Šiandien, didžioji nekilnojamo turto pirkėjų dalis, perka būstą, kuriam tam tikrą dalį pinigų skolinasi iš pasirinkto banko ar kredito unijos. Tai reiškia, kad apsilankius pas notarą oficialiai sudaryti pirkimo-pardavimo sandorį, pardavėjas gauna tik dalį, tikrą prekės vertę atitinkančios, pinigų sumos . Kita, dažnai didesnė, dalis bus pervedama kreditoriaus tiesiogiai į pardavėjo banko sąskaitą.
Kad būtų kaip įmanoma labiau apsaugoti pardavėjo interesai, notaras naujajam turto savininkui įregistruoja žymas apie įsiskolinimą, apribojimą disponuoti ir neperleisti turto tretiesiems asmenims. Štai čia ir atsiranda pakvitavimas. Kas tai yra ir kokią funkciją atlieka pasakoja nekilnojamo turto ekspertas Česlovas Savickas.
Pakvitavimas – kas tai?
„Pakvitavimas yra veiksmas, kuomet senasis turto savininkas, arba kitaip – turtą parduodantis asmuo, atvykęs pas notarą patvirtina, kad visi pinigai už parduodamą turtą jau yra gauti.“, – sako Česlovas Savickas ir primena, kad į šią sumą įeina rankpinigiai, pradinis įnašas ir banko ar kredito unijos paskolinta dalis.
Nekilnojamojo turto ekspertas taip pat teigia, kad patvirtinus pilną atsiskaitymą naujasis turto savininkas, arba kitaip – pirkėjas, per Registrų Centrą arba su notaro pagalba išsiregistruoja žymas apie įsiskolinimą ir turto disponavimo apribojimus, ir nuo tos akimirkos naujasis savininkas – nekilnojamo turto pirkėjas – gali pilnai disponuoti naujuoju turtu pagal savo valią. Tai reiškia, kad nuo pat pakvitavimo akimirkos naujasis savininkas gali parduoti, nuomoti ar kitaip valdyti savo įsigytą turtą.
Būna, kad sutartis negalioja
Dalindamasis savo patirtimi Česlovas Savickas įspėja, kad pakvitavimas – ne tik reikalingas, bet net ir būtinas veiksmas tam, kad pirkimo-pardavimo sandoris būtų laikomas galiojančiu.
„Pasitaiko atvejų, kai žmonės tiesiog pamiršta, kad reikia padaryti pakvitavimą ir nenuvykstą pas notarą po pilno atsiskaitymo. Pradėjus ruošti turto dokumentus pardavimui, kurį savininkai kadaise yra įgiję išsimokėtinai arba su paskola, dokumentuose pamatau, kad vis dar likę senos žymos apie įsiskolinimą ir apribojimas disponuoti.“ , – pasakoja nekilnojamo turto ekspertas.
Kadangi pakvitavimas neatliktas, tai ir teisės į nekilnojamą turtą yra ne pilnos. O tai reiškia, kad nei parduoti, nei kitaip disponuoti, kad ir seniai turimu, turtu negalėsite. Todėl nepamiškite pakvitavimo svarbos, nes su įsiskolinimo žymomis notarinis sandoris – negalimas.