Jau metai iš metų girdime gąsdinimus apie klimato atšilimą ir dėl jo mums gręsiančius pavojus. Bet pastaraisiais metais tas grėsmes jau galime pamatyti ir savo akimis: karščių, sausrų bangos, nuošliaužos ir pražūtingos audros. Vis dažniau pastaruoju metu girdime, kad dabar yra kritinis laikas susiimti ir veikti tam, kad išsaugotumėme sveiką aplinką ateities kartoms. Kyla klausimas – ar mes galime ką padaryti?
Asociacija ,,Unique Projects“ sako, kad ne tik galime, tačiau to ir moko tiek lietuvius, tiek užsienio svečius. Ši organizacija 2022 metų lapkričio 18-24 dienomis įvykdė Europos Sąjungos, Erasmus+ programos jaunimo darbuotojų mobilumo projektą ,,Green skills“ (liet. Žalieji įgūdžiai), kuriame net 5 šalių atstovus iš Lietuvos, Rumunijos, Vengrijos, Italijos ir Kroatijos mokė žaliųjų įgūdžių, apie kuriuos trumpai sutiko papasakoti ir mums.
Kuo šis projektas išskirtinis?
Mes tikime posakiu: ,,Jei norite iš tikrųjų pakeisti pasaulį – mokykite savo vaikus“. Vaikai, jaunimas yra ateitis ir to, ko mes mokysime juos šiandieną, tokia ir bus ateitis. Šiame projekte siekėme, kad žmonės, dirbantys su jaunimu, pagilintų savo žinias, įgautų naujos patirties ir įgūdžių, kaip gyventi tvariau. Priimtų savo organizacijose tvaresnius ir draugiškesnius aplinkai sprendimus, mokytų to ne tik kolegas, vaikus, bet ir naudotų įgytus įgūdžius savo namuose. Pastaruoju metu informacijos daug, visi suprantame žalumo ir tvarumo naudą, tačiau įgūdžių daugumai tikrai dar trūksta. Todėl kartu su Erasmus+, kuris skatina mokymąsi visą gyvenimą, nusprendėme, kad galime veikti ir būti teigiamo pokyčio aplinkai dalimi.
Kaip reikia įgauti žalesnių įgūdžių?
Projekte ekologiškų įgūdžių, tvarios ir aplinką tausojančios praktikos mokė dvi patyrusios treinerės iš Lietuvos ir Kroatijos. Pirmiausia, nemažai skyrėme dėmesio žinių gilimui. Pavyzdžiui, visi rūšiuojame plastiką, bet ar esame susipažinę su skirtingu plastiko žymėjimu? Plastikas mūsų buityje yra labai skirtingas, nuo perdirbimo galimybių iki irimo greičio ir poveikio aplinkai. Rūšiavimas yra pirmas žingsnis, antrasis – atskirti skirtingus plastiko žymėjimus ir pagal tai rinktis mažiau kenksmingą. Dar geriau, bet kokį vienkartinį plastiką pakeisti ilgaamžiais: gertuvė, puodelis, pirkinių maišelis, įrankiai ir pan. Kadangi dalyviai atvyko iš įvairių tolimų šalių, nemažai buvo skirta dėmesio ir žaliajam keliavimui (angl. green travel).
Kas tas žaliasis keliavimas (angl. green travel)?
Kiekvienais metais augant pigių skrydžių kompanijomis, žmonių mobilumas vis didėja, tai tiesiogiai smarkiai prisideda prie aplinkos taršos. Kelionės – tai akiratį plečianti gyvenimo patirtis ir galimybė tobulėti, kurios retas galėtume atsisakyti. Todėl gilinome žinias ir ieškojome sprendimų, kaip keliauti ir mažiau kenkti aplinkai. Keletas tokių sprendimų: rekomenduojama rinktis traukinį ar autobusą, o ilgesnėms kelionėms ekologišką kurą naudojančias oro linijas, kurios įprastai skrydžių informacijoje žymimos žaliu lapeliu. Taip pat būtina vengti jungiamųjų trumpų skrydžių. Vietovei tyrinėti rinktis dviračius arba viešąjį transportą, o apsipirkinėjant naudotis tik vietinių mažų verslų paslaugomis. Žinoma, yra daug detalesnių sprendimų, bet tai keletas pagrindinių į ką galėtų atkreipti kiekvienas, norintis nekenkti aplinkai keliaujant.
Žinių pritaikymas
Teorinės žinios mums duoda informaciją, bet tam, kad nuspręstume, kaip ją taikyti savo gyvenime, būtina praktika. Patys dalyviai įvardija, kad vizitas į Kauno regiono atliekų tvarkymo centrą ir Vilniuje įmonę „Užstato sistemos administratorius“ buvo vienos įdomiausių projekto akimirkų, atvėrusių akis ir sudėjusios galutinius taškus.
Kauno regiono atliekų tvarkymo centre projekto dalyviai turėjo galimybę pamatyti gyvai visą atliekų kelionę po to, kai mes jas paliekame konteineryje. Dalyviai stebėjo ne tik įmonės veiklą, bet ir sužinojo su kokiomis problemomis susiduria įmonė, ką žmonės daro neteisingai ir kokie sprendimai gali pagerinti atliekų naikinimo procesą.
Taip pat visi dalyviai vyko į Vilniuje esančią „Užstato sistemos administratorius“ įmonę, kuri nuo 2016-ųjų veikiančios užstato sistemos kasmet surenka daugiau nei 600 mln. vienkartinių gėrimų pakuočių. Nemažai naudingos informacijos apie sistemos procesus, veikimą, iššūkius ir įgyvendinimą projekto dalyviai sužinojo tiesiai iš įmonės atstovų ir galėjo patys įsitikinti savo akimis.
Dalyviai projekto metu ne tik lankė įstaigas, tačiau dalinosi ir savo šalies gerąja praktika, iššūkiais ir problemomis bei diskutavo grupėse, kurios, dalyvių teigimu, leido pamatyti kur kas platesnį vaizdą, pasisemti įdomų minčių ir idėjų, kurias prisitaikys ne tik savo organizacijos veikloje, bet ir asmeniniame gyvenime. Visi dalyviai įvertino, kad šis projektas ne tik suteikė žinių, bet ir atvėrė akis, įkvėpė pokyčiams, norui veikti, o tai ir svarbiausia dirbant su jaunimu.
„Tai tik vienas plastikinis šiaudelis“,– pasakė keli milijardai žmonių. Mes kiekvienas prisidedame prie savo vaikų, anūkų ir viso pasaulio ateities. Dabar yra mūsų laikas veikti.
Daugiau: https://www.facebook.com/uniqueprojectseu