Kaune trečiadienį iškeltas akmuo, žymėjęs keturių komunarų sušaudymo vietą. Akmuo su užrašu „Šioje vietoje 1926. XII fašistų buvo nužudyti įžymūs Lietuvos komunistų partijos veikėjai Karolis Požėla, Juozas Greifenbergeris, Kazys Giedrys, Rapolas Čarnas“ stovėjo K. Baršausko gatvėje.
Iš tiesų istorikai yra konstatavę, kad visiškai neįtakingų keturių komunistų sušaudymą, kaip provokaciją, galimai inicijavo prieštaringas politikas Augustinas Voldemaras. kurį kai kurie šaltiniai įvardija buvus ir sovietų, ir Vokietijos agentu. Pakankamai beprasmis parodomasis susidorojimas, kurį vėliau dešimtmetčiais, kaip Antano Smetonos režimo žvėriškumo, lietuviško fašizmo įrodymą eskalavo sovietai, tada niekaip nepaveikė šalies politinio gyvenimo.
Keturių komunarų paminklas sovietų laikais stovėjo visiems matomoje vietoje – einant nuo Kauno geležinkelio stoties Vytauto prospektu – dešinėje. Šiuo metu šis „legendinis ketvertas” gali būti apžiūrėtas Grūto parke, šalia kitų sovietmečio rekvizitų.
Pasak savivaldybės, ant iškelto atminimo ženklo, įrengto 1967 metais, nebuvo vaizduojami sovietiniai simboliai, tačiau tiek teksto formuluotė, tiek pats faktas, jog ši vieta yra pažymėta atminimo ženklu, neatitiko šiuolaikinio požiūrio į istoriją.
„Man, kaip paveldosaugininkui, šis objektas yra įdomus kaip autentiškas komunizmo laikų artefaktas, todėl manau, kad jis galėtų būti eksponuojamas „Grūto parke“ ar kitame specializuotame muziejuje“, – BNS tekste teigia savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.
Objektas iškeltas atsiradus galimybei prie jo privažiuoti aptarnaujančiam transportui. Kauno miesto savivaldybė anksčiau skelbė, kad to buvo neįmanoma padaryti dėl vykusių remonto darbų.
Jau anksčiau, kaip pabrėžiama BNS pranešime, miesto savivaldybė iškėlė Konstantino Bogdano „Kario“ skulptūrą iš Aukštųjų Šančių kapinių. Istorikai taip pat peržiūri ir vertina tekstus bei simbolius ant sovietinių karo belaisvių palaidojimo vietas ženklinančių stelų. Tokių Kaune likę trys: Aleksote, Europos prospekte, taip pat šalia VI forto teritorijos ir Aukštųjų Šančių karių kapinėse.
Peržiūrėti ir demontuoti įvairiose vietose esančius sovietinius atminimo ženklus imta Rusijai pradėjus karą Ukrainoje. Manytina, kad ūmų parodomąjį patriotizmą ir antirusiškumą kažkiek paskatino ir pasipylę priekaištai Kauno merui Visvaldui Matijošaičiui dėl jo šeimos verslo Rusijoje.