Vis dažniau biurų darbuotojai renkasi pakeisti kasdienę aplinką ir keliauja darbostogų į šiltus kraštus. Nors laisvas darbo vietos pasirinkimas šiuolaikiniame versle jau nėra naujiena, daugybė įmonių vis dar skeptiškai į žiūri į tai, kad darbuotojas kelioms savaitėms ar keliems mėnesiams išvyksta dirbti į kitą šalį.
Dažnai iš užsienio ar kitos pasirinktos vietos leidžiama dirbti tik mėnesį per metus, tačiau lietuvių įmonė „carVertical” savo darbuotojams leidžia dirbti iš užsienio net 180 dienų per metus.
„Mūsų darbas ir industrija reikalauja daug kūrybos, nepriklausomai nuo to, ar žmogus dirba rinkodaros skyriuje ar IT. Nauja aplinka, vaizdai, potyriai ir maistas suteikia laisvės jausmą, kuris skatina darbuotojo kūrybiškumą” – pasakoja „carVertical” žmonių ir organizacijos vystymo vadovė Giedrė Kojalienė.
Nėra skirtumo, iš kur atliekamas darbas
Nors gali atrodyti, kad kitoje šalyje esantis darbuotojas bus mažiau produktyvus ir su juo bus sudėtinga komunikuoti kitiems komandos nariams, G. Kojalienės manymu, tai tėra mitas.
„Mes esame nuotolinio darbo kompanija, todėl mums nėra didelio skirtumo, ar žmogus dirba iš kito Lietuvos miesto, ar iš kitos šalies. Su darbuotojais visą laiką sutariame, koks laiko skirtumas yra priimtinas komandai ir kiek valandų bendrai darbuotojas, kuris dirba, pavyzdžiui, iš Tailando ar Kanados, turi būti prisijungęs”, – sako G. Kojalienė.
Ne visi įmonės darbuotojai skuba pasinaudoti galimybe dirbti iš užsienio, dalis renkasi lietuvišką pajūrį ar sodybą prie ežero.
„Vykstant į svetimą šalį atsiranda daugiau planavimo: kur gyvensi, kaip nuvyksi. Bilietai dažnai nėra pigūs, ne visada gali būti tikras ir dėl interneto ryšio kokybės. Lietuvoje yra artimieji, šeimos nariai, draugai – visą šalį gali pervažiuoti praktiškai per tris valandas, todėl dėl patogumo darbuotojai neretai renkasi padirbėti iš kitų Lietuvos miestų”, – pasakoja G. Kojalienė.
Ne visos įmonės linkusios darbuotojams suteikti laisvę rinktis darbo vietą
Tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje įmonės taiko itin skirtingus apribojimus dėl darbo iš bet kur ( „Work from anywhere”). Vienos leidžia darbuotojams dirbti iš užsienio vos porą savaičių per metus, kitos 30, 90 ar 180 dienų. Daugiau nei 6 800 darbuotojų turinti būsto nuomos platforma „Airbnb” savo darbuotojams leidžia iš užsienio dirbti iki 90 dienų per metus. Skaičiuojama, kad apie 55 proc. įmonės darbuotojų naudojasi šia privilegija.
Beveik 9 000 darbuotojų turinti Australijos programinės įrangos gamintoja „Atlassian” leidžia darbuotojams dirbti iš tų šalių, kuriose įmonė turi savo padalinius. JAV įmonė „Salesforce” skelbia, jog daugiau nei ketvirtadalis iš 80 000 jos darbuotojų dirba nuotoliu.
Tiesa, ne visos įmonės palaiko darbo iš bet kur politiką. Dalyje įmonių griežta hierarchija ir taisyklės yra jų kultūros dalis.
„Lietuvoje vis dar yra nemažai vadovų, kurie linkę kontroliuoti savo darbuotojus ir mano, kad jeigu darbuotojas nesėdi šalia, tai reiškia, kad jis nedirba. Didelė dalis mūsų darbuotojų yra aukštos kvalifikacijos, brandūs žmonės, jie geba valdyti savo laiką ir tuo pačiu siekti asmeninių rezultatų dirbdami tiek iš biuro, tiek iš kitos šalies. Darbuotojų sekimas ir kontrolė šiais laikais jau yra šioks toks grįžimas atgal”, – įžvalgomis dalinasi G. Kojalienė. /…/