2021 05 24
Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, susitikęs su profesoriumi Algirdu Amšiejumi jo bitininkystės ūkyje, tarėsi, kokių veiksmų reikėtų imtis, kad būtų išsaugotos natūraliai žydinčios pievos ir lietuviško medaus kokybė.
Pasak prof. A. Amšiejaus, natūralių pievų plotai turi būti plečiami, tam pritaria ir žemės ūkio ministras. Anot jo, planuojama numatyti išmokas ūkininkams, puoselėjantiems natūralias pievas. Dėl išmokų dydžio būtų apsispręsta po konsultacijų su specialistais, bitininkais.
„Džiugu, kad sutapo Algirdo bei mano požiūriai visomis aptartomis temomis, kad ir dėl pievų mulčiavimo. Abu suprantame, kad kovotojams dėl pievų mulčiavimo bitės – tik priedanga. Lietuvoje mažėja natūraliai žydinčių pievų, tai mažina visos ekosistemos bioįvairovę. Šios pievos yra gyvybiškai svarbios, kad bitės galėtų sunešti daugiau kokybiško medaus“, – teigia ministras K. Navickas.
Anot prof. A. Amšiejaus, jei nupjauta žolė paskleidžiama ir paliekama, ji pradeda pūti, tai tampa tikru rojumi erkėms, nyksta žydintys augalai. O natūralių žydinčių pievų medus pats vertingiausias.
Natūralios pievos atsiranda upių slėniuose, pietiniuose šlaituose ar skurdžiame dirvožemyje. Tokių pievų šalies teritorijoje nėra daug, tačiau, anot profesoriaus, kooperuojantis su bitininkais, kurie taip pat iš jų gauna naudos, tokius natūralius plotus būtų galima plėsti.
„Jei yra užsėta pieva, po kelerių metų galima ją pagerinti, taip atsiras daugiau žydinčių augalų. Taip išliks ir dobiliukai, galima pasėti ir kiškio ašarėlių, žiognagių, varnalėšų, tai jau bus žydinti pieva. Tradicinėje žemdirbystėje tokie augalai yra piktžolės, bet pievoje jie labai vertingi. Vabalų įvairovė leidžia turėti balansą, sveiką ekosistemą, kurioje taip sparčiai nesiveisia kenkėjai. Nereikia nei chemikalų, gamta pati natūraliai tvarkosi“, – apie natūralių pievų svarbą teigė A. Amšiejus, laikantis apie 200 bičių šeimų įvairiuose Lietuvos regionuose.
Ministerijos parama bitininkams
Žemės ūkio ministerija, siekdama padėti bitininkams, yra numačiusi ne vieną paramos priemonę – bitininkai galėjo gauti paramą, įgyvendindami Lietuvos kaimo plėtros programos 2014–2020 m. priemones (naujieji bitininkai gali teikti paraiškas įsikūrimo programose. Ši parama padeda bitininkams įsigyti inventorių, pagerinti bičių laikymo sąlygas), dalyvauti Nacionalinėje žemės ūkio ir maisto kokybės sistemoje. Iš nacionalinio biudžeto kasmet teikiama pagalba ir už papildomą bičių maitinimą (už cukrų).
Nuo įstojimo į Europos Sąjungą 2004 m. Lietuvoje įgyvendinamos Paramos Lietuvos bitininkystės sektoriui trejų metų trukmės programos. Ši parama yra labai reikšminga: ji leido kelti bitininkų kvalifikaciją, pagerinti bičių šeimų sveikatingumą, kryptingai ir sistemingai naikinant jose erkes Varroa, suteikė galimybę įsigyti avilius ir specialius jų gabenimo įrenginius bei atlikti daugelį kitų svarbių darbų. Taip pat bitininkai naudojasi parama medaus kokybės tyrimams kompensuoti.
A. Amšiejus teigia pats per šią programą gavęs paramą. Ji padėjo gauti Lietuvos bitininkų sąjungos patvirtintą kokybės ženklą su specialiu registracijos numeriu. Šis ženklas užtikrina, jog medus atitinka aukščiausius standartus.
„Šios priemonės veikia, bet jos yra daugiau skirtos pačiai bitininkystės pradžiai. Naujoji programa leistų dar labiau pagerinti medaus kokybę iš natūralių pievų. Be to, natūralios pievos yra mūsų biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio dalis. Taip gaunama dviguba nauda. Ruošiama būsimos finansinės perspektyvos programa. Siekiame, kad parama ūkininkams būtų tikslinė ir teiktų kuo daugiau naudos“, – teigė K. Navickas.