Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Naujienos
  • Visuomenė ir gyvenimas
  • Kultūra
  • Švietimas
  • Verslas
  • Krašto gynyba
  • Video
  • Sportas
Menu Close
  • Naujienos 
    • Naujienos
    • Visuomenė ir gyvenimas
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Verslas
    • Krašto gynyba
    • Video
    • Sportas
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Registration is disabled

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Pirmoji pagalba vasarą: specialistė atskleidžia, ką privalo žinoti kiekvienas

  • 2024-05-27
  • kaunieciams.lt
  • Kaunas, Kauno rajonas, Sveikata, Visuomenė ir gyvenimas

Nors skaičiuojama, kad kas penktas lietuvis atsiduria situacijoje, kai jam ar kitam žmogui reikalinga pirmoji pagalba,Lietuvos Raudonojo Kryžiausužsakymu prieš porą metų atlikta apklausa parodė, kad net 45 proc. šalies gyventojų mano, kad nesugebėtų suteikti pirmosios pagalbos.

 

Termometrų stulpeliams kylant į viršų ir saulei lepinant vis dažniau, Kauno kolegijos lektorė, greitosios medicinos pagalbos slaugos specialistė, instruktorė Virginija Gutienė primena, kokių prevencinių priemonių imtis, norint saugiai mėgautis vasaros teikiamais malonumais, kaip suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiems ir nepasimesti kritinėje situacijoje.

 

Saulės ir šilumos smūgiai: kaip atpažinti ir elgtis

 

Bene vienas dažniausių vasaros palydovų – saulės ir šilumos smūgiai. V. Gutienė pažymi, kad nors abi šios būklės kyla dėl perkaitimo, jos skiriasi tam tikrais aspektais: saulės smūgis – tai tiesioginis saulės spindulių poveikis galvai, ypač – karštu oru. Tuo tarpu šilumos smūgis – tai bendras organizmo perkaitimas dėl aukštos aplinkos temperatūros, aktyvios fizinės veiklos ar nepakankamo skysčių vartojimo.

 

„Patyrūs saulės ir šilumos smūgius jaučiamas silpnumas, nuovargis, gali kankinti pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas ir skausmas, padažnėja kvėpavimas ir širdies plakimas. Taip pat žmogus gali tapti dezorientuotas, jo oda – sausa ir karšta, atsirasti mieguistumas, pradėti trikti sąmonė, žmogus gali jos visiškai netekti, gali prasidėti traukuliai, atsirasti karščiavimas“, – saulės ir šilumos smūgių simptomus vardinagreitosios medicinos pagalbos slaugos specialistė.

 

Pajutus šiuos simptomus V. Gutienė ragina nedelsiant reaguoti – perkelti nukentėjusįjį į pavėsį, nurengti nereikalingus drabužius. Jei žmogus sąmoningas, duoti jam gerti vėsių skysčių, kiek įmanoma vėsinti kūną – tai galima daryti šlapiu rankšluosčiu, paklode apšluostant nukentėjusįjį, dedant šaltus kompresus ant galvos.

 

„Jei įmanoma, dėkite ledo gabaliukus arba šaldytus produktus ant stambiųjų kraujagyslių (kaklo, pažastų srityse, pakinkliuose). Jei perkaitusio žmogaus būklė negerėja, pasireiškia sąmonės sutrikimai, traukuliai – nedelsiant skambinkite 112. Žmogui praradus sąmonę, įvertinkite ar jis kvėpuoja. Jei taip, tuomet guldykite jį ant šono ir stebėkite būklę; jei žmogus nustojo kvėpuoti, nedelsiant pradėkite gaivinimą“, – kaip tinkamai suteikti pagalbądalinasi V. Gutienė.

 

Ji pažymi, kad šių sveikatos sutrikimų padėti išvengti gali prevencinės priemonės, tokios kaip pakankamas skysčių vartojimas, tiesioginių saulės spindulių, intensyvios fizinės veiklos vengimas. Kalbėdama apie aprangą, V. Gutienė pataria dėvėti kepurę, rinktis šviesius, lengvus drabužius.

