LSMU onkologų ir chirurgų koloproktologų komandą pasiekė džiugi, ypatinga naujiena: Universiteto gydytojų ir mokslininkų vykdyto ilgamečio klinikinio tyrimo rezultatai cituojami prestižiniame šaltinyje – 2018 m. pažangiausių JAV vėžio centrų parengtų tiesiosios žarnos vėžio gydymo gairių III versijoje.
Tai – bene pirmasis atvejis, kai Lietuvoje vykdyto klinikinio tyrimo rezultatai cituojami tokio aukšto lygio vėžio gydymo rekomendacijose.
Pasak LSMU Onkologijos instituto Onkologijos ir hematologijos klinikos Onkologijos skyriaus vadovės, gydytojos onkologės chemoterapeutės doc. Rasos Jančiauskienės, tai – itin aukštas mokslininkų grupės tyrimo rezultatų įvertinimas.
„Džiugu, jog mūsų atliktą tyrimą aukščiausio rango vėžio ekspertai įvertino kaip svarbų, kokybišką, patikimą. Tai – reikšmingas įvertinimas. Juk nedidelės mūsų šalies pavieniam vėžio centrui atlikti tokio lygio dešimtmetį trunkantį tyrimą išties nėra paprasta: reikia didelės kompetentingų specialistų komandos, modernios ligoninės infrastruktūros, didelio pacientų srauto, tyrimo tęstinumo užtikrinimo.
Kad toks tyrimas apskritai įvyktų, ilgą laiką drauge dirbo daug įvairių sričių specialistų. Tad įvertinimas rodo ne tik puikų mūsų medikų bei mokslininkų pasirengimą, mokslinį lygmenį, bet ir visos komandos brandą, veiksmingą bendradarbiavimą tarp LSMU Onkologijos ir hematologijos, Chirurgijos, Radiologijos ir Patologijos klinikų“, – sakė doc. R. Jančiauskienė.
Išskirtinis tyrimas vyko keliolika metų
Onkologijos skyriaus vadovė ir viena iš šio tyrimo iniciatorių pabrėžė, jog 2006 – 2018 m. vykdytas Priešoperacinio chemospindulinio ir stambiafrakcijinio spindulinio tiesiosios žarnos vėžio gydymo perspektyvusis atsitiktinių jungčių klinikinis tyrimas – išskirtinis dėl kelių priežasčių.
Visų pirma – mokslininkų komanda užsibrėžė palyginti dviejų klinikinėje praktikoje naudotų, bet iki tol tarpusavyje nelygintų, priešoperacinių tiesiosios žarnos vėžio gydymo metodų veiksmingumą. 5 savaičių trukmės chemoterapijos ir spindulinės terapijos metodą dažniau naudojo amerikiečiai, o 5 dienų trukmės spindulinės terapijos stambiomis frakcijomis metodą dažniau taikė skandinavai. Pacientams gydymas buvo parenkamas atsitiktinės atrankos būdu, o tai leidžia išvengti subjektyvumo.
Kitaip nei įvairūs trumpalaikiai moksliniai tyrimai, šis tyrimas buvo ilgalaikis ir klinikinis (į tyrimą įtraukti II-III stadijos tiesiosios žarnos vėžiu sergantys pacientai, kuriems buvo skiriamas konkretus gydymas). Adjuvantinio (kitaip – papildomo, profilaktinio) gydymo tikslas – padidinti tikimybę pilnai pasveikti. Tokio tipo klinikiniai tyrimai paprastai trunka apie dešimtmetį: norint įvertinti tolimuosius gydymo rezultatus – laiką iki ligos atsinaujinimo ir bendrąjį išgyvenamumą – kiekvienas pacientas po gydymo turi būti stebimas penkerius ir daugiau metų. Toks ilgas stebėjimas padėjo gauti rezultatų, kuriais remiantis jau galima keisti klinikinę praktiką“, – pabrėžė doc. R. Jančiauskienė.
Dirbo stipri gydytojų ir mokslininkų grupė
Šio mokslinio tyrimo idėja Lietuvos sveikatos mokslų universitete suformuluota 2005 m. drauge su tuomečiu Koloproktologijos sektoriaus vadovu prof. Dainiumi Pavalkiu. Į projektą įsijungė stipri įvairių sričių Universiteto mokslininkų, gydytojų komanda: prof. dr. Algimantas Tamelis, prof. dr. Žilvinas Saladžinskas, doc. dr. Tadas Latkauskas, dr. Irina Gineikienė, dr. Laura Kairevičė, dr. Laimonas Jaruševičius, dr. Henrikas Paužas ir kt.
