Rusija vykdo agresiją prieš Ukrainą. Karas pradėtas 2022 metų vasario mėn. 24d. 5 val. ryto ir tęsiasi jau trisdešimt šešta para.
Kovo 31 d. 20.30 Pirmoji Ukrainos ponia Elena Zelenskaja žiniasklaidai papaskojo apie tai, kaip jaučiasi dėl informacijos, kad jos šeima gali būti Rusijos „taikinys“. Pasak prezidento žmonos, visas šis persekiojimas jai primena menkavertį kovinį filmą. Apie tai ji kalbėjo interviu Vokietijos laikraščiui „Die Zeit“.
Zelenskaja buvo paklausta, kaip ji jaučiasi dėl informacijos, kad Rusijos Federacija galbūt planuoja nužudyti savo politinius oponentus Ukrainoje, įskaitant ją ir jos vyrą. “Tada prisimenu, ką padarė okupantai, kiek žuvo bejėgių vaikų, sunaikintos ištisos šeimos, sušaudyti neginkluoti ukrainiečiai. Norima daryti spaudimą mano vyrui, grasinama jo šeimai“, – sakė Zelenskaja.
Ukrainos prezidento žmona taip pat pastebėjo, kad kartais viskas, kas vyksta dabar, jai atrodo kaip košmaras. Ji svajoja pabusti, bet, deja, situacija yra tikra ir yra baisi tiesa. Zelenskaja sako nerimaujaneti dėl ukrainiečių, kurie dėl plataus masto Rusijos invazijos liko be maisto ar vandens. Tačiau tikėjimas Ukrainos kariuomene ir pergale jai suteikia drąsos.
Pirmoji ponia papasakojo ir apie tai, kaip ji kalbasi su savo vaikais apie karą. “Baisu kalbėti su vaikais ne apie keliones, “Tiktok” ar namų darbus, o apie bombas, raketas ir laisvę. Baisu, kad vaikai šiandien priversti pabusti nuo sirenų kauksmo ir slėptis bunkeriuose. Vis dėlto vaikams reikia paaiškinti kas vyksta“, – pridūrė prezidento žmona.
Zelenskio vyriausioji dukra pati randa visą informaciją apie karą, o jauniausias sūnus piešia karą. Pirmoji ponia trokšta, kad jos vaikai vėl grįžtų į normalų gyvenimą, bet taip pat stebisi, kaip jie atsilaikė pirmosiomis invazijos dienomis. “Jie elgėsi organizuotai ir drausmingai. Nekėlė nereikalingų klausimų ir viską darė greitai. Nesutriko, kad kelias dienas iš eilės tekdavo miegoti apsirengus. Vieną naktį taip pavargau, kad kietai užmigau ir negirdėjau oro antskrydžio perspėjimo. Sūnus mane pabudau gana ramiai ir pasakiau: „Mama, mums vėl reikia į rūsį. Kelkis. Pamiegosite vėliau“, – sakė Zelenskaja. (unian.ua)
***
Ukrainos ginkluotosios pajėgos nuo Rusijos užpuolikų išvadavo Kijevo srityje esantį Vyšgorodo miestą. Ukrainiečiai tęsia kontrpuolimą ir per dieną ar dvi žada paskelbti dar gerų naujienų. Tai ketvirtadienį vykusiame instruktaže pareiškė Sausumos pajėgų vadovybės štabo viršininko pavaduotojas Aleksandras Gruzevičius.
Tačiau brigados generolas ragino per daug neatsipalaiduoti, nes priešas turi jėgų smogti atgal. Visų pirma reikia saugotis raketų smūgių, kuriais priešas ir toliau ardo miestų infrastruktūrą. (unian.ua)
***
Rusijos pajėgos pradėjo trauktis iš neveikiančios Černobylio atominės elektrinės teritorijos, trečiadienį pranešė vienas JAV gynybos pareigūnas, praėjus dienai po to, kai Maskva pareiškė, kad sumažins savo karinius veiksmus aplink du svarbius Ukrainos miestus.
Rusijos pajėgos vasario 24-ąją – pačią pirmąją savo invazijos į Ukrainą dieną – užėmė nebeveikiančios Černobylio branduolinės jėgainės kompleksą. Jame tebėra saugomos radioaktyvios atliekos.
„Černobylis yra sritis, kurioje jie pradeda pergrupuoti kai kurias savo pajėgas; jos palieka Černobylio kompleksą ir persikelia į Baltarusiją“, – sakė JAV pareigūnas.
„Manome, kad jie išvyksta, bet negaliu pasakyti, kad jie visi išvyko“, – pridūrė jis.
Kovo 4 dieną Rusijos pajėgos taip pat apšaudė ir užėmė didžiausią Europoje Zaporižios atominę jėgainę. Jos apšaudymo metu teritorijoje prasidėjo gaisras, kuris sukėlė nerimą Europoje dėl galimos branduolinės katastrofos.
Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Grossi (Rafaelis Grosis) trečiadienį apsilankė vienoje pietų Ukrainoje esančioje branduolinėje jėgainėje. Tai pirmasis jo vizitas šalyje nuo Rusijos invazijos pradžios.
R. Grossi ne kartą perspėjo dėl šio karo keliamų pavojų didelį branduolinį tinklą turinčioje šalyje.
Ukraina turi 15 branduolinių reaktorių keturiose veikiančiose jėgainėse, o taip pat dideles branduolinių atliekų sankaupas, kurių yra ir po branduolinės katastrofos 1986 metais uždarytoje Černobylio branduolinėje elektrinėje.
Ukraina ir Vakarų galybės reiškė abejones dėl Rusijos pažado sumažinti kovos veiksmų intensyvumą prie Kyjivo ir Černihivo, antradienį išsakyto per tiesiogines derybas Stambule. (BNS)
***
06.00 Pastarąją naktį Kijeve buvo santykinai ramu, nors socialiniuose tinkluose būta pranešimų apie sprogimus Ukrainos sostinėje.
Antrajame pagal dydį Ukrainos mieste Charkove, kaip pranešė srities gubernatorius Olegas Sinegubovas, ukrainiečiai toliau stūmė Rusijos pajėgas Dergačevo ir Rohansko kryptimis. Socialiniai tinklai anksčiau pranešė apie rusų suduotą smūgį dujotiekiui ir nutrauktą gamtinių dujų tiekimą.
Sumų srityje išvaduotose teritorijose ketina atnaujinti veiklą verslai, svarstoma parama ūkininkams, praneša srities administracijos vadovas Dmitrijus Živickis. Jis taip pat prodūrė, kad Trostjaneco mieste okupantai užminavo eilę objektų, tar jų kapines.
Pranešama (Ukrainos generalinio štabo informacija), kad artimiausiu metu laukiamas ugnies, nukreiptos į ukrainiečių dalinius, intensyvėjimas, okupantui siekiant užtikrinti savo pajėgų judėjimą, mėginant blokuoti Černigovą.
Iš Nikolajevo pranešama, kad srities kraujo perpylimo stotis laukia donorų. Mieste ketinama vėl padaryti mokamu visuomeninį transportą. Visuose miesto mikrorajonuose yra elektra, tačiau jos neturi apie 20 namų vienoje gatvėje, – praneša meras Aleksandras Senkevičius.
Tiesa, elektra taip pat vis dar netiekiama daliai gyvenviečių aplink miestą, nes pažeistas linijas trukdo remontuoti Rusijos pajėgų apšaudymai.
Dujų tiekimo bendrovė „Nikolajevgaz“ dirba įprastu režimu. (unian.ua informacija)