Šiandien žiniasklaidoje galima rasti labai paprastą greito maisto apibrėžimą – tai patiekalai, kuriuos pagaminti ar patiekti galima per trumpą laiką. Toks maistas – civilizacijos ir industrializacijos pasekmė, kiekybiškai reikšminga masinė maisto produktų gamyba ir į efektyvumą orientuota maitinimo paslauga.
Toks maistas sukurtas, kad būtų suvalgytas „kelyje“, taip pat dažnai nereikalauja tradicinių stalo įrankių, o yra valgomas rankomis. Kaip matome apibrėžime, greitą maistą apibūdina dvi dedamosios – gaminimo trukmė ir valgymo būdas.
„Greitas maistas“ – ne vien burgeriai
Taip yra todėl, kad yra patiekalų, kuriuos gamindami tikrai neužtruksime ilgai, pvz. daržovių troškinys, jei naudosime pirktas šaldytas daržoves, kurios jau nuvalytos ir susmulkintos. Tačiau tokio patiekalo nepriskirsime „greito maisto“ kategorijai, nes patiekti tokiam patiekalui reikės įprastos lėkštės ir stalo įrankių.
Šaldytos daržovės išlaiko savo mitybinę vertę, jose gausu vitaminų, mineralinių medžiagų ir skaidulų, tokio patiekalo tikrai negalime vertinti kaip žalingo. Greitas maistas atsirado tikrai ne su „McDonald‘s“ ar „Burger King“, nors šios dvi labiausiai pasaulyje žinomos kompanijos įkurtos JAV dar praėjusio amžiaus viduryje. Pats pirmasis greitas maistas yra gerokai senesnis – jo atsiradimas siejamas su senovės kultūrų miestų prekyvietėse parduodamu maistu.
Dažnai greitas maistas įvardijamas kaip sveikatai nepalankus maistas, kaltinamas tuo, kad sukelia nutukimą, nes greitas maistas turi daug energijos, aukštą glikemijos indeksą, patiekalai patiekiami didelėmis porcijomis kartu su gaiviaisiais gėrimais.
Antsvoris ir nutukimas šiuolaikiniame pasaulyje yra rimta problema – šiandien kas trečias britas ir amerikietis vaikas turi antsvorio arba yra nutukęs, o nutukimas ankstyvame amžiuje, tikėtina, gali išlikti ir iki pilnametystės.
Vejamės Vakarus
Deja, Lietuvoje atliktų tyrimų rezultatai nedžiugina ir rodo, kad mes sparčiai vejamės amerikiečius. Tačiau ar galime vienareikšmiškai apkaltinti mėsainius ir gruzdintas bulvytes dėl didėjančio kūno masės indekso?
Dar 2022 metais žurnale „Economics and Human Biology“ Jungtinės Karalystės mokslininkai paskelbė straipsnį, kuriame nagrinėja ar greito maisto prieinamumas gyventojams padidino paauglių kūno masės indeksą.
Mokslininkai surinko duomenis apie visas greito maisto pardavimo vietas Didžiojoje Britanijoje 1968-1986 metais ir sujungė juos su paauglių sveikatos tyrimo duomenimis, nes paaugliai dažniau lankosi tokiose maitinimo vietose. Duomenų analizė parodė, kad greito maisto prieinamumas neturėjo įtakos KMI. Tai rodo, kad labai svarbu vartotojo pasirinkimas ką ir kiek valgyti, o ne atstumas metrais iki artimiausios greito maisto užkandinės.
Ina Jasutienė ir Milda Keršienė, Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto docentės