 

„Atminkite, kad perkaitimui jautresni vyresnio amžiaus žmonės ir vaikai. Saulės ir šilumos smūgiai yra rimtos būklės, galinčios sukelti sunkias pasekmes, todėl svarbu laiku atpažinti simptomus ir imtis tinkamų veiksmų, kad apsaugotumėte save ir kitus“, – sako Kauno kolegijos lektorė.

 

Kaip išvengti vabzdžių įgėlimų

 

Dar vienas dažnas vasaros palydovas – vabzdžiai, kurių įkandimai ar įgėlimai gali nemenkai apkartinti laisvalaikį gamtoje. Siekiant to išvengti, V. Gutienė akcentuoja prevencinių priemonių svarbą. Pirmiausia ji pataria prieš išvykas pasirūpinti repelentais, dėvėti tinkamus drabužius: šviesius, ilgomis rankovėmis, rinktis kelnes – taip sumažinamas odos plotas, kurį gali užpulti vabzdžiai.

 

„Taip pat stenkitės vengti stovinčio vandens telkinių, pelkių ir miškų, ypač vakare ir auštant, kai vabzdžiai yra aktyviausi. Būkite atsargūs vartodami alkoholinius gėrimus lauke, venkite kvepalų, dezodorantų ir kitų stiprių kvapų, kurie gali privilioti vabzdžius. Jei žinote, kad aplinkoje yra širšių lizdų, būkite atsargūs ir venkite prieiti prie jų per arti; jei esate alergiškas vabzdžių įgėlimams, visada turėkite su savimi antialerginių vaistų“, – pataria greitosios medicinos pagalbos slaugos specialistė.

 

Užpuolus vamzdžiams, V. Gutienė pažymi, kad svarbiausia – išlikti ramiems ir lėtai atsitraukti nuo lizdo ar vietos, kurioje užpuolė širšės ar bitės, kadangi staigūs judesiai ir mosavimai rankomis gali dar labiau jas suerzinti ir paskatinti pulti.

 

„Jei įmanoma, pasislėpkite pastate, automobilyje ar kitoje uždaroje erdvėje. Jei pasislėpti negalite, užsidenkite galvą ir kaklą rankomis, mat širšės labiau linkusios pulti veidą ir kaklą. Jei jums įgėlė, stenkitės nesikasyti įkandimų ir netrinti tų vietų – tai gali paskatinti nuodų išsiskyrimą. Nuplaukite įkandimo vietą muilu ir vandeniu, šaldykite, kad sumažintumėte patinimą ir skausmą“, – sako V. Gutienė.

 

Ji pažymi, kad jei įgėlimai – ant rankų, reikėtų nusiimti visus papuošalus, kadangi įgėlimo vietos greitai tinsta. Visgi, jei po įgėlimo pasireiškia tokie simptomai kaip bendras silpnumas, šaltas prakaitas, dusulys, vokų, lūpų, veido patinimas, V. Gutienė ragina nedelsiant skambinti 112, kadangi gali prasidėti anafilaksinis šokas.

 

Nesuteikta pirmoji pagalba dažnu atveju sveikatai kelia didesnę grėsmę nei padaryta klaida

 

Nuogąstaujančius, kad suteikiant pirmąją pagalbą galima dar labiau pakenkti, V. Gutienė ramina – nors tokia baimė suprantama, dažniausia ji būna nepagrįsta. Greitosios medicinos pagalbos slaugos specialistė pažymi, kad delsimas suteikti pirmąją pagalbą dėl baimės padaryti klaidą kelia kur kas didesnę grėsmę nei pats pagalbos suteikimas. Svarbu atsiminti, jog laiku suteikta pirmoji pagalba gali išgelbėti gyvybę arba ženkliai pagerinti paciento būklę.

