Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) pritarė Pilietybės įstatymo pataisoms dėl pilietybės netekimo asmenims, žeminantiems Lietuvos Respublikos vardą. Pilietybių suteikimą išimties tvarka ir jų sugrąžinimą klausimas aktualus nuo to momento, kai jomis švaistėsi Valdas Adamkus ir apkaltos būdu išmestas Rolandas Paksas.
TTK lapkričio 30 d. posėdyje svarstė projektą, susijusį su Lietuvos Respublikos pilietybės netekimu asmenims, turintiems kitos valstybės pilietybę ir žeminantiems Lietuvos Respublikos vardą. Apie tai praneša Seimo kanceliarija.
Komitetas, įvertinęs Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas, atsižvelgęs į pilietybės klausimus sprendžiančių institucijų nuomonę, patobulino projektu siūlomą formuluotę.
Parlamento komitete siūloma,įtvirtinti, kad pilietybės netenkama, „jeigu asmuo, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgijo išimties tvarka, būdamas ir kitos valstybės pilietis, savo veiksmais kelia grėsmę Lietuvos Respublikos interesams, viešai reiškia palaikymą valstybei, keliančiai grėsmę Lietuvos Respublikos ir (ar) kitų Europos Sąjungos valstybių narių ir (ar) jų sąjungininkių saugumo interesams, taip žemindamas Lietuvos Respublikos vardą“.
Komitetas, kaip nurodoma pranešime, taip pat pasiūlė papildyti projektą šešiais naujais straipsniais, numatančiais pilietybės netekimo siūlomu nauju pagrindu įgyvendinimo mechanizmą, t. y. siūloma nustatyti, koks valstybės pareigūnas ar institucija turėtų kompetenciją įvertinti tuos veiksmus (veiklą) ir priimti sprendimą dėl Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo nurodytu pagrindu, kaip šis sprendimas galėtų būti skelbiamas ar skundžiamas. Komiteto nuomone, esminiai tokio teisinio mechanizmo elementai turėtų būti nustatyti būtent Pilietybės įstatyme, ne poįstatyminiu lygmeniu.
Komiteto siūlomam Pilietybės įstatymo pakeitimo projektui pritarta bendru sutarimu. Projektą Seimo posėdyje numatoma svarstyti gruodžio mėnesį.
***
Politinis klausimas buvo iškeltas, kai sportinę karjerą baigusi, įvairiose varžybose medalius Lietuvai pelniusi dailiojo čiuožimo pora – Povilas Vanagas ir Margarita Drobiazko – prieš kelis mėnesius dalyvavo Sočyje įvykusiame pramoginiame renginyje. Jį organizavo Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino aplinka.
Iš Moldovos kilusi M. Drobiazko pilietybę yra gavusi išimties tvarka dar prieš tai, kai atstovavo Lietuvą aukščiausią rango varžybose. Čiuožėja ne kartą rengė įvairius pramoginius pokylius ir Lietuvoje, tačiau Lietuvoje beveik negyveno.
Klausimas paaštėjo Rusijos agresijos prieš Ukrainą kontekste. M. Drobiazko, kuriai pilietybę buvo kitados suteikta tam, jog P. Vanagas turėtų su kuo čiuožti sportinių šokių rungtyje tarptautiniuose turnyruose, šalies vadovų nuomone, turėtų jos netekti. Apie tai viešai užsiminė ir Seimo pirmininkė Viktorija Čminlytė-Nielsen. Dabar procesas įgauna teisinį pagreitį.
Pora pateko tarnybų akiratin Rusijai atnaujinus agresiją ir, ignoruojant sankcijas bei daugelių šalių atsiribojimą, sudalyvavus minėtame pramoginiame renginyje. Dėl to, kokių tai turės politinių bei teisinių padarinių, vieningos nuomonės nėra.
Prezidentas Gitanas Nausėda dar vasaros pabaigoje išbraukė iš valstybės apdovanotųjų sąrašo ledo šokėjus M.Drobiazko ir Po. Vanagą dėl jų pasirodymo Rusijoje, tęsiančioje invaziją Ukrainoje.