Gruodžio 11 d., sekmadienį, 13 val. Kauno kultūros centre rengiama dokumentinio filmo apie moterų sveikatinamąjį fizinį aktyvumą (SFA) premjera. Beveik valandos trukmės nuotaikingas vaizdo pasakojimas „Geros nuotaikos SFA“ žiūrovus nukels į Kauną, Ukmergę, Zarasus ir pirmąjį šalies istorijoje minibatutininkių sąskrydį.
„Mano komanda yra grakščios ir tikros amazonės!“ – sąskrydyje pristatydama savo minibatutų komandos nares, sako trenerė Daiva Macijauskienė, Veiverių miestelyje (Prienų r.) dirbanti trenerė.
Filme įamžintoje Daivos komandoje – geriausiai fiziškai pasirengusios ir scenos nebijančios veiveriškės, parengusios originalų choreografinį numerį. O šiokiadieniais į Daivos vedamus užsiėmimus susirenka net kelios dešimtys vietos moterų. Nesvarbu, koks kurios tikslas – ar dydžiu mažesni drabužiai, ar tvirtesnis kūnas, – kelis kartus per savaitę lankydamos minibatutų treniruotes ir kasdien nueidamos po 10 000 žingsnių visos be išimties galiausiai gauna didžiausią apdovanojimą – gerą nuotaiką.
Tokių minibatutų entuziasčių kaip Veiverių amazonės Lietuvoje yra ir daugiau. Treniruotės ant inovatyvaus, dar mažai žinomo įrankio 2021–2022 metais vyksta 10-yje šalies savivaldybių: įskaitant 4 didmiesčius ir mažesnius miestus, tokius kaip Kazlų Rūda, Ukmergė ar Visaginas.
„Problemos, kurios atveda moteris į minibatutų treniruotes, yra gana delikačios: pavyzdžiui, šlapimo nelaikymas po gimdymo“, – sako projekto „Geros nuotaikos SFA“ vadovė Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė.
Be to, pasak jos, fizinė veikla padeda išventiliuoti stresą, kurio šiuolaikinės moters gyvenime tikrai daug. Juolab kad galimybė išeiti į treniruotę bent jau du sykius per savaitę dažnai yra vienintelės valandos, kurias šeimos ir profesiniais rūpesčiais užimtos moterys gali skirti sau.
„Man kaip trenerei svarbu, kad moterys išeitų su puikia nuotaika, – filme pasakoja trenerė iš Visagino Elena Malyavko. – Visas moteris iki 90 metų vadinu mergaitėmis. Tai štai, mergaitės sako: mes čia ilsėtis ateiname, po darbo perrikiuoti smegenų. Kai kurios, nežiūrint visos meilės savo šeimai, ateina pailsėti nuo buities rūpesčių, vaikų, triukšmo. Ir iš treniruotės jos ne išeina, o išskrenda – žmonėms iš tikrųjų labai pagerėja nuotaika.“
Stebėdama savo dalyves, kurių kiekviena minibatutų treniruotes įsipareigoja lankyti 3 mėnesius, Elena sako matanti, kaip pastebimai gerėja jų koordinacija, daugelio kvėpavimas tampa lygesnis. „O apie save galiu pasakyti, kad labai gerai tvirtėja apatinis presas, prie kurio „prisibelsti“ praktiškai neįmanoma. Esu fitneso trenerė su 20 metų stažu, ir tokio efekto, kaip treniruojantis ant minibatutų, man pačiai dar nebuvo“, – atvirauja visaginietė.
Filme pristatomas projektas „Geros nuotaikos SFA“ yra bandomojo moterų sveikatinamojo fizinio aktyvumo skatinimo projekto, kuris vyko 2019–2020 m. ir vadinosi „Geros nuotaikos programa“, tęsinys. Kaip prisimena S. Vainikauskaitė-Tomaševičienė, tąkart Sporto rėmimo fondas skelbė vieną pirmųjų kvietimų paraiškoms teikti. „Kadangi mūsų organizacija yra nukreipta ne tik į moterų ekonominės, bet ir socialinės gerovės didinimą, mes į fizinį aktyvumą pasižiūrėjome būtent per šią prizmę: ne tiesiogiai kaip į olimpinio principo toliau, aukščiau, greičiau įgyvendinimą, bet į fizinį aktyvumą kaip į labai svarbią asmenybės ugdymo dedamąją dalį“, – sako projekto vadovė.
Šiuo metu prie pabaigos artėjantis projektas jau suteikė galimybę gerą nuotaiką patirti beveik 1000 moterų iš Vilniaus ir Kauno miestų bei rajonų, Klaipėdos, Panevėžio, Kazlų Rūdos, Prienų r., Ukmergės, Visagino ir Zarasų. Visos treniruotės projekto dalyvėms yra nemokamos.