 

„Pavyzdžiui, įsivaizduokite, kad žmogų staiga ištiko klinikinė mirtis. Tai reiškia, kad tuo metu nustoja funkcionuoti gyvybiškai svarbūs organai – širdis, plaučiai. Šiuo momentu teikiant pirmąją pagalbą labai svarbios pirmos 10 minučių, kitaip dar vadinamos „atominėmis minutėmis“. Jeipradinis gaivinimas pradedamas atlikti praėjus ne daugiau nei 4 minutėms, širdies veiklos ir kvėpavimo atstatymo tikimybė ženkliai išauga. Praėjus daugiau nei 4 minutėms, ši tikimybė labai sumažėja, prasideda smegenų pažeidimo procesai. Taigi, jei šalia esantys žmonės neatliks pradinio gaivinimo, o, pavyzdžiui, lauks greitosios medicinos pagalbos darbuotojų, medikams išgelbėti šio žmogaus gyvybę šansų bus labai mažai“, – apie laiku suteiktos pirmosios pagalbos reikšmę kalba V. Gutienė.

 

Ji primena, kad įvykus nelaimingam atsitikimui taip pat svarbu kuo skubiau paskambinti telefonu 112 – taip dispečeris galės pateikti instrukcijas, kaip tinkamai suteikti pagalbą ir palaikys ryšį iki kol atvyks GMP brigada. V. Gutienė priduria, kad labai svarbu, jog kiekvienas mokėtų suteikti pirmąją pagalbą: „Tam yra organizuojami kursai, kuriuose įgyjamos visos reikalingos žinios ir įgūdžiai, kaip teikti pagalbą nelaimingų atsitikimų metu.“

 

Nepasimesti ekstremalioje situacijoje padės keli žingsniai

 

Net turint pakankami žinių, iš vėžių gali išmušti kritinės situacijos metu patiriamas stresas. Tokiu atveju Kauno kolegijos lektorė pataria pirmiausia pasistengti nusiraminti, keletą kartų giliai įkvėpti ir sukoncentruoti dėmesį į tai, ką tuo metu reikia daryti.

 

„Prieš suteikiant pirmąją pagalbą labai svarbu įvertinti situaciją. Pavyzdžiui, jei yra bent menkiausia grėsmė jūsų pačių gyvybei ar sveikatai, jokiu būdu nesiartinkite prie nukentėjusiojo. Tokiu atveju turėtumėte skambinti 112 ir dispečeris pateiks instrukcijas, kaip turėtumėte elgtis. Jei prie nukentėjusiojo artintis saugu, pasistenkite nustatyti problemą – ar žmogus sąmoningas; ar jis kvėpuoja; ar kraujuoja. Kai tai žinosite, galėsite imtis atitinkamų veiksmų ir tiksliai apibūdinti situaciją dispečeriui“, – dalinasi V. Gutienė ir pataria, susisiekus su dispečeriu, įjungti garsiakalbį, kad girdėtumėte nurodymus ir galėtumėte atlikti reikiamus veiksmus.

 

„Kol lauksite pagalbos, būkite su nukentėjusiuoju, jei jis sąmoningas – pasistenkite jį nuraminti, paaiškinkite, kad pagalba jau pakeliui“, – sako specialistė.

 

Ji taip pat primena, kad svarbu mokėti naudotis automatiniu išoriniu defibriliatoriumi (AID), kadangi jis gali padėti išgelbėti gyvybę žmonėms, kuriuos staiga ištiko klinikinė mirtis. Defibriliatorius galima rasti daugelyje viešų vietų, o jais naudotis gali net ir neapmokyti asmenys – įjungus šį aparatą pateikiamos garso instrukcijos.

 

V. Gutienė pastebi, kad nepasimesti kritinėje situacijoje gali padėti ir domėjimasis dažniausiai pasitaikančiomis situacijomis, kuriose reikalinga suteikti pirmąją pagalbą.

 

„Atminkite, kad kiekviena sekundė gali būti gyvybiškai svarbi, todėl neleiskite baimei jūsų sustabdyti – jūsų suteikta pagalba gali išgelbėti gyvybę“, – nelikti abejingiems ragina Greitosios medicinos pagalbos tarnybosdarbuotoja.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Dėl šalčio Lietuvoje galimi pavieniai traukinių vėlavimai

Ruginienė nesitikėjo tokios žiemos: šildymo sąskaitos gventojams išaugs

Zelenskis pranešė apie naujus rusų smūgius Ukrainos geležinkeliams

Teisėsauga: ikiteisminių tyrimų dėl Epsteino byloje minimos informacijos apie Lietuvą nepradėta

Dronų karai Ukrainoje

Kodėl automobilis neužsiveda šaltu oru ir ką daryti?

