Kiekvienas esame girdėję begales patarimų apie vandenį: kodėl, kada ir kiek jo reikia išgerti. Vis dėl to, daugelis mūsų bandydami išgerti reikiamą kiekį susiduriame su sunkumais – pernelyg įsitraukiame į darbus ir dienos eigoje pamirštame organizmą papildyti jam taip reikalingais skysčiais.
Tačiau su pačiu didžiausiu iššūkiu susiduria tėvai – jiems neužtenka išgerti reikiamo vandens kiekio patiems, reikia paskatinti tą daryti ir savo vaikus. Tai dar didesniu išbandymu tampa prasidėjus naujiems mokslo metams, kai vaikai didžiąją dalį savo dienos praleidžia mokykloje ar būreliuose.
Dehidratacijos rizika vaikams yra didesnė, nei suaugusiems. Taip yra ne tik dėl mažesnio vaikų kūno svorio, bet ir dėl to, jog jie yra priklausomi nuo juos prižiūrinčių suaugusiųjų. Mažesni vaikai dažniausiai neatpažįsta pirmųjų troškulio požymių, todėl svarbu, jog juos prižiūrintys suaugusieji nuolat primintų vaikams, kada yra laikas atsigerti.
Atlikti tyrimai rodo, kad kūno skysčiams sumažėjus vos vienu ar dviem procentais, žymiai suprastėja koncentracija ir kita protinė veikla. Vieno bandymo metu 7-9 metų amžiaus vaikai buvo suskirstyti į dvi grupes: viena grupė laikėsi įprastų vandens gėrimo įpročių, o kitai buvo siūloma išgerti vandens papildomai.
Rezultatai parodė, kad vaikai, kurie gėrė daugiau vandens, teigė esantys mažiau ištroškę, jiems buvo lengviau sukaupti dėmesį, šie vaikai geriau atliko vizualines užduotis.
Sužaidybinkite vandens gėrimą
Nors daugelyje mokyklų vaikams vanduo yra lengvai prieinamas, vaikai retai kada yra skatinami gerti skysčius reguliariai, baiminantis papildomų kelionių į tualetą, galinčių sutrikdyti visos klasės darbą. Todėl, pasak kompanijos „Nestle Baltics“ atstovės Arianos Rastauskaitės, tinkama vaikų hidratacija mokykloje tėvai turėtų pasirūpinti iš anksto.
„Viena geriausių priemonių, padėsiančių vaikams išgerti daugiau vandens – žaidybinių elementų įtraukimas. Sukurkite motyvacinę sistemą (pavyzdžiui, ženkliukus ar apdovanojimus) – tuomet vandens gėrimas vaikui iš prievolės taps pramoga. Parenkite spalvingą planą, kuriame vaikas galėtų žymėti kiek stiklinių vandens išgėrė mokykloje ar visos dienos metu. Jeigu yra galimybė, į žaidimą įtraukite ir klasės draugų šeimas“, – pataria A. Rastauskaitė.
Pagardinkite vandenį priedais
Niekam ne paslaptis, kad vanduo nėra pats mėgstamiausias vaikų gėrimas. Jie mieliau renkasi gazuotus, spalvotus ir, deja, nesveikus gaiviuosius gėrimus. Tačiau reguliarus saldintų gėrimų vartojimas siejamas su antsvorio bei viena iš vaikų nutukimo priežasčių. Todėl tėvams rekomenduojama vaikams tiekti tik paprastus, natūralius gėrimus – vandenį, pieną ir šviežiai spaustas vaisių ar daržovių sultis, kuriose nenaudojamas papildomas cukrus bei kiti maisto priedai.
„Į gaiviuosius gėrimus panašių vandens gėrimų gali pagaminti ir patys tėvai. Vandenį galima gardinti uogomis ar vaisiais – apelsinų, greipfruitų, arbūzų griežinėliais, kurie ne tik patraukliai atrodys, bet bus sveiki ir maistingi. Dar geresnio rezultato sulauksite, jei šiuos gėrimus gaminsite kartu su vaiku bei leisite jam pačiam išsirinkti norimus priedus vandeniui“, – kalba kompanijos „Nestle Baltics“ atstovė.
Rinkitės žaismingas gertuves
Įdomi ir spalvinga gertuvė taip pat gali tapti puikia priemone, paskatinančia vaikus išgerti daugiau vandens. Kartu su vaiku išsirinkite patinkantį buteliuką, kuris taps nuolatiniu palydovu mokykloje. Pamokos metu ant suolo pastatyta ryškiaspalvė gertuvė ne tik primins reguliariai atsigerti vandens, bet ir paskatins vaiką nusišypsoti.
Galiausiai – kalbėkitės su vaikais. Jums gali atrodyti, kad vaikai nesupras raginimų gerti daugiau vandens, tačiau vaikai yra smalsūs ir greičiausiai teigiamai priims pokyčius, jei supras šių pokyčių priežastis.
Paaiškinkite vaikui, jog didelę jo organizmo dalį sudaro vanduo ir tam, kad kūnas galėtų visas funkcijas atlikti tinkamai, būtina nuolat papildyti skysčių atsargas. Išmokykite vaikus, jog vandens gėrimas – vienas iš lengviausių būdų jaustis budriems, energingiems bei sveikiems.