Naujas kauniečių sukurtas Dirbitinio intelekto (DI) instrumentas leis, kaip skelbiama, per kelias sekundes surasti būdą prisidėti prie šalies saugumo.
Vis daugiau Lietuvos gyventojų norint aktyviai prisidėti prie šalies saugumo. Apie tai pasakoja veiklą pradedanti nauja platforma „Apgink.lt“.
DI pagalba ji per kelias minutes leis rasti individualų, geriausiai kiekvienam vartotojui tinkamą būdą prisidėti prie saugesnės Lietuvos.
Platformoje galima paprastai prisijungti prie Lietuvos šaulių sąjungos, „Blue/Yellow“, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus, Krašto apsaugos savanorių pajėgų ir kitų organizacijų ar iniciatyvų, rašoma platformos pranešime žiniasklaidai.
Pasak platformos kūrėjų, šis projektas yra ne pelno siekianti pilietinė iniciatyva. „Apgink.lt“ sukūrė nepriklausoma skaitmeninės kūrybos komanda, o idėja gimė iš asmeninės motyvacijos prisidėti prie šalies saugumo.
„Pastaraisiais metais vis dažniau kalbame apie saugumą – tiek asmeninį, tiek visuomeninį. Tačiau žmonės dažnai nežino, nuo ko pradėti. Sukūrėme„Apgink.lt“ tam, kad kiekvienas galėtų gauti aiškų, konkretų ir asmeniškai tinkantį atsakymą: ką galiu padaryti būtent aš?“, – sako vienas iš projekto iniciatorių, skaitmeninių sprendimų studijos „Rimti“ dizaino vadovas Vilius Šiugždinis.
Anot jo, platforma veikia paprastai: vartotojai atsako į kelis klausimus apie savo galimybes prisidėti prie šalies saugumo, o dirbtinio intelekto pagrindu veikiantis algoritmas per kelias sekundes pasiūlo organizacijas ar veiklas, kurios geriausiai atitinka vartotojo situaciją, laiką, motyvaciją ar norimą indėlį.
„Pavyzdžiui, jei norite ginklu ginti Lietuvą ir galite tam skirti daug laiko, algoritmas rekomenduos prisidėti prie Šaulių sąjungos ar Krašto apsaugos savanorių pajėgų. Jei norite išmokti veikti užnugaryje, algoritmas pasiūlys prisijunti prie Raudonojo Kryžiaus, o jei norite paremti organizacijas finansiškai, platforma pateiks paprastą ir aiškų jų sąrašą“, – teigia V. Šiugždinis.
Jo teigimu, platforma nekaupia asmens duomenų, o užduoda klausimus apie tai, kiek laiko žmogus gali skirti, kas jam įdomu, kokio tipo veiklas jis mėgsta. Remdamasis atsakymais, įrankis pateikia 3–4 rekomendacijas, kurias vartotojas gali peržvelgti, pasidomėti daugiau ir, jei nori – susisiekti su organizacija tiesiogiai. Platformos algoritmas naudoja „OpenAI“ kalbos modelį „GPT‑4.1 mini“.
„Stipri valstybė prasideda nuo stiprios visuomenės. Visada sakau: priešas, prieš žengdamas į svetimą teritoriją, skaičiuoja ne tik karių ir karinės technikos vienetų skaičių, bet ir visuomenės valią priešintis. Todėl geriausias atgrasymas – aktyvūs, pasiryžę ginti Lietuvą jos piliečiai. „Apgink.lt“ yra puikus įrankis tiems pilietiškiems žmonėms, kurie nori prisidėti prie valstybės gynybos, bet dar ieško, kaip tai padaryti. Džiugu, kad siūlomų galimybių spektras itin platus – nuo ginkluotos gynybos iki švietimo, IT, humanitarinės ar finansinės pagalbos“, – apie iniciatyvą dalinasi Seimo narys, buvęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Ilgametis Lietuvos šaulių sąjungos narys, muzikantas Gabrielius Liaudanskas-Svaras taip pat palaiko projeko idėją.
„Bet koks indėlis, iniciatyva ar darbas vardan Tėvynės šiandien yra labai svarbūs, o ypatingai džiugina inovatyvūs, šiuolaikiniai sprendimai ir žmonės, kurie tokiuose sprendimuose galėtų jėgas ir darbus nukreipti verslo pusėn, bet dirba šalies gynybai“, – teigia G. Liaudanskas-Svaras.
„Apgink.lt“ sukūrė IT sprendimų studijos „Rimti“ komanda.
Kad projektas galėtų augti, vystyti bendradarbiavimą su organizacijomis ir liktų atviras visiems, buvo įsteigta viešoji įstaiga VšĮ „Apgink“.
Projektas, kaip teigia jo autoriai, neturi nei komercinių, nei politinių tikslų. Jo vienintelis siekis – padėti žmonėms jaustis ramesniems, pasiruošusiems ir įgalintiems veikti bei padėti.