Artėjantį pavasarį primena ne tik ilgėjančios dienos, bet ir etnologų pastebimi gamtos atgimimo ženklai. Ilgesnės dienos ir didesnis natūralios šviesos kiekis leidžia išmintingiau planuoti energijos naudojimą namuose. Elektrą naudoti taupiau ir efektyviau padės pakoreguoti kasdieniai įpročiai.
Pavasario šauklės gervės – jau Lietuvoje
Pasak etnologo prof. Liberto Klimkos, pavasariui įsibėgėjant, gamta rodo vis daugiau gyvybės ženklų, o dienos tampa pastebimai ilgesnės. Moksliškai, astronominis pavasaris prasideda kovo 20 d., kai šviesioji paros dalis pranoksta naktį. Tačiau, pasak mokslų daktaro, Lietuvoje fenologinis pavasaris jau prasidėjo: gamtoje galime stebėti sugrįžusias gerves, žydinčius žalčialunkius ir kurmių žemės kauburius pievose.
„Tai, kad pavasaris jau atėjo, įrodo daugybė ženklų: pakelių karklynai įgyja vis ryškesnes spalvas, lazdynai jau anksti išleido žirginius, o po jais pražydo žalčialunkiai. Senovėje lietuviai itin atidžiai stebėjo gamtos pokyčius, o Grabnyčios, tradiciškai minimos vasario 2 d., buvo svarbi data – manyta, kad nuo šios dienos gamta bunda iš žiemos sąstingio“, – sako prof. L. Klimka
Ilgėjančios dienos reiškia daugiau natūralios šviesos, o tai atveria galimybes ne tik mėgautis gamtos grožiu, bet ir taupyti elektros energiją. Senovės lietuviai ypač vertino pavasarį kaip naujo ciklo pradžią, o tai aktualu ir šiandien – tai metas, kai galime peržiūrėti savo kasdienius įpročius ir juos keisti tvaresne linkme.
Taupome, kai vartojame sąmoningiau
„Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas teigia, kad elektros taupymo įgūdžiai svarbūs visais metų laikais, tačiau pavasarėjant kai, motyvacija sulaukti mažesnių sąskaitų už elektrą tampa daug didesnė. Tam, pasak bendrovės atstovo, verta pasitelkti universalius elektros taupymo patarimus, kuriuos galime taikyti kasdien.
„Pavasarį galime džiaugtis vis didesniu natūralios šviesos kiekiu, kurį pasitelkus galime pakeisti dirbtinį apšvietimą namuose – tereikia plačiau atitraukti užuolaidas ir rašomuosius stalus pastatyti arčiau langų. Tamsesniais vakarais taip pat galime taupyti elektros energiją, pasirinkdami LED lemputes, kurios sunaudoja iki 80 proc. mažiau elektros energijos“, – sako M. Kavaliauskas.
Pasak eksperto, taip pat svarbu ir sąmoningai planuoti elektros naudojimą.
„Indaplovę ar skalbimo mašiną verta jungti tik pilnai užpildytą, o jei turite galimybę, rinkitės mažesnio tarifo valandas. Be to, išjungiant įrenginius iš tinklo galima sumažinti budėjimo režimu naudojamą energiją“, – pataria M. Kavaliauskas.
Bendrovės atstovas taip pat atkreipia dėmesį, kad sutaupyti galima ir ruošiant maistą – kepant orkaitėje naudinga ruošti kelis patiekalus vienu metu, o verdant ant viryklės – naudoti dangčius, kad šiluma neišgaruotų. Pasak M. Kavaliausko, maisto gaminimo efektyvumas gali turėti didelę įtaką energijos sąnaudoms, todėl rinkdamiesi ekonomiškus gaminimo būdus galite sutaupyti nemažai elektros.
„Papildomas būdas sumažinti elektros suvartojimą – tinkamai išnaudoti natūralią šilumą. Atidžiau planuokite kambarių šildymą ir vėdinimą: šiltą dieną atidarykite langus ir įleiskite natūralios šilumos, užuot naudoję šildymo prietaisus. O jei tam tikromis dienomis šiluma lauke nelepina, tačiau dangus yra giedras, čia vėl pagelbės užuolaidų atitraukimas – saulės spinduliai kaip mat sušildys kambarius“, – sako M. Kavaliauskas.
Bendrovės atstovas taip pat rekomenduoja įsigyti išmaniuosius termostatus, kurie automatiškai reguliuoja temperatūrą ir leidžia sumažinti energijos sąnaudas.
Taupyti padės ir programėlė
Pasak bendrovės atstovo, šiuo metu yra įvairių sprendimų, leidžiančių stebėti elektros suvartojimą ir taip sutaupyti. Išmanios programėlės ir technologijos suteikia galimybę ne tik matyti, kiek elektros naudojame realiuoju laiku, bet ir analizuoti savo įpročius, o tai padeda priimti sprendimus, mažinančius sąskaitas ir leidžiančius efektyviau valdyti energijos vartojimą. M. Kavaliauskas primena, kad „Elektrum Lietuva“ programėlėje yra įdiegta funkcija, leidžianti stebėti tiek elektros kainą, tiek vartojimo įpročius.
„Programėlėje galima matyti išsamias elektros vartojimo ataskaitas, atskleidžiančias, kurie įrenginiai jos sunaudoja daugiausiai. Tai padeda efektyviau paskirstyti elektros naudojimą per parą“, – sako M. Kavaliauskas.
Be to, programėlė suteikia galimybę užsiprenumeruoti pranešimus apie elektros kainų pokyčius rinkoje, o tai yra ypač naudinga tiems, kurie naudoja biržos kainomis pagrįstus planus.
„Naudojant šią funkciją, galima sumažinti elektros suvartojimą brangiausiomis valandomis arba sužinoti, kada elektra kainuoja pigiau, ir būtent tuomet įkrauti elektromobilį ir įjungti didesnės galio įrenginius“, – sako ekspertas.
M. Kavaliauskas pabrėžia, kad biržos kainas šioje programėlėje gali stebėti visi vartotojai, net ir nesinaudojantys „Elektrum Lietuva“ paslaugomis.
Apie bendrovę:
„Elektrum Lietuva“ yra didžiausios Baltijos šalyse elektros gamintojos „Latvenergo“ įmonės grupė, teikianti energetikos sprendimus buitiniams ir verslo klientams Lietuvoje. 73 proc. grupės pagamintos elektros energijos yra iš atsinaujinančių šaltinių. Bendrovė „Elektrum Lietuva“ šiuo metu tiekia elektrą daugiau nei 12 tūkst. įmonių, savo elektros tiekėju įmonę pasirinko daugiau kaip 223 tūkst. namų ūkių. Bendrovė yra įrengusi šešis saulės parkus (30 MW), o šiuo metu vystomų naujų saulės ir vėjo parkų bendra galia viršija 500 MW. „Elektrum Lietuva“ plėtoja ir viešą elektromobilių įkrovimo tinklą „Elektrum Drive“ – šiuo metu Lietuvoje veikia 227 įkrovimo prieigos, o visose Baltijos šalyse jų skaičiuojama per 970.