Ilgalaikio mokslinio tyrimo metu gydyta ir stebėta 150 tiesiosios žarnos vėžiu sergančių pacientų, iš tyrimo medžiagos įvairiuose etapuose apgintos 4 mokslų daktaro disertacijos. Tyrimai parodė, jog veiksmingesnis tiesiosios žarnos vėžio terapijos metodas yra 5 savaičių trukmės suderinta priešoperacinė chemoterapija ir spindulinė terapija.
„Po keliolikos metų ilgalaikio mokslinio tyrimo mes galime tvirtai pasakyti, kad abu gydymo metodai išties skiriasi. Tyrimo imtis buvo pakankama, o gydymo rezultatų skirtumas tarp abiejų tirtų grupių buvo statistiškai patikimas, tad susilaukėme svarbaus savo mokslinio darbo reikšmingumo įrodymo: tyrimo rezultatai įtraukti į prestižinį šaltinį – Amerikos tiesiosios žarnos vėžio gydymo gaires“, – pasidžiaugė doc. R. Jančiauskienė.
Taip pat šis tyrimas (kaip vienas iš penkių atliktų) buvo įtrauktas į 2012 m. išspausdintą Cochrane metaanalizę. 2015 m. LSMU mokslininkai buvo pakviesti tyrimo rezultatus pristatyti žodiniame pranešime Europos onkologų chemoterapeutų draugijos (angl. European Society for Medical Oncology, ESMO) kasmetinėje konferencijoje, kurioje dalyvauja per 20 tūkst. gydytojų, dirbančių onkologijos srityje.
Pašnekovės žiniomis, tokia galimybė Lietuvos mokslininkams buvo sudaryta pirmą kartą.
„Kiekviena naujiena įtraukiama į JAV vėžio centrų tiesiosios žarnos vėžio gydymo gaires kaip naujas gydymo standartas. Mūsų atlikto tyrimo rezultatai įtraukti į trečiąjį 2018 m. šių gairių variantą. Milžiniškame tūkstančių mokslinių publikacijų sraute iš viso pasaulio ne taip lengva pastebėti tyrimų rezultatus iš Lietuvos, tad pats faktas, jog LSMU tyrimas pastebėtas tokio masto gydymo gairėse – didelis įvykis“, – pasidžiaugė doc. R. Jančiauskienė.
Pakeitė klinikinę praktiką
Onkologijos skyriaus vadovė pastebėjo, kad Priešoperacinio chemospindulinio ir stambiafrakcijinio spindulinio tiesiosios žarnos vėžio gydymo perspektyviojo atsitiktinių jungčių klinikinio tyrimo svarba – ne vien mokslinė.
„Sulig kiekvienu atliktu klinikiniu tyrimu gerėja įprastinė klinikinė praktika. Tad šiandien ateinantiems, tyrime nedalyvaujantiems mūsų pacientams galime parinkti veiksmingesnį gydymą. Su šiuo tyrimu į virškinamojo trakto navikų, į tiesiosios žarnos vėžio sritį Kauno klinikose atėjo daugiadalykės komandos. Jau įrodyta, jog geriausių rezultatų pasiekiama, kai sprendimus dėl vėžiu sergančio paciento gydymo taktikos priima ne kuris nors šios srities gydytojas atskirai, o visa specialistų komanda – chirurgas, radiologas, onkologas chemoterapeutas, onkologas radioterapeutas, patologas.
Patobulėjome ir diagnostine prasme. Šio tyrimo pradžioje įdiegėme branduolių magnetinio rezonanso bei endorektalinio ultragarso tyrimus, kurie pagerino priešoperacinį ligonių ištyrimą. Pradinė diagnostika tapo tikslesnė. O tiksliau nustačius ligos stadiją, konkrečiam pacientui galima parinkti jam tinkamiausią ir veiksmingiausią gydymas, pasiekiami geresni tolimieji rezultatai“, – pasakojo doc. R. Jančiauskienė.
Šiuo metu LSMU Onkologijos ir hematologijos bei Chirurgijos klinikose pradėtas naujas mokslinis randomizuotas perspektyvusis klinikinis tyrimas tiesiosios žarnos vėžio srityje: tiriamas priešoperacinės intensyvesnės chemoterapijos ir spindulinio gydymo veiksmingumas.
„Šio tyrimo rezultatams įvertinti veikiausiai vėl prireiks dešimtmečio“, – į ateitį žvelgia doc. R.Jančiauskienė.
LSMU inf.