Nors tiek hospiso, tiek paliatyviosios pagalbos tikslas yra skausmo ir simptomų malšinimas, prognozės ir tikslai paprastai skiriasi. Hospisas – tai slauga be gydymo tikslo; pacientas nebeturi gydymo galimybių arba nusprendė nesiimti gydymo, nes šalutinis poveikis viršija naudą. Paliatyvioji slauga – tai slauga su gydomaisiais ketinimais arba be jų. Hospisinė priežiūra yra panaši į paliatyviąją, tačiau yra svarbių skirtumų. Šis straipsnis padės suprasti, kuris slaugos tipas yra reikalingas jūsų artimui.
Kas yra paliatyvioji slauga?
Šia programa siekiama palengvinti skausmą ir padėti spręsti kitas problemas, jei jūsų liga yra sunki, bet kol kas nelaikoma pavojinga gyvybei. Šis slaugos tipas padeda žmonėms gyventi su ilgai trunkančių ligų, tokių kaip vėžys, inkstų ligos ar AIDS, simptomais arba šalutiniais gydymo poveikiais.
Paliatyvioji medicina nepakeičia kitų gydymo būdų. Tai papildoma priemonė, padedanti jums ir jūsų šeimai susidoroti su tokiais dalykais kaip pykinimas, nervų skausmas ar dusulys. Jei dėl ligos sunkiau dirbti, žaisti, judėti arba ji sukelia depresiją, paliatyvioji medicina gali spręsti ir šį klausimą. Žmonės sako, kad dėl jos jie jaučiasi labiau kontroliuojantys savo gyvenimą. Net ir tais atvejais, kai prognozuojama, kad liga bus mirtina, tokia slauga gali padėti gyventi kuo aktyvesnį gyvenimą.
Kas yra hospiso slauga?
Ši slauga skirta žmonėms, kurie iš gydytojų sužinojo, kad nesitikima, jog jie pasveiks nuo savo ligos. Jos tikslas – palengvinti skausmą ir padėti šeimoms pasiruošti gyvenimo pabaigai. Paliatyvioji slauga yra šios pagalbos dalis, tačiau tai tik vienas iš jos aspektų.
Paprastai tikimasi, kad žmonėms, kuriems teikiama hospiso priežiūra, likę gyventi mažiau nei 6 mėnesiai. Dažnai jie būna namuose, kur jais rūpinasi šeimos nariai ir profesionalūs slaugytojai. Tačiau taip pat galite pasirinkti specializuotą hospiso priežiūros centrą. Ši slauga taip pat siūloma daugelyje slaugos namų ir ligoninių.
Tokioje priežiūroje gali dalyvauti ne tik gydytojai ir slaugytojai, bet ir šeimos nariai, dvasininkai, konsultantai ar socialiniai darbuotojai, kurie gali spręsti su mirtimi susijusį sielvartą ir emocijas (pavyzdžiui, pyktį, liūdesį ar apgailestavimą).
Ką bendro turi paliatyvioji slauga ir hospisas?
Paliatyvioji ir hospisinė priežiūra – tai medicinos specializacijos, skirtos padėti įvairaus amžiaus žmonėms, sergantiems sunkiomis ilgalaikėmis ligomis, įskaitant, bet neapsiribojant, toliau išvardytas ligas:
-
vėžys
-
lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL)
-
demencija
-
širdies nepakankamumas
-
Hantingtono liga
-
inkstų ligos
-
kepenų ligos
-
organų nepakankamumas
-
Parkinsono liga
-
insultas
Nepriklausomai nuo ligos, pagrindinis paliatyviosios ir hospiso priežiūros tikslas yra:
-
pagerinti gyvenimo kokybę
-
padidinti bendrą komfortą
-
suteikti emocinę paramą jums ir jūsų šeimai
-
padėti jums priimti svarbius sprendimus dėl medicininio gydymo
Be to, yra parūpinamos visos patogiam gyvenimui reikiamos priemonės, tokios kaip neperšlampamos paklodės.
Esminiai skirtumai tarp hospiso ir paliatyviosios pagalbos
Hospiso ir paliatyviosios pagalbos skirtumus taip lengva supainioti dėl paprastos priežasties – nors viskas, kas priklauso hospisui, yra paliatyvioji pagalba, ne viskas, kas yra paliatyvioji pagalba, yra hospisas.
Galiausiai, hospiso priežiūra orientuota į paskutinius šešis (ar mažiau) žmogaus gyvenimo mėnesius. Kai nustatoma, kad išgydyti nebėra galimybių, hospiso slaugos komanda imasi darbo, kad užtikrintų kuo patogesnį likusį paciento gyvenimą, spręsdama fizinius simptomus ir kančias, taip pat emocinius ir dvasinius klausimus.
Paliatyvioji priežiūra, kuria taip pat siekiama valdyti simptomus ir didinti pacientų komfortą bei gyvenimo kokybę, gali būti teikiama kartu su terapijomis ir gydymo metodais, kuriais siekiama išgydyti. Ji gali būti teikiama bet kuriuo gyvenimo etapu.
Nors hospisas stengiasi padėti terminaliniams pacientams fiziškai, psichiškai ir dvasiškai patogiai gyventi gyvenimo pabaigoje, paliatyvioji slauga imasi tos pačios visavertės priežiūros filosofijos. Tik ji gali būti vykdoma ir ne terminaliniams pacientams, padedant jiems gyventi ilgiau ir laimingiau.
Slaugos paslaugų teikėjai
Paliatyvioji slauga: yra gydytojų ir slaugytojų, kurie specializuojasi šioje srityje. Tačiau dalį šios priežiūros gali teikti ir jūsų gydytojas. Taip pat yra daugybė kitų rūšių specialistų, kurie gali jums padėti, pavyzdžiui, socialiniai darbuotojai, konsultantai, terapeutai ir mitybos specialistai.
Hospiso slauga: ligoninėse, hospiso centruose ir kitose įstaigose priežiūrą teikia gydytojai, slaugytojai ir kiti asmenys, kurie specializuojasi hospiso srityje. Namuose paprastai pagrindinis slaugytojas yra šeimos narys. Tačiau šeimos nariui padeda slaugos specialistai, kurie budi 24 valandas per parą.
Kaip pasirinkti vieną iš jų?
Dažniausiai pasirinkimas tarp hospiso ir paliatyviosios pagalbos priklauso nuo asmens ligos specifikos ir situacijos, o ne nuo jo asmeninių pageidavimų. Pavyzdžiui, asmuo negali pretenduoti į hospiso slaugą, jei neserga nepagydoma liga arba jam taikomas lėtinės ligos gydomasis gydymas. Tačiau nesvarbu, kurį slaugos tipą pasirinksite, pacientui gyvenimą palengvinti gali Sidabros produktai ar ši prekė.
Hospisas gali būti geriausias pasirinkimas, jei asmuo:
-
serga nepagydoma liga
-
tikėtina, kad gyvens trumpiau nei 6 mėnesius
-
nebesiekia į ligą nukreipto gydymo
Paliatyvioji slauga gali būti geriausias pasirinkimas asmeniui, kuris:
-
serga sunkia ar gyvybei pavojinga liga, kurios eiga neaiški
-
kurio tikėtina gyvenimo trukmė yra ilgesnė nei 6 mėnesiai
-
vis dar tęsia gydymą, kuriuo siekiama išgydyti arba gydyti ligą