Siūloma keisti žemės paėmimo visuomenės poreikiams tvarką

Kaune ugniagesiai gelbėtojai ištraukė iš vandens nuo tilto nušokusį vaikiną

Iranas bijo JAV smūgio

Sigitas Tamkevičius: „Palaiminti beturčiai dvasia“ (Mt 5, 2), IV eilinis metų sekmadienis

Gyventojai dažniausiai įvardija nepasitikintys Žemaitaičiu

Kaune vyras užpuolė automobilyje sėdėjusius žmones, vyrą sumušė

Lietuviai žaidimų kūrėjai kviečia kurti istoriją

Valstybės kontrolė atskleidė rimtas Lietuvos kalėjimų tarnybos finansų ir turto apskaitos problemas – politikai privalo reaguoti

Teisininkas: išnaudojimas darbe – XXI amžiaus vergovė

Francisco benefisas nepadėjo – „Žalgiris” krito Vitorijoje

„Nostra-RKL“ prezidentas – apie 4 kartus išaugusį biudžetą (video)

Sukčiai vargšų rūbais

Žiniasklaida: Kaune už tūkstančius eurų statomi negaliojantys kelio ženklai

Danijos karališkoji pora tęsia vizitą Lietuvoje

Tapinui pralaimėjęs Orlauskas skundžiasi Aukščiausiajam Teismui

Žiniasklaida: „botai“ socialiniame tinkle kursto visuomenę dėl Kapčiamiesčio poligono

Pagrindiniuose šalies keliuose eismo sąlygos stabilizuojasi

Kodėl bijom rytų? (Video)`

Tinklaraštininkas: Žemaitaitis su Celofanu išsigando vaikų

„Žalgirio” tinklalaidėje – Grunkio debiutas bei Janavičiaus prisiminimai (video)

Į Kauną atkeliauja legendinio Ukrainos fotografo Oleksandro Gliadelovo paroda „Ir aš regėjau“

Kontrabandininko našlė reikalauja jai priteisti 120 tūkst. eurų

BBC: Rusija naudojasi Interpolo ieškomų asmenų sąrašu užsienyje esantiems kritikams persekiot

Latvijos žvalgyba įspėja dėl didėjančios Rusijos grėsmės

Tapinas toliau kovoja su Užkalniu

Prezidentūra ragina populiarinti vokiečių kalbą

Sostinėje pradedami nemokami lietuvių kalbos kursai užsieniečiams

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė Nielsen

Čmilytė-Nielsen: Cichanouskajos išsikėlimas į Lenkiją yra praradimas Lietuvai

Varšuva nebegalvoja apie euro įvedimą

Nausėda: Lietuva karinei Ukrainos paramai jau skyrė 1 mlrd. eurų

LDK vadavietė Vilniuje?

„Atsiverskite, nes čia pat dangaus karalystė!“ (Mt 4, 17) III eilinis sekmadienis

Prezidentas susitikime su Ukrainos vadovu: Lietuva visada išliks tarp aktyviausių Ukrainos rėmėjų

S. Plytnykaitė: „Karjeros lūžiu tapo EJOF“

Kodėl „sandoris su Rusija“ Ukrainos sąskaita yra neteisėtas: JAV ir ES teisės perspektyva

„Žalgiris” laimėjo trilerį Milane

„Žalgiris” iš Prancūzijos išsivežė triuškinančią pergalę (Video)

Gamtininkai ragina Aplinkos ministeriją stiprinti Kapčiamiesčio miškuose esančių kurtinių apsaugą

Sistemingas civilinės energetikos infrastruktūros naikinimas yra karo nusikaltimas

S. Lozoraičio vardo premija – kultūros žurnalistei S. Javaitytei

Stanislovas Buškevičius. Kairieji radikalai yra pavojingesni Lietuvai net už vatnikus

