Šiais metais Lietuva Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) Lyčių lygybės indekse surinko 65,8 balo iš 100. Mūsų šalis nuo praėjusių metų pakilo per 1 vietą ir dabar užima 16 vietą Europos Sąjungoje. Lietuvos rezultatas yra 5,2 balo mažesnis už ES vidurkį.
„Galime pasidžiaugti, kad sistemingas planavimas priemonių, grįstų duomenimis ir faktais, duoda teigiamų pokyčių lyčių lygybės srityje. Nepaisant to, kad turime kur tobulėti, tikime, kad ateityje, dirbdami su kiekviena Lyčių lygybės indekso sritimi, galime pasiekti dar geresnių rezultatų“, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Justina Jakštienė.
EIGE Lyčių lygybės indekse yra matuojami šalių rezultatai 6 srityse: darbo, pinigų, žinių, laiko, galios ir sveikatos.
Nuo 2023 m. Lietuvos rezultatas Lyčių lygybės indekse padidėjo 1,7 balo ir tai yra trečias didžiausias padidėjimas tarp valstybių narių per šį laikotarpį. Pagrindinis šio pagerėjimo veiksnys buvo pokytis galios srityje (rezultatas padidėjo 6,9 balo), ypač ekonominių sprendimų priėmimo srityje. Tikimasi, kad Moterų valdybose direktyvos (angl. Women on Boards Directive, WoB) perkėlimas į nacionalinę teisę leis ateityje Lietuvai pasiekti dar geresnių rezultatų.
Aukščiausią vietą Lietuva užima darbo srityje, kur mūsų šalis surinko 76,2 balo ir rikiuojasi 15 vietoje tarp valstybių narių. Nuo 2023 m. šis balas padidėjo 0,5 balo ir leido Lietuvai pakilti per 1 vietą. Šioje srityje Lietuva itin išsiskiria dalyvavimo darbe srityje – yra surinkta 92,8 balo ir Lietuva antrus metus iš eilės užima 3 vietą ES.
Gerų rezultatų padeda pasiekti tai, jog Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), koordinuodama ir rengdama lyčių lygybės strateginius dokumentus, remiasi faktais ir duomenimis bei tyrimais, konsultuojasi su moterų bei vyrų klausimus atstovaujančiomis organizacijomis. Tai leidžia įžvelgti, kokiose srityse mūsų šaliai reikia siekti pažangos.
Yra patvirtintas Moterų ir vyrų lygių galimybių 2023-2025 m. veiksmų planas, kurio tikslas – sistemingai skatinti moterų ir vyrų lygybę, šalinti moterų ir vyrų padėties skirtumus, informuoti visuomenę apie vykdomas moterų ir vyrų lygių galimybių skatinimo priemones, stiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą.
SADM konkurso būdu finansuoja Nevyriausybinių organizacijų projektus, skirtus moterų ir vyrų lygias galimybes skatinančioms priemonėms įgyvendinti. Projektų tematinis laukas kiekvienais metais yra nustatomas atsižvelgiant, kurioje EIGE Lyčių lygybės indekso srityje reikia padaryti pokytį.
Kalbant apie duomenų svarbą, SADM, bendradarbiaudama su Valstybės duomenų agentūra, siūlo praplėsti statistinių rodiklių parametrus efektyvesnei lygių galimybių ir lyčių lygybės stebėsenai šalyje. Remiantis tikslesniais duomenimis apie įvairių tapatybės bruožų turinčių asmenų, vyrų ir moterų padėtį, visuomenė galės geriau įvertinti priemonių poveikį ir veiksmingiau kovoti su pažeidžiamų grupių diskriminacija bei atskirtimi. Naujieji rodikliai apims platesnę duomenų bazę, į jau dabar rengiamų statistinių tyrimų apimtį įtraukiant tokius parametrus kaip lytis, amžius, negalia, gyvenamoji vieta pagal savivaldybę, tautybė, pilietybė ir kita.
Nepaisant padarytos pažangos, Lietuvai pasitempti reikėtų laiko, žinių ir galios srityse. Moterų ir vyrų lygių galimybių komisija veikia pagal metinį veiksmų planą. Šiame veiksmų plane daugiausia dėmesio skiriama sritims, kurios pagal Lyčių lygybės indeksą yra labiausiai probleminės.