainos miestus šaudo iš Rusijos, Putinas sako, kad atgal šauti negalima, nes jis sukels branduolinį karą. Reikia tapti visai vaitkumi, kad paklustumei.
Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas (Jens Stoltenberg) pareiškė, kad draudimas naudoti vakarietišką įrangą atakoms prieš apsunkina Ukrainos gynybą, todėl laikas pagalvoti apie jo atšaukimą. UNIAN skelbia partnerių pareiškimus šiuo klausimu.
Didėja spaudimas JAV prezidentui Joe Bidenui leisti Ukrainai naudoti Vakarų tiekiamus ginklus smūgiams Rusijos teritorijoje. Šią savaitę kelios JAV sąjungininkės pareiškė, kad yra atviros tokiai galimybei, nes kelis mėnesius nerimavo dėl eskalacijos.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas perspėjo dėl „rimtų pasekmių“, ypač vadinamoms „mažoms šalims“ Europoje. Apie tai praneša BBC.
Kas už?
JUNGTINĖ KARALYSTĖ. Pirmiausia nuskambėjo užsienio reikalų ministro Davido Camerono pareiškimas, kad Ukrainos kariuomenė savo ginklais gali smogti taikiniams Rusijoje. Maskva iš karto pareiškė, kad smogs „JK kariniams objektams ir įrangai“ Ukrainoje ir už jos ribų.
Danija. Ministrė Pirmininkė Mette Frederiksen pareiškė, kad Ukrainos kariuomenė gali panaudoti savo ginklus prieš Rusijos taikinius už Ukrainos ribų, jei tai atitinka tarptautinę teisę.
Čekijos Respublika. Ministras Pirmininkas Petras Fiala NATO generalinio sekretoriaus žodžius pavadino visiškai logiškais. „Ukraina neabejotinai turi pilną teisę naudoti visas gynybos priemones“, – pridūrė jis.
Prancūzija. Prezidentas Emmanuelis Macronas vakar pritarė smūgiams Rusijos Federacijai, sakydamas, kad okupacinės pajėgos puola Ukrainą iš savo bazių Rusijos teritorijoje. Kiek uždelstas atradimas, žinoma.
„Kaip paaiškinti ukrainiečiams, kad jiems neleidžiama pulti taškų, iš kurių paleidžiamos raketos? Iš tikrųjų mes jiems sakome, kad tiekiame jiems ginklus, bet neleidžiame gintis. Manome, kad jiems turėtų būti leista neutralizuoti karinius objektus, iš kurių buvo paleistos raketos, ir iš tiesų karinius objektus, iš kurių buvo užpulta Ukraina. Tačiau neturėtume leisti jiems smogti į kitus taikinius Rusijoje”, – sakė jis.
Vokietija. Vokietijos kancleris Olafas Scholzas, kuris nepritaria tolimojo nuotolio raketų „Taurus“ perdavimui Ukrainai, pareiškė, kad Ukrainai leidžiama gintis, jei ji laikosi ginklų tiekėjų šalių sąlygų ir tarptautinės teisės.
Nyderlandai. Gynybos ministrė Kajsa Ollongren teigė, kad smūgiai taikiniams Rusijoje apskritai neturėtų būti Europos Sąjungos diskusijų objektas.
„Visiškai aišku, kad jie turėtų smogti ir Rusijos viduje, todėl, mano požiūriu, tai turėtų tapti ne diskusijų objektu, ir tikiuosi, kad kitos šalys, kurios laikosi kitokios pozicijos, ją pakeis“, – pridūrė ji.
Baltijos šalys. Latvijos prezidentas Edgaras Rinkevičius sakė, kad padėtis fronte rodo, kokių pasekmių turi Vakarų nesugebėjimas aprūpinti Ukrainą ginklais ir nustatyti jų naudojimo apribojimus. „Kalbame ne apie civilinius, o apie teisėtus karinius tikslus“, – aiškino jis.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis draudimą naudoti vakarietiškus ginklus taip pat pavadino klaidingu. „Ukrainiečiai turėtų turėti galimybę smogti Rusijos teritorijai, tiekimo linijoms ir kariuomenei, kuri ruošiasi pulti Ukrainą. Taisyklių laikosi tik viena pusė. Turime atsisakyti šių taisyklių, kurias patys sukūrėme”, – pridūrė jis.
Kas bus?
Rusija sako, kad mažos Europos šalys turi gerai pagalvoti, nes, anot V. Putino, yra tirštai apgyvendintos. Šiaip ar anaip visi žvilgsniai sutelkti į JAV ir rusus.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas perspėjo dėl „rimtų pasekmių“, ypač vadinamosioms „mažoms šalims“ Europoje.
JAV valstybės sekretorius Antonijus Blinkenas (Antony Blinken) pareiškė, kad Vašingtono pozicija šiuo klausimu bus „adaptuojama ir koreguojama“ atsižvelgiant į besikeičiančias mūšio lauko sąlygas. Šiuo metu jis yra Čekijos sostinėje Prahoje, kur vyksta NATO užsienio reikalų ministrų susitikimas.
Baltųjų rūmų atstovas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Kirby vėlai trečiadienį sakė, kad nors JAV parama Kijevui keitėsi, „šiuo metu mūsų politika taip pat nesikeičia“.
Ukrainai sunkiai sekasi atremti Rusijos puolimą šalies rytuose, o Charkovo miestas jau kelias savaites kenčia nuo nuolatinių mirtinų išpuolių, kuriuos Rusija dažnai rengia iš karinių pozicijų netoli Ukrainos sienos.
J. Blinkeno pareiškimas, padarytas kelionės po Europą metu, sekė po Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono (Emmanuel Macron) anksčiau šią savaitę išsakytų tiesmukesnių komentarų, kuris sakė, kad Ukrainai turėtų būti leista naudoti Vakarų tiekiamus ginklus prieš karinius objektus Rusijos teritorijoje – nors griežtai ne prieš civilius taikinius.
—
Šia proga primintina, kad Vilnius gali būti atakuotas iš Baltarusijos teritorijos. Tad kyla klausimas – atsišaudyti vakarietiškais ginklais NATO šaliai galima?
Pagal EDM, BBC, UNIAN ir KP