Praėjusių metų pradžioje nuostolingai veikė 70 proc. Santaros klinikų medicinos centrų

Kauno rajone kilus gaisrui, ugniagesiai iš namo evakavo 20 žmonių

„Liudiju, kad šitas yra Dievo Sūnus“ (Jn 1, 34) II eilinis sekmadienis

Kaune pristatyta naujausia Dailiaus Dargio knyga „Fento karalienė“

Trumpas pagrasino įvesti muitus šalims, kurios nepritaria jo planams Grenlandijoje

Irano šacho sūnus įsitikinęs, kad šalies valdžia žlugs

Ruginienė pasitiki Oleku

Ukrainos oro gynybos pajėgos sunaikino didžiąją dalį Rusijos dronų

Teismui perduota byla dėl neteisėto disponavimo cigaretėmis

Kauno rajone per gaisrą žuvo vyras

Paryžius siunčia karius į Grenlandiją

Apklausose pirmauja konservatoriai

Kremliaus intensyvina represijas prieš vietines tautas

Iranas naktį buvo uždaręs oro erdvę

Su prezidentu į Kapčiamiestį vyks ir trys ministrai

Kaune autobusas partrenkė pėsčiąją

Kaip pasirinkti tinkamiausią elektros variklį?

Geriausi ashwagandha papildai: nauda ir pasirinkimai jūsų sveikatai

Tomas Čyvas

Apie 1991-ųjų žygdarbių vagis

„Mums reikia daugiau „Chomičių“

Trampas smogė ekonominėmis sankcijomis su Iranu prekiaujančioms šalims

Rusijos ir Kinijos technologijos ir hibridinės operacijos

Teismas antrą kartą konstatavo: Gapšiui dar anksti į laisvę

Sinkevičius apie savivaldybių siekį pritraukti gyventojus: geriau būtų koncentruotis į gimstamumą

Olekas kreipėsi į Laisvės gynėjus: be jūsų drąsos laisvė nebūtų apginta

LSDP lyderis: nerimas dėl koalicijos su „Nemuno aušra“ ne slūgsta, o auga

„LOT Polish Airlines“ nebeskraidins iš Vilniaus į Londoną, didins skrydžių į Varšuvą skaičių

Žemaitaitis: mes irgi stipriai nukenčiame būdami koalicijoje su socialdemokratais

Izraelis ir JAV aptarė galimą karinį įsikišimą Irane

Viešajame diskurse dėl Kapčiamiesčio poligono pastebima rusiškų manipuliacijų

Butą remontavusi kaunietė po grindimis rado galimai žmogaus kaulų fragmentus

Intensyviausi Lietuvos keliai jau sutvarkyti, nepravažiuojamų kelių nėra

Masiulis toliau siekia išeiti į laisvę – skundžiasi teismui

„Šitas yra mano mylimasis Sūnus“ (Mt 3, 17), Kristaus Krikšto sekmadienis

„Žalgiris” sutriuškino svečius iš Serbijos

Ekspertas: sausio mėnesį vyraujantis šaltis gali lemti didesnes elektros kainas

Lietuvos šaulių sąjunga gaus didesnį finansavimą

Kapčiamiesčio poligonas pasitarnautų ir sienos stiprinimui

Psichikos sveikatos specialistų komanda susitiks su Kapčiamiesčio gyventojais

Lenkija ruošiasi ekstremaliam šalčiui

„Žalgiris” pralaimėjo trilerį Bolonijoje

Šiemet į privalomąją karo tarnybą planuojama pašaukti apie 5 tūkst. asmenų

Kasčiūnas apie pažeistus kabelius Baltijos jūroje: tokiu būdu tikrinama, kaip reaguoja NATO

Mindaugas Kuklierius, Antikorupcijos komisijos pirmininkas

Mindaugas Kuklierius. Galima saikingiau su „švogeriais”?

Eitvydas Bajarūnas. ES energetikos politika – Europa jungia tinklus ir interesus

NATO rytinio flango grėsmių ir iššūkių vertinimas

Kodėl katė ar šuo staiga tampa mieguistas ir silpnas?

