Seimas svarstys Pilietybės įstatymo pataisų projektą, kuriuo siūloma praplėsti sąrašą aplinkybių, kada būtų netenkama Lietuvos pilietybės.
Įstatyme siūloma reglamentuoti, kad Lietuvos Respublikos pilietybės būtų netenkama, jeigu Lietuvos Respublikos pilietybę įgijus išimties tvarka, asmeniui esant ir kitos valstybės piliečiu, atliekami veiksmai, keliantys grėsmę Lietuvos valstybės saugumui ir interesams, palaikoma valstybė, kelianti grėsmę Lietuvos ir kitų regiono valstybių ir valstybių sąjungininkių saugumui, pažeminus Lietuvos valstybės vardą.
„Suteikus pilietybę išimties tvarka asmuo gali naudotis ne tik jo suteikiamomis privilegijomis, bet ir turi vykdyti pareigas. Lietuvos valstybės saugumas ir jo užtikrinimas yra viena svarbiausių Lietuvos Respublikos piliečių pareigų“, – sakė viena pataisų iniciatorių Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.
Pasak Seimo narės, pilietybės netekimo pagrindai numatyti ir kitų pasaulio valstybių įstatymuose: „Beveik visus netekimo pagrindą siejantis veiksnys – nacionalinio saugumo klausimas.
Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje numatytas pilietybės netekimas, kai tai naudinga viešai gerovei, taikomas tiems, kurie kelia grėsmę Jungtinei Karalystei, arba kurių elgesys sukelia labai didelę žalą, pavyzdžiui asmens veikla, susijusi su grėsme nacionaliniam saugumui, įskatinat šnipinėjimą ir terorizmo grėsmę, kaip pavyzdžiui terorizmo ir karo nusikaltimų šlovinimas.
Australijoje įstatymas numato pilietybės netekimą, susijusį su grėsme nacionaliniam saugumui, jeigu asmuo yra ir kitos valstybės pilietis. Pilietybė gali būti atimta dėl išdavystės, nelojalumo valstybei ir kitų su nacionaliniu saugumu susijusių priežasčių 14 Europos Sąjungos valstybių.“
Parlamentarė pažymėjo, kad asmenys, gavę Lietuvos Respublikos pilietybę išimties tvarka, kurių šiuo metu yra 811, taip pat yra ir kitos valstybės piliečiai, todėl net kažkuriam jų netekus Lietuvos Respublikos pilietybės, jie netaptų asmenimis be pilietybės, jiems liktų kitos valstybės jų gimimu įgimta pilietybė.
Projektui po pateikimo pritarė 63, prieš balsavo 24, susilaikė 26 Seimo nariai. Pagrindiniu svarstyti šį klausimą paskirta Žmogaus teisių komitetas. Projektą Seimo posėdyje numatoma svarstyti gruodžio 6 d.