Net neabejojame, kad kiekvienas iš jūsų yra jautęs, kad turi geriausią idėją, kurios pasaulis dar nematė: unikalų verslo planą, negirdėtą startuolį, kuris galėtų pakeisti pasaulį. Bet kodėl kiekviena mūsų idėja taip ir lieka mūsų galvoje arba miršta net neišvydusi dienos šviesos? Kodėl tiek daug įdomių projektų ir idėjų galiausiai dingsta iš akiračio vos keturių metų laikotarpyje? Skubančiame produktyvumo pilname pasaulyje mes visi tarsi žinome, kur norėtumėme nukeliauti, tik neturime supratimo kaip tai įgyvendinti. Ypatingai su šia bėda susiduria įvairios socialinės, aplinkosauginės iniciatyvos, nevyriausybiniai projektai, kurie lengvai pasiduoda griežtai kritikai ar paramos trūkumui.
Jeigu jaučiate, kad jūsų mintyse glūdi originali idėja, metas imtis jos įgyvendinimo ir vienas geriausių metodų tai padaryti – svajojančio drakono metodas (angl. Dragon Dreaming). Daugiau apie šį unikalų metodą pasakoja asociacija ,,Unique Projects”, kuri š. m. sausio 19-24 dienomis Kaune įgyvendino tarptautinius Erasmus+ jaunimo darbuotojų mobilumo mokymus ,,Dragon Dreaming – Make Your Dreams Come True”, kurie subūrė jaunimo darbuotojus net iš 7 skirtingų šalių.
Dragon Dreaming metodas – kas tai?
Šį metodą sukūrė australas Johnas Croftas apie 1990 metus, remdamasis Papua Naujosios Gvinėjos aborigenų senovine išmintimi, kuris buvo sukurtas kaip Gaia Foundation vykdomų projektų įgyvendinimo metodika. Šio metodo išskirtinumas yra tas, kad Dragon Dreaming gerokai viršija tradicinį projektų valdymą. Šią metodiką sudaro dizaino filosofija, kuri apima kiekvieną gyvenimo aspektą, paremtą dalyvaujamąja demokratija, ekologiniu tvarumu ir socialiniu teisingumu. Tai yra holistinis ir labai struktūrizuotas metodas kūrybiniams, bendradarbiavimo ir tvariems projektams įgyvendinti, pagrįstas asmeninių ir grupinių įgalinimo, abipusės naudos, sutarimo ir įsipareigojimo, principais.
Kaip išmokti šio metodo?
Šių tarptautinių mokymų įgyvendinimui pasirūpinome kompetentinga organizacijos narių ir treinerių (mokymų vedėjų) komanda – vienas iš treinerių Emanuele Achino atvyko net iš Italijos. Jis dalinosi savo žiniomis apie Dragon Dreaming metodiką, jos taikymą socialiniame darbe su jaunimu ir ankstesne savo praktine patirtimi bei neformaliu ugdymu. Antroji treinerė prisidėjusi prie sėkmingo projekto įgyvendinimo – Liveta Kazlauskaitė, turinti ne tik dalyvavimo, bet ir fasilitavimo Erasmus+ projektuose patirties, žinių apie Dragon Dreaming metodiką.
Erasmus+ mokymai
Erasmus+ programos mokymai yra paremti viso gyvenimo mokymosi ir neformaliojo švietimo principais, todėl jie sukurti taip, kad bet kokio amžiaus dalyviams būtų įdomu ir naudinga. Jaunimo darbuotojų mobilumo projekto temą papildo ledų laužymo ir susipažinimo žaidimai, per kuriuos visi dalyviai susidraugauja, mezga tarptautines pažintis ir pažįsta naujas kultūras. Taip dalyviai ne tik mokosi, bet ir gerai praleidžia laiką, įgyja motyvacijos ir neįkainojamos patirties. Be teorinės dalies, kurioje projekto dalyviai buvo supažindinti su metodo istorija, principais ir žingsniais, jie taip pat mokėsi kolektyvinės lyderystės įgūdžių. Be abejonės visi dalyviai mokėsi svajoti ir kūrybiškai pažiūrėti į idėjos kūrimo procesą, vystyti ir planuoti idėją. Vėliau komandoje išvystę geriausią ir stipriausią savo idėją, ėmėsi jos įgyvendinimo, naudojant išmoktos metodikos principus. Visi dalyviai teigė, kad iš projekto išsivežė neįkainojamos patirties, kurią nekantrauja pritaikyti savo darbuose.
