Mūsų Tėvynės Konstitucinis Teismas (KT) dirba intensyviai. Penktadienis, rytas, darbo diena. 9.45. Automobilių gausos, uždarame kieme, nematyti, nors anksčiau, būtent čia būta jų pilna. Matome vienišą mašinytę, kurios galimai esama kažkieno, kurie saugo nesančius Teisėjus su palydovais. Net ir darbuotojų, o jų ten apie penkias dešimtis oficialiai triūsiant numatoma, – nėra.
Gretimas Teisingumo ministerijos kiemas retai randa savyje daugiau automobilių parkavimo vietų net darbuotojams. Redakcija oficialiai paklausė – negi visi nuotoliniu būdu dirba ir nuo kurios tokios svarbiausios datos bei kieno parėdymu?
KT, kaip ir Seimo, Prezidentūros, Vyriausybės ir šiaip aukštųjų dignitorių kiemas gali būti fotografuojamas, filmuojamas. Valstybės Saugumo Departamento, Specialiųjų Tyrimų Tarnybos, privačiai samdytų šnipų ar Policijos kriminalinių turimų biuro – ne.
Bet… kartais “specai” susipyksta. Taigi, reikalas toks: persidirba, kaip nurodoma, savo ataskaitose, kurios yra viešos, KT aparatas ir teisėjai ar ne? Na ir ilsisi bent penktadieniais. Aplink žmonės gyvena – stebėkime, dalinkimės…
KT pirmininko patarėja viešiesiems ryšiams Giedrė Maksimaitytė redakcijai pateikė tokį komentarą:
“Atkreipiame dėmesį, kad Konstituciniame Teisme, kaip ir bet kurioje kitoje valstybinėje institucijoje, dirbančių valstybės tarnautojų ir asmenų, dirbančių pagal darbo sutartis, darbas organizuojamas vadovaujantis atitinkamai Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme, Lietuvos Respublikos darbo kodekse ir jų pagrindu priimamuose poįstatyminiuose teisės aktuose nustatytais reikalavimais, be to, Konstitucinio Teismo veiklai organizuoti taip pat taikomi ir Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo įstatyme įtvirtinti reikalavimai.
Pažymime, kad Konstituciniame Teisme, kaip ir bet kurioje kitoje valstybės institucijoje, darbas iš dalies gali būti organizuojamas ir nuotoliniu būdu. Nuotolinio darbo organizavimo tvarką reglamentuoja Valstybės tarnybos įstatymo 50 straipsnis, Darbo kodekso 52 straipsnis, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. gruodžio 12 d. nutarimas Nr. 1296 „ Dėl valstybės tarnautojų ir diplomatų nuotolinio darbo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. rugsėjo 7 d. pasitarimo protokolinis sprendimas Nr. 32.
Konstituciniame Teisme, vadovaujantis aukščiau minėtais teisės aktais ir Konstitucinio Teismo pirmininko 2020 m. vasario 4 d. įsakymu „Dėl Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, nuotolinio darbo tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtinto aprašo reikalavimais, dirbti nuotoliniu būdu leidžiama ne daugiau kaip penktadalį darbo laiko (t. y. nustatytos darbo laiko normos, išskyrus atskirus atvejus (dėl epidemijos, užkrečiamų ligų protrūkio, ligos ir kitų svarbių aplinkybių)).
Atkreipiame Jūsų dėmesį ir į tai, kad Konstituciniame Teisme vietoje (ne nuotoliniu būdu) piliečiai aptarnaujami kiekvieną darbo dieną, Konstitucinio Teismo svetainėje nurodytu oficialiu darbo laiku.
Kalbant apie automobilių stovėjimo aikštelės užpildymą, pirmiausia norime atkreipti Jūsų dėmesį į tai, kad nei Konstitucinio Teismo teisėjams, nei valstybės tarnautojams ar pagal darbo sutartis dirbantiems Teismo darbuotojams nekyla pareiga į darbą vykti nuosavais automobiliais. Konstitucinio Teismo darbuotojai taip pat važinėja viešu transportu bei vaikšto į darbą pėsčiomis, prisidėdami prie gamtinės aplinkos gerinimo. Be to, ne visi tarnautojai bei darbuotojai vairuoja automobilius. Todėl pagal automobilių stovėjimo aikštelės užpildymą spręsti apie Konstitucinio Teismo darbą nėra nei objektyvu, nei pagrįsta.
Be to, tik nedidelėje parkavimo aikštelės dalyje automobilius parkuoja Konstitucinio Teismo darbuotojai; kita didesne stovėjimo aikštelės dalimi naudojasi greta esančių ministerijų tarnautojai.”
Kadangi komentaras ilgesnis už kaunieciams.lt straipsnį, jį perskaitęs vienas buvusių KT narių pajuokavo, jog bent redakcija davė institucijai darbo penktadieniui.