Vienus talentingiausių Lietuvos jaunųjų krepšininkų po bendru skėčiu burianti Kauno „Žalgirio“ jaunimo programa aktyviai tęsia darbus ir 2023–2024 m. sezone.
Po triumfo Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) praėjusiame sezone dalis „Žalgirio“ „auksinės“ dublerių komandos žaidėjų „išaugo“ jaunimo sistemos marškinėlius ir žengė į kitą lygį. Jų vietą antroje „Žalgirio“ komandoje užėmė Regionų krepšinio lygoje (RKL) praėjusiame sezone žaidę krepšininkai.
Apie „Žalgirio“ jaunimo programos aktualijas bei jaunųjų krepšininkų rengimą „Žalgiris On Air“ tinklalaidėje kartu su krepšinio komentatoriumi Ryčiu Kazlausku kalbėjosi „Žalgirio“ jaunimo programos vadovas Gediminas Navickas.
„Tie žaidėjai, kurie yra atėję vietoje išėjusių, jau ir praėjusiais metais buvo visame procese, – apie tarpsezonio pokyčius „Žalgiris-2“ komandos sudėtyje kalbėjo G.Navickas. – Net ir tie krepšininkai, kurie atėjo iš trečios komandos ir antroje dar nežaidė, yra dalyvavę treniruočių procese. Tikrai nėra taip, kad viskas visiems nauja. Be to, žaidėjus ir edukuojame bei prašome vyresnių žaidėjų padėti jaunesniems integruotis. Tęstinumas ir nuoseklumas.“
NKL čempionate žaidžiančiuose „Žalgirio“ dubleriuose pirmu smuiku griežia jau ir vyrų komandoje kelias rungtynes sužaidę Dovydas Butka ir Nedas Montvila. Šie jaunieji žaidėjai, kaip ir daugelis kitų „Žalgirio“ sistemos jaunuolių, vasaras praleidžia atstovaudami įvairaus amžiaus mūsų šalies rinktinėms.
Kalbai su G.Navicku pasisukus būtent apie jaunimo rinktinių pasirodymą, kalbėta ir apie kitą diskusijas keliančią temą – ar medaliai Europos bei pasaulio čempionatuose turi būti laikomi prioritetu jaunimo rinktinėms? Ar svarbiausia – žaidėjų tobulėjimas. G.Navicko tegimu, tai vienas be kito neatsiejami dalykai.
„Kaip ir kalbama, ar mes dabar akcentuosime individualius įgūdžius, ar asmenybių augimą, ar rezultatus. Visi dalykai eina šalia. Jeigu žaidėjas tobulės individualiai, tai ir komandiniai rezultatai bus geri. Kalbant apie Lietuvos rinktinę, taip, manau, kad rezultatai turi būti, bet šalia tai, kai žaidėjas tobulėja visą sezoną. Tada ir ateina rezultatai“, – teigė pašnekovas.
Pastaraisiais keliais sezonais ne vienas „Žalgirio“ sistemos jaunuolis pakėlė sparnus į JAV universitetų krepšinio komandas. Pasikeitus taisyklėms, nuo 2021 m. NCAA čempionate žaidžiantys studentai gali pretenduoti į finansinį atlygį pagal įvestas NIL (name, image, likeness – vardo, įvaizdžio ir atvaizdo) teisių taisykles.
„Su visais NIL dalykais susipažinau būdamas Jungtinėse Valstijose. Taip, dabar žaidėjai gali gauti NIL pinigus, bet dar nėra aiškios tvarkos, kaip tie pinigai yra gaunami. Niekas iki galo nežino, kokios yra tikslios taisyklės. Bet pagrindinis skirtumas – net atskirų komandų sudėtyje, įėjus į NCAA puslapį, matoma, kiek yra įkainotas žaidėjo „Instagram“ „story“ ar kitas įrašas. Ar, pavyzdžiui, žaidėją nori pasikviesti į gimtadienį ir panašiai“, – aiškino „Žalgirio“ jaunimo programos vadovas.
G.Navicko teigimu, pasikeitusios žaidėjų atlyginimo sąlygos, pakeitė ir jaunųjų krepšininkų judėjimą – ne tik po mokyklos baigimo, bet jau ir vyresniame amžiuje.