Populiariausios klaidos darbo pokalbiuose ir kaip jų išvengti

Kodėl vis daugiau keliautojų renkasi motociklų nuomą?

Budrys: Grenlandija yra neatskiriama Danijos dalis

„Omniva“: dėl sudėtingų eismo sąlygų gali vėluoti siuntų pristatymas

Baltijos jūroje pažeistas Švedijos bendrovės „Arelion“ kabelis

Kodėl savarankiškai dirbantiems pasiskolinti sudėtingiau?

„Pradžioje buvo Žodis“ (Jn 1, 1 ) II sekmadienis po Kalėdų

Peiliu sužalotas pilietiškas panevėžietis išgyveno

Dėl šalčio Lietuvoje galimi pavieniai traukinių vėlavimai

2026-02-02

Ruginienė nesitikėjo tokios žiemos: šildymo sąskaitos gventojams išaugs

2026-02-02

Zelenskis pranešė apie naujus rusų smūgius Ukrainos geležinkeliams

2026-02-02

Teisėsauga: ikiteisminių tyrimų dėl Epsteino byloje minimos informacijos apie Lietuvą nepradėta

2026-02-02

Dronų karai Ukrainoje

2026-02-01

Kodėl automobilis neužsiveda šaltu oru ir ką daryti?

2026-02-01

Siūloma keisti žemės paėmimo visuomenės poreikiams tvarką

2026-02-01

Kaune ugniagesiai gelbėtojai ištraukė iš vandens nuo tilto nušokusį vaikiną

2026-02-01

Iranas bijo JAV smūgio

2026-02-01

Sigitas Tamkevičius: „Palaiminti beturčiai dvasia“ (Mt 5, 2), IV eilinis metų sekmadienis

2026-02-01

Gyventojai dažniausiai įvardija nepasitikintys Žemaitaičiu

2026-01-31

Kaune vyras užpuolė automobilyje sėdėjusius žmones, vyrą sumušė

2026-01-31

Lietuviai žaidimų kūrėjai kviečia kurti istoriją

2026-01-31

Valstybės kontrolė atskleidė rimtas Lietuvos kalėjimų tarnybos finansų ir turto apskaitos problemas – politikai privalo reaguoti

2026-01-31

Teisininkas: išnaudojimas darbe – XXI amžiaus vergovė

2026-01-31

Francisco benefisas nepadėjo – „Žalgiris” krito Vitorijoje

2026-01-31

„Nostra-RKL“ prezidentas – apie 4 kartus išaugusį biudžetą (video)

2026-01-31

Sukčiai vargšų rūbais

2026-01-31

Žiniasklaida: Kaune už tūkstančius eurų statomi negaliojantys kelio ženklai

2026-01-29

Danijos karališkoji pora tęsia vizitą Lietuvoje

2026-01-29

Tapinui pralaimėjęs Orlauskas skundžiasi Aukščiausiajam Teismui

2026-01-29

Žiniasklaida: „botai“ socialiniame tinkle kursto visuomenę dėl Kapčiamiesčio poligono

2026-01-29

Pagrindiniuose šalies keliuose eismo sąlygos stabilizuojasi

2026-01-29

Kodėl bijom rytų? (Video)`

2026-01-28

Tinklaraštininkas: Žemaitaitis su Celofanu išsigando vaikų

2026-01-28

„Žalgirio” tinklalaidėje – Grunkio debiutas bei Janavičiaus prisiminimai (video)

2026-01-27

Į Kauną atkeliauja legendinio Ukrainos fotografo Oleksandro Gliadelovo paroda „Ir aš regėjau“

2026-01-27

Kontrabandininko našlė reikalauja jai priteisti 120 tūkst. eurų

2026-01-26

BBC: Rusija naudojasi Interpolo ieškomų asmenų sąrašu užsienyje esantiems kritikams persekiot

2026-01-26

Latvijos žvalgyba įspėja dėl didėjančios Rusijos grėsmės

2026-01-26

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2026 Kauniečiams kasdienės naujienos