Darbas inžinerijoje dažnai apibūdinamas kaip viena paklausiausių sričių. Nors turintis itin aukštus kvalifikacinius reikalavimus, jis yra gerai apmokamas bei turi puikias karjeros galimybes. Tiesa, kartais kyla abejonių kokia inžinerinio darbo ateitis taip sparčiai tobulėjant įvairioms technologijoms.
Šios baimės nėra pagrįstos, kadangi nėra jokių ženklų nei darbo rinkoje, nei šiose technologijose, rodančių, jog inžinerinis darbas praras savo paklausą. Priešingai, nuolatinis ir spartėjantis įmonių ir organizacijų technologiškumas greičiausiai tik sukurs daugiau darbo vietų inžinerijoje.
Inžinerijos sritys – beveik begalinės
Viena iš priežasčių dėl kurios inžinerijos darbas išlieka beveik visada paklausus yra platus sričių spektras. Inžinierių reikia beveik visose industrijose ir sektoriuose, nuo statybų iki informacinių technologijų, todėl visoje darbo rinkoje nuolat yra laisvų darbo vietų šios srities specialistams.
Šios srities specialistų taipogi reikia tiek privačiame tiek viešajame sektoriuose, todėl ir tai gerokai išplečia galimybių bei pasirinkimų lauką. Inžinieriams taip pat patogu rinktis tarp stabilesnio, tačiau kartais prasčiau apmokamo viešojo sektoriaus ir geriau apmokamo, tačiau mažiau stabilaus privataus sektoriaus.
Galiausiai, dėl itin aukštų darbo reikalavimų, šios srities specialistų tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje visada yra mažokai, todėl įmonės dažnai siūlo itin konkurencingas sąlygas. Tad, turint galimybę dirbti šios srities darbą, rasti tinkamą bendrovę ar įmonę gali būti visai nesunku.
Žinoma, inžinerinis darbas turi ir savitą minusą – aukštą specializacijos lygį. Nors įmanoma persikvalifikuoti iš vienos specializacijos į kitą, dėl keliamų aukštų išsilavinimo ir kitų reikalavimų, tai gali būti nelengva. Tad, didelis darbų kiekis praktikoje gali būti šiek tiek mažesnis, kadangi inžinierius nevisada gali dirbti bet kurį šios srities darbą.
Inovacija ir technologijos didina darbo galimybes
Kuomet daugelyje kitų darbo sričių baiminamasi, jog naujai atsiradusios technologijos gali sumažinti esamų darbo vietų skaičių, inžinerijoje paprastai procesai vyksta priešingai. Kiekviena nauja technologija reikalauja aptarnaujančio personalo, o jei ji pakankamai sudėtinga, tuomet šį darbą atlieka inžinieriai.
Šitokie procesai vyko su įvairiomis sritimis, pavyzdžiui su aeronautikos ar aerokosmoso inžinerija, kuomet tobulėjant technologijoms prisireikė vis daugiau šios srities specialistų. Šiuo metu sparčiai tobulėja robotika, kobotika ir dirbtinio intelekto technologijos. Visoms joms reikia inžinierių, vienoje ar kitose veiklos grandyje, tad darbų kiekis, tikėtina, tik didės.
Galiausiai, inžinerinis darbas turi dar vieną specifinį pranašumą, kadangi tobulėjančiomis technologijomis paprastai itin domisi gynybos sektorius. Šioje srityje ne tik dirbama su naujausiomis technologijomis, bet ir suteikiamas itin stabilus ir gerai apmokamas darbas. Tad, dėl itin aukštų investicijų, daugelyje valstybių inžinieriai visada gali rasti darbą gynybos sektoriuje.
Inžinerinis darbas – globali rinka
Kai kurios specialybės ir darbų sritys yra stipriai apribotos vietinės darbo rinkos lūkesčių. Tokie specialistai kaip advokatai ar vertėjai dažnai turės geras įsidarbinimo galimybes tik vienoje ar keliose valstybėse, kadangi jų žinios yra glaudžiai susijusios su kalba ar vietiniais įstatymais.
Tuo tarpu inžinerinis darbas šios problemos neturi. Nors žmogui siekiančiam inžinerinio darbo svetimoje valstybėje gali tekti kelti kvalifikaciją, įgyti diplomą ar sertifikatą bei išmokti naujos užsienio kalbos, pati darbo specifika yra susijusi su universaliais dalykais tokiais kaip fizika ar matematika.
Dėl šios priežasties inžinerinio darbo galimybės iš esmės nėra apribotos vienos valstybės ribose. Turint pakankamas žinias, tą patį darbą galima atlikti bet kurioje pasaulio valstybėje, o tai palengvina darbo paieškas, jei relokacija yra priimtinas sprendimas.
Žinoma, dėl panašios priežasties inžinerinis darbas turi ir savitą minusą. Itin mažai šios srities darbų gali būti atlikti per nuotolį, nebent tai būtų konsultacinė veikla, todėl inžinieriai yra geografiškai apriboti. Beveik visada šios srities specialistams reikės fiziškai būti arti savo darbo vietos, todėl tai šiek tiek apriboja įsidarbinimo galimybes
Interdiscipliniškumas inžineriniame darbe
Galiausiai, inžineriniame darbe atliekama daugybė skirtingų funkcijų, kurios lengvai persikelia į kitas sritis. Šios srities specialistai nesunkiai gali pereiti į įvairius mechaniko ar kitus techninių gabumų reikalaujančius darbus.
Tad, net jei inžinerinio darbo paklausa sumažėtų, šios srities specialistams persikvalifikuoti į kitas, gerai apmokamas pareigybes nebūtų sunku. Kai kuriems darbams, pavyzdžiui mechanikos srities, persikvalifikavimas gali būti net nebūtinas.
Galiausiai, plečiantis šios srities specialistų skaičiui, kaip ir visose kitose srityse, didėja vadovų paklausa. Todėl inžinieriai taip pat turi puikias galimybes įsidarbinti savo ar panašios srities vadovavimo pareigybėse.
Inžinerinio darbo paklausa – stabili
Tad, įvertinus visus aptartus aspektus bei darbo rinkos specifiką, galima drąsiai teigti, jog inžinerinis darbas vis dar itin paklausus ir labai tikėtina, jog tokiu išliks artimiausioje ateityje. Darbo rinkoje ne tik dabar yra puikios galimybės šiam darbui, bet sparčiai tobulėjančios technologijos atveria vis naujas darbo vietas, kurioms reikia inžinerijos specialistų.
Kartu, šio darbo specifika lemia ir tai, jog net ir darbo nerandantys inžinieriai gali nesunkiai persikvalifikuoti į kitas sritis, kuriose greičiausiai rasti darbą pavyks lengviau. Todėl ši sritis išlieka ne tik puikiu pasirinkimu būsimiems inžinieriams, bet ir užtikrina patogią dabartį esantiems specialistams.