„Jaunuolius sunkiau išlaikyti nuo kažkurio amžiaus. Į NCAA važiuoti gali ne tik 18-mečiai, bet ir 19-mečiai, 20-mečiai. Pavyzdžiui, Gytis Nemeikša daugeliui atrodė kaip veteranas jaunimo krepšinyje, o jis išvažiavo į NCAA ir gali žaisti. Mes turime vadinamąjį „gap‘ą“, iki kurio dirbame. Taip, galbūt papildomus metus išlaikyti darosi sunkiau, bet nesame žaidėjų judėjimo į NCAA priešininkai“, – tikino G.Navickas.
Viso pokalbio metu G.Navickas kalbėjo apie atskiras Europos jaunimo rengimo programas, „Žalgirio“ sistemos stiprybes, o „Žalgiris Insider“ prenumeratoriams skirtoje dalyje atsakė į sirgalių klausimus.
Visos tinklalaidės temos:
00:00 pradžia;
01:13 naujas NKL komandos gyvenimo ciklas;
03:10 darbo su NKL debiutantais specifika ir jų talento lygis;
04:15 praėjusio sezono dublerių žaidėjų debiutas NCAA;
05:10 NKL komandos debiutantų adaptacija;
10:53 krepšinio taisyklių pokyčiai jaunųjų krepšininkų lygmenyje;
12:43 ar mums būtinai medaliai iš jaunimo rinktinių, ar svarbiau užauginti talentai;
13:46 NKL sezono pradžios apžvalga;
15:50 trenerių, dirbančių „Žalgirio“ sistemos komandose skaičius;
19:40 jaunųjų „Žalgirio“ talentų rungtynių per savaitę kiekis;
21:33 Dovydo Butkos tobulėjimas ir pasisemta patirtis vyrų komandoje;
24:46 kur G.Navickas norėtų dar labiau patobulinti jaunimo programą;
26:10 apie talentus iš užsienio „Žalgirio“ sistemoje;
29:11 kaip pasikeitusios NCAA talentų finansavimo taisyklės keičia žaidėjų judėjimą;
32:00 ar „Žalgiriui“ pasidarė sunkiau konkuruoti dėl talentų su NCAA;
33:00 sąlygos NCAA ir ar viską lemia tik infrastruktūra;
35:35 tarptautiniai turnyrai, kuriuose dalyvaus jaunieji žalgiriečiai;
38:27 kokios Europos krepšinio akademijos išsiskiria iš kitų;
39:41 koks G.Navicko, kaip jaunimo programos vadovo, turimas tikslas.
„Žalgiris Insider“ prenumeratorių klausimai:
41:44 kaip pavysta pritraukti Lietuvos talentus į „Žalgirio“ piramidę? (GERIAUSIAS KLAUSIMAS)
44:14 ar G.Navickas pats vyktų žaisti į NCAA? Ar liktų Europoje?
45:39 blogos lietuvių žaidėjų patirtys NCAA;
48:13 kodėl nebandoma į „Žalgirio“ sistemą pritraukti daugiau užsienio talentų?
49:25 kokios yra NCAA išpirkos „Žalgiriui“ sąlygos? Kam priklauso pirmumo teisė į žaidėją?
50:45 ar būna, kad tėvai nenori išleisti talento?
52:28 kiek kainuoja išlaikyti vieną dublerių komandos žaidėją?
52:53 kuo geriau būti „Žalgirio“ sistemoje nei „Ryto“? Ar galime konkuruoti su Ispanijos klubais?
54:15 kokių turi bendrų laisvalaikio veiklų jaunuoliai?
55:37 ką pats G.Navickas mėgsta veikti laisvalaikiu?
56:50 kaip į krepšinio treniruotes atrenkami žaidėjai?
57:40 ar neplanuojama į „Žalgirio“ sistemą įtraukti merginų komandos?
58:13 G.Navicko LKL laikų komandų sąlygų palyginimas su dabartinių dublerių sąlygomis;
1:00:07 kuo jaunimo krepšinis skiriasi nuo vyresnių?
1:01:07 kaip dar planuojama tobulinti komandą ateityje?
1:01:30 ar žvalgomasi į trečiąsias krepšinio šalis?
1:02:53 ar jaunimas daug laiko praleidžia kartu?
1:04:09 kuris NKL čempiono titulas G.Navickui smagiausias?
1:04:38 ar „Žalgiris“ irgi domėjosi Ąžuolu Tubeliu?