2022 01 28

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi konkurso „Metų ūkis 2021“ nugalėtojų Skuodo rajone Živilės ir Andriaus Narmontų bei brolių Remigijaus ir Rindaugo Kaniavų šeimos ūkiuose. Taip pat žemės ūkio aktualijas aptarė su rajono meru Petru Pušinsku ir ūkininkų bendruomenės atstovais.
„Pozityvu, kad Skuodo rajono ūkininkai, pasinaudoję parama, racionaliai plečia ūkių veiklas. O įdiegtos modernios technologijos pakeičia sunkų rankų dabą ir žemės ūkio veikloms suteikia patrauklumo. Kaimo vietovėse ypač svarbu, kad perspektyvas mato jaunos šeimos“, – sako ministras K. Navickas.
Ylakių seniūnijoje esančio Živilės ir Andriaus Narmontų augalininkystės ūkio plotas – 300 ha. Pusę jo užima sėklininkystė – auginami motiejukai, baltieji dobilai ir baltosios garstyčios. Kita dalis tenka žieminiams ir vasariniams kviečiams, ankštiniams.
A. Narmontas su ministru pasidalijo septynerių metų ekologinio ūkininkavimo patirtimi, kurio atsisakė prieš trejus metus. „Didžiausia problema buvo sudėtingas bendravimas su „Ekoagros“, pertekliniai reikalavimai. O ir ekologinės produkcijos kaina ėmė mažėti, chemizuotos – augti. Be to, pastebėjau, kad pamažu alinamas dirvožemis, todėl nusprendžiau nesiblaškyti, o tvarumą užtikrinti sėjomaina su žolinių augalų sėklininkyste“, – teigia ūkininkas.
Dirvožemio tvarumui palaikyti jis naudoja įvairias kultūras: miglinius javus (kviečius) keičia pupiniais (dobilai, žirniai), bastutiniais (baltosios garstyčios sėklai). Šeimos ūkis dalyvauja agrarinės aplinkosaugos priemonėje „Tarpinių pasėlių auginimas“.
„Kas ketverius metus kiekviename lauke paliekame tarpinius pasėlius iki pavasario. Taip į dirvožemį įnešama organikos bei sumažinamas maisto medžiagų išsiplovimas. Prie dirvožemio gerinimo prisideda ir sėklinių žolių auginimas. Auginant baltuosius dobilus kaupiamas azotas, o dirvožemis nejudinamas dvejus metus. Sėklinių motiejukų laukai nejudinami išbūna iki 6 metų. Taip sumažiname eroziją, didėja mikroorganizmų kiekis ir dirvožemio poringumas“, – tvaraus ūkininkavimo principais dalijasi A. Narmontas.
Dirbti šeimai padeda už Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos (KPP) paramą įsigyta žemės dirbimo technika, grūdų saugojimo bokštai ir džiovykla.
„Tai palengvina darbus ir sumažina rizikas prieš javapjūtę, leidžia nuimti geresnį derlių, jį išdžiovinti“, – teigia A. Narmontas.
Ūkininkas planuoja ūkio plėtrą, o kol kas svarbiausia – ūkio tvarumas: viską padaryti savo jėgomis, su sava technika, o turimame plote didinti našumą.
Brolių Remigijaus ir Rindaugo Kaniavų pieno ūkis
Kitame Ylakių seniūnijos, brolių Remigijaus ir Rindaugo Kaniavų pienininkystės ūkyje – 200 karvių. Ūkiui plėsti telyčių įsigyta Vokietijoje. Pašaras gaminamas 400 ha plote.
Panaudoję 2014-2020 m. KPP paramą investicijoms į žemės ūkio valdas, beveik prieš metus ūkininkai pradėjo eksploatuoti naują modernią fermą, kurioje melžimas robotizuotas, įrengti ventiliatoriai, elektriniai šepečiai, mėšlo siurblys, karvių guoliaviečių guminiai kilimėliai.
„Naujos technologijos palengvina ūkio darbus, mažiau reikia darbuotojų. Plėsimės, jei bus galimybė gauti paramą“, – sako Remigijus Kaniava.
Paramų prioritetai ir įgyvendinimas, priežiūros institucijų reikalavimai, pievų atkūrimas, laukinių gyvūnų padarytos žalos atlyginimas bei kiti aktualūs klausimai buvo aptarti ir ministro susitikime su Skuodo rajono meru bei ūkininkų bendruomene.