Tiems, kurie jaučia turintys svajonę, pasidalinsime keletu pagrindinių šios įdomios metodikos principų, nuo kurių galėtumėte pradėti patys savarankiškai judėti pirmyn.
Kokie pagrindiniai šio metodo principai?
Didžiausias Dragon Dreaming išskirtinumas – tas, kad šiame metode siekiama veikti laimėjimas-laimėjimas-laimėjimas (angl. win-win-win) principu, o ne visuomenėje dažnesniu laimėjimas-pralaimėjimas (angl. win-lose) principu, kuomet vienos pusės nauda gaunama kitai pusei pralaimint. Jei turite idėją, vadovaujantis Dragon Dreaming metodika, kad projektas sėkmingai vystytųsi, reikėtų pasitikrinti, ar užtikrinate 3 pagrindinius principus:
- Asmeninis augimas. Kiekvieno žmogaus tikslas yra išplėsti kiekvieno galimybes, palikti komforto zoną ar savyje nustatytas ribas ir didinti visos komandos potencialą.
- Bendruomenės stiprinimas. Bendruomenė yra svarbesnė už komandą ar grupę žmonių, nes ji formuoja mūsų tarpusavio bendravimo kokybę ir geras emocijas, todėl visuomet bendruomenės stiprinimas turėtų būti įtrauktas į bendrą planą.
- Atsidavimas žemei. Kadangi žmonija yra vartojimo taške, kai iš žemės daugiau imame nei pajėgiame duoti, reikia nepamiršti, kad mūsų projektas turėtų rūpintis ir mūsų grąža žemei. Šie trys principai užtikrina visapusišką aplinkos įtraukimą, kuri ir yra pagrindinis tolimesnio projekto vystymo variklis.
Ko reikia, kad jūsų svajonė taptų realybe?
Dragon Dreaming metodą sudaro 4 pagrindiniai etapai:
- Planavimas. Tai – vizijos parengimas planu, aptariamos strategijos, veiklos ir atsakomybės, užtikrinant tobulėjimo kelią.
- Svajonė. Tai – staigus svajonės, įkvėpimo, įžvalgos, idėjos gimimas paremtas ne racionaliu, nuosaikiu planavimu, o kūrybiškumu ir naujoviškumu.
- Veikimas. Planavimo metu užsibrėžtų tikslų įgyvendinimas. Šiame etape administravimas ir valdymas visada dėmesio centre: nuolat stebime eigą; atsižvelgiame, jeigu reikia koreguoti planą.
- Grįžtamasis ryšys. Tai – bendruomenė žmonių, kurie palaiko, siekiant įgyvendinti savo svajones, aptarti patirtis ir džiaugtis pasiektais rezultatais.
Tai yra keletas pagrindinių gairių, pagal kurias kiekvienas, turintis idėją galvoje, galėtų pradėti domėtis Dragon Dreaming metodika, kuri padeda sėkmingai įgyvendinti socialinius projektus.
Tokių ir panašių mokymų naudą gali pajusti kiekvienas norintis, tereikia sekti vykdomus projektus bei registruotis į būtent jums aktualią ir įdomią temą, kurioje svajojate patobulėti ar įgyti naujų žinių. Daugiau informacijos galite rasti mūsų asociacijos internetiniame puslapyje www.uniqueprojects.eu arba Facebook paskyroje: